Cikkek : Krmi hbor s a nmet egysg - 3.rsz |
Krmi hbor s a nmet egysg - 3.rsz
2006.12.08. 15:06
Mivel, a porosz fejlds kapitalista volt, jelentsen ntt a termels, szles piacot nyitott az ipar szmra s felhzta zsilipet, azok eltt, akik a vrosba kltztek, mint felesleges munkaer.
Az urbanizci, a brmunksok szmnak felduzzadsa s ezen bell az ipari proletaritus szmarnynak gyors emelkedse volt az ipari fellendls legszembetnbb trsadalmi kvetkezmnye. Berlin millis vross, Hamburg Eurpa msodik legnagyobb kiktjv, a Ruhr-vidk a kontinens legnagyobb nehzipari bzisv, egyben egyik legsrbben lakott terletv vlt.
A XIX. szzad derekn a nagyobb vrosokban megkezdtk a kzmvek korszerstst, a szlesebb utak s kzparkok ptst. A kzegszsggyi viszonyok lass javulsa nyomn a hallozsok arnya nem haladta meg a szletsekt. A vltozsokban szerepet jtszottak az 1830-tl a XIX. szzad vgig vissza-visszatr kolerajrvnyok s a miattuk kitr lzongsok is.
III. Fejezet
Poroszorszg trsadalmi s politikai vltozsai s a nmet egysg
Br 1849 forradalmi s reformksrletei sszeomlottak, a konzervatv rendszerek visszatrst a politikai reakci s gyakran halad szellem gazdasgpolitika furcsa keverke jellemezte. Az 1850-es vekben gyors gazdasgi fellendls ment vgbe Nmetorszgban, a szn, a vas s a textiltermels megnvekedett, a vastpts is gyors temben folytatdott: 1850 s 1870 kztt a vasthlzat hossza meghromszorozdott. A gyri munksok szmarnya az 1850. vi 4%-rl 1873-ig 10-re ntt, az egy fre es nemzeti ssztermk 1855-1870 kztt 1/3-val szaporodott.
„Rendkvli mdon megntt a nemzeti jlt is” – rja errl Pierson 1864-ben megjelent Preussische Geschichte cm mvben.
A hazafias szellem tuds mgis szksgt rezte, hogy hozzfzze: ez a jlt nem egyenletesen oszlott meg: „ A statisztika bebizonytotta azt a szrny tnyt, hogy 1850-ben a porosz npnek csak 4%-a volt gazdag vagy szegny, vagyis vi 400 tallrnl kevesebbet keresett, 89%-nak volt vi 260 tallrnl kevesebb jvedelme, 72%-nak pedig 100 tallr alatti. Akkoriban 2,5 milli csaldfnek volt vi 130 tallr alatti jvedelme!” – ami azt jelenti, hogy k s zmmel npes csaldjuk a ltminimum hatrn tengdtt.
A porosz gazdasg nvekedse tovbbra is les ellenttben llt Ausztria jszervel stagnl gazdasgval, az osztrk ipari centrumok Bcs, Prga s ltalban Csehorszg iparfejldst kedveztlenl ellenslyoztk gazdasgilag gyengn fejlett, szlesen terpeszked mezgazdasgi terleteket. Ausztria radsul knytelen volt kltsgvetsnek jelents rszt katonai kiadsokra fordtani, hogy megbirkzzon a Lombardiban s a Balknon fenyeget helyzettel.
Mivel Ausztria gy ltta, hogy nmetorszgi hegemnija veszlyben forog, ellenlpsre sznta el magt. 1850. szeptember. 2-n osztrk irnytssal ismt megnyitottk Majna-Frankfurtban a nmet szvetsgi gylst. Az uni Poroszorszg irnytotta 22 kis llama – Bajororszg, Wrttemberg, Szszorszg s Hannover nem voltak ennek tagjai – eleinte tvol maradt a szvetsgi gylstl.
Most viszont megmutatkozott, milyen mrtkben fggtt a Porosz Kirlysg Oroszorszgtl. Elegend volt I. Mikls cr egyetlen intse, s IV. Frigyes Vilmos shajtva engedni knyszerlt, felhagyott unis terveivel, s 1850. november. 28-n szerzdst kttt Ausztrival Olmtzben.
Ebben ktelezettsget vllalt arra, hogy a jvben csakis Ausztrival egyetrtsben kezeli a nmet gyeket, az unit feloszlatja, beleegyezik a Nmet Szvetsg jbli fellltsba. Ezek az olmtzi szerzdsi pontok a porosz politika ksrletnek teljes veresgt jelentettk, hogy porosz hegemnival megteremtse Nmetorszg nemzetllamm egyestst.
Ausztria hegemnija jabb msfl vtizeddel meghosszabbodott. A gyzelmet az osztrk kormny maximlisan ki akarta hasznlni. Schwarzenberg osztrk miniszterelnk ugyanis 70 milli lakos birodalom megteremtst tervezte, amely Mitteleuropa nven a Habsburg Birodalmat s a nmet llamokat egyarnt magba foglalta volna, mghozz szigoran centralizlt formban s termszetesen osztrk vezets alatt. Ausztrinak ehhez be kellett volna lpnie a nmet vmszvetsgbe, de ez nem sikerlt. Ausztria knytelen volt megelgednie a nmet llamok fltti vezet szereppel.
Azt a politikust, aki msfl vtized mlva az Ausztrit kirekeszt Nmet Birodalom megalaptsval lezrta ezt a fejldst, 1851-ben teljhatalm porosz megbzottknt kldtk Frankfurtba, a szvetsgi gylsbe. Ez a politikus Otto von Bismark volt.
Bismark 1851 jliusban rkezett Frankfurtba, ahol az osztrk vrakozsokkal ellenttben, korntsem gy lpett fel, mint egy politikailag pp az imnt kudarcot vallott hatalom kpviselje. A kezdetektl fogva ntudatosan s tmadlag viselkedett, folyton azon fradozott, hogy meghistsa Ausztria diplomciai elretrseit, vagy ms irnyba trtse ket.
„Ha Ausztria ell fog be egy lovat a kocsiba, mi htul fogjuk be a msikat.” – mondta Bismark.
Mialatt Bismark sikeresen keresztezte a bcsi kormny nmetorszgi politikjt s Frankfurtban annak a fejldsnek, kezdte megszabni az irnyt, amely a „kisnmet” egysghez vezet el, megvltozott az ltalnos vilgpolitika is.
A krmi hbor Poroszorszg szempontjbl fontos eredmnye nem pusztn az volt, hogy a cri birodalom tekintly s befolysvesztesget szenvedett, megalz bkre knyszerlt, hanem sokkal inkbb az, hogy a krmi hbor sztzzta a „Szent Szvetsget” is.
Ettl fogva igen feszlt viszony llt fenn Oroszorszg s a bcsi kormny kztt, amely Poroszorszghoz hasonlan, hivatalosan semleges maradt, de titokban a trkket tmogatta.
A prizsi bkben, amely 1856-ban lezrta a krmi hbort, Poroszorszg hoppon maradt, von Manteuffel miniszterelnknek csupn a jegyzknyvet volt szabad alrnia, Ausztria viszont mg nmi elnyre is szert tett.
IV. Frigyes Vilmos ksrlete, hogy sajt szakllra mgiscsak hasznot hzz a helyzetbl, siralmasan vgzdtt. Meghisult Neuchatel visszaszerzse, amely 1848-ban felszabadtotta magt a Hohenzollern-uralom all.
Neuchatel 1815 ta svjci kanton, de Bcs elismerte a Hohenzollern fennhatsgot a terlet fltt.
Az ottani poroszbart royalista prt 1856 szeptemberben kitzte a Hohenzollern lobogt, de a republiknusok knnyen elsprtk ket.
IV. Frigyes Vilmos felszltotta Svjcot, engedje el a foglyokat s ismerje el a tartomny felett a porosz fennhatsgot. Ha nem katonai lpseket tesz ezen gy rdekben.
m Ausztria kzbelpett s azt nyilatkozta, hogy nem fog eltrni semmilyen porosz lpst Svjc ellen.
Az 1857-es v Poroszorszg szmra kudarcok s sikertelensgek sorozata:
- klpolitikai veresgek
- egy kisebb ipari, gazdasgi vlsg miatt sztrjkok trtek ki a munksok krbl
- Hannover makacssga, mely fldrajzilag megosztotta Poroszorszgot
Idszernek tnt a politikai vlts s 1857. oktberben IV. Frigyes Vilmos rszlegesen tadta a hatalmat ccsnek Vilmos hercegnek.
j korszak kezddik Poroszorszg trtnelmben. Poroszorszg jra nekiltott az unis terveinek vgrehajtshoz. A hadseregnek j parancsnoka lett, Helmuth von Moltke.
1858. novemberben a porosz kpviselvlasztson a liberlisok elspr gyzelmet arattak, s menesztettk a Manteuffel kormnyt.
Az j miniszterelnk a npszer Anton Hohenzollern lett.
A liberlisok 1859-ben Rudolf von Bennigsen vezetsvel, ltrehoztk a Nmet Nemzeti Egyeslet-et. Ideljt a liberlis Poroszorszg vezette egysgben ltva, a szervezet a tovbbiakban kiemelkeden fontos szerepet jtszott a nemzetkzi kzdelmekben.
Az 1850-es vek vgre a nemzetkzi helyzet megvltozott. Oroszorszg eurpai befolysa cskkent a krmi hbor elvesztse miatt, Ausztria nyltan szembefordult az oroszokkal. Eurpa lenjr diplomciai hatalma a becsvgy III. Napleon ltal vezetett Franciaorszg lett.
1859. tavaszn a piemonti kirlysg Franciaorszggal szvetsgben osztrkellenes hbort provoklt.
A nmet llamokban nagy izgalmat keltett a kszl hbor. Nem Ausztria esetleges veresge tnt veszlyesnek, hanem, ami ezzel egytt jrhatott: Franciaorszg hatalmi tlslynak megnvekedse s a rgi francia trekvs, a Rajna bal partjnak esetleges francia annexija.
A nmet llamokat megosztotta ez a helyzet. A konzervatvok s a dl-nmet llamok Ausztria fel hajlott, mg a hbors prtiak, pl.: Marx s Engels, a francik elleni nemzeti hbort tartotta egyetlen megoldsnak.
A hbort Ausztria alig egy hnap alatt levesztette. Ausztria veresge Poroszorszg tovbbi ersdst vonta maga utn, mind relisabbnak tnt a nmet egysg porosz vezets alatti megvalstsa.
1859-ben Schiller szletsnek 100. vforduljn az egsz orszgban nnepsgeket rendeztek, amelyek valsgos npi megmozdulsokk, a nemzeti egysg gondolata melletti tntetsekk vltak. Az egyeslst kvetel tmegmozgalom az egysges haza szimblumt tovbbra is a fekete-piros-arany zszlban ltta.
1860 elejn a porosz kormny hadseregreformot terjesztett az orszggyls el. a cl, olyan tkpes hader megteremtse volt, amelynek birtokban Poroszorszg megersthette volna pozcijt Ausztrival szemben.
A kormny az jonckeret emelst, a hromves kikpzsi id bevezetst s az gynevezett Landwehr-nek, a napleoni hborban szletett s a halad katonai tradcikra tmaszkod katonai alakulatok, kikapcsolst tervezte.
A liberlisok nem engedtk a reform megvalstst, gy az orszggyls elutastotta kormny tervezett.
Ez konfliktusokhoz vezetett a politikai letben. Szaporodtak a megmozdulsok s az sszetzsek a porosz csendrsggel.
1861-ben ltrehoztk a Nmet Halad Prtot, a prt a liberlis s demokrata krket egyarnt sszefogta.
A kormny a parlamentet feloszlatta, de 1862. mjusban megtartott vlasztsokban ismt a liberlisok gyztek, gy jbl elutastottk a hadseregreformot, s az ehhez szksges kltsgvetsi reformot.
I. Vilmost (1861-1888) a trnrl val lemonds gondolata foglalkoztatta. De ekkor trt haza az orosz kvetsgbl Bismark s 1862. szeptemberben kancellrr nevezte ki.
Ezzel Poroszorszg elindult azon az ton, mely majd egy vtized mlva Eurpa nagyhatalmi sttuszba emeli Nmetorszgot.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 181. old.
Bihari Pter: A nmetek – 2000 ve Eurpa kzepn
Mary Fulbrook: Nmetorszg trtnete
Maecenas Kiad, 1993 – 123. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 316. old. – 317. old.
Mary Fulbrook: Nmetorszg trtnete
Maecenas Kiad, 1993 – 124. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 318. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 183. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 -321 old. – 326. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 183. old. – 186. old.
|