Cikkek : Eisenhower - Dulles 1957-1961 |
Eisenhower - Dulles 1957-1961
2006.12.07. 18:29
PARONAI ANDRS
EISENHOWER S DULLES KETTS POLITIKJA
1957 – 1961
Hideghbor amerikai szemmel - cm szeminriumra
Eisenhower kormnyzsa:
Az 1952-es vlasztsokon a demokratk a npszer Adlai Stevensont jelltk. azonban egyszer sem tudott gyzni; veresget szenvedett 1952-ben s 1956-ban is. Mind a ktszer legyzte t Dwight David Eisenhower tbornok, akit az egyszer emberek nagy rsze csak Ike nven emlegetett.
Eisenhower nagy hangslyt helyezett az orszg vdelmi kpessgnek fenntartsra, de egyttal a bke megrzsre is. Msodik elnksge alatt indult el, kezddtt meg az enyhls folyamata.
A Dulles-fivrek:
Az 1953-as elnkvlaszts utn, az elmrgesed hideghbors lgkrben a klgyi terlet a Dulles-fivrek kezbe kerlt.
John Foster klgyminiszter volt, Allen pedig a CIA igazgatja. A Dulles-fivrek irnytsa alatt Ameriknak egyetlen klpolitikai prioritsa volt: a kommunizmus visszaszortsa.
A CIA Nyugat-Eurpban is kifejlesztette antikommunista tevkenysgt, amely dnten vlasztsok manipullsra sszpontosult.
Eisenhower a hideghbors viszonyok kztt a stabilitst s az nmrskletet tartotta szem eltt. A bkt fontosabbnak tekintette, mint a szabadsgot, amelynek vilgmret kivvsrt nem kevesen akartak akkoriban hbort. Eisenhower rdeme, hogy korltok kztt tartotta a Dulles-fivrek trekvseit, lezrta a koreai hbort, s kvl tartotta az Egyeslt llamokat a fegyveres konfliktusokon. 1956-ban meglltotta a brit-francia-izraeli invzit Egyiptom ellen – Szuezi-vlsg.
Az Eisenhower - Dulles doktrna:
1957. janur. 5-n, alighogy az utols angol katona elhagyta Egyiptomot, meghirdettk az Eisenhower – Dulles doktrnt, amely az gynevezett „Vacuum-elmleten” alapult.
Ez az r lltlag akkor keletkezett, amikor Anglia s Franciaorszg kivonult a Kzel-Keletrl. A keleti npek feletti gyarmati uralom szksgnek „elmlete” mlysgesen srtette az arabok nemzeti rzseit, ami aztn meg is hatrozta llsfoglalsukat az Eisenhower - Dulles doktrnval kapcsolatosan.
A doktrna cljt, abban lehet sszefoglalni, hogy az amerikai vezet krk fegyveres ervel akartak harcolni a „nemzetkzi kommunizmus ltal ellenrztt brmely orszg agresszija” ellen.
A Kongresszus az idegen llamok gyeibe val beavatkozs programja alapjn, 1957. mrcius. 9-n trvnyt fogadott el, amelynek rtelmben az elnkt felhatalmaztk, hogy a kzel-keleti npek fggetlensgnek megvdse rgyn, „seglyt” nyjtson, brmely orszgnak vagy orszgok csoportosulsnak. Leszgeztk, hogy „ ha az elnk szksgt ltja ennek, az Egyeslt llamok fegyveres erket is felhasznl annak rdekben, hogy seglyt nyjthasson brmely orszgnak vagy orszgok csoportosulsnak, amennyiben azoknak szksgk van r a nemzetkzi kommunizmus ltal ellenrztt brmely orszg fegyveres agresszijval szemben”.
A tovbbiakban ezzel sszhangban feljogostottk az elnkt, hogy gazdasgi s katonai seglyezsre 200 milli dollrig terjed sszeget hasznlhasson fel.
A SZU s a Nyugat szvetsgeket hozott ltre vilgszerte s versenyeztek az j partnerek megnyersrt, vagy legalbb is megakadlyoztk a harmadik vilg orszgait abban, hogy a msik oldalra lljanak.
A kezdeti vekben – 1945 utn – fknt az amerikaiak tevkenysgt jellemezte, hiszen nekik voltak helyrsgeik s lgi tmaszpontjaik a nyugati flteken kvl is, s nagyon sok orszg vrt Washingtontl gazdasgi vagy esetleg katonai segtsget.
A msik oldalon viszont a SZU-nak elsdlegesen arra volt szksge, hogy jjpljn, gy f klfldi rdekeltsge abban llt, hogy a neki kedvez mdon stabilizlja a hatrait s sem gazdasgi, sem katonai hatalmi eszkzei nem voltak arra, hogy tovbb terjeszkedjen. A SZU a balti, szak-finnorszgi s tvol-keleti terleti nyeresgek ellenre is tbb-kevsb szrazfldi nagyhatalom maradt. Washington azonban gy rtkelte a helyzetet, hogy lpsrl lpsre megvalsult a Fld kommunista uralom all val vonsnak terve, s hogy ezt „meg kell fkezni”.
1950-es NATO bvts utn, az USA elktelezte magt „Eurpa nagy rsznek, st a Kzel-Kelet egyes terleteinek vdelmre – a Spiztbergktl a Berlini Falig, s a msik oldalon Trkorszg zsiai hatrig. De az amerikai terjeszkedsnek ez csak a kezdete volt.
A Rii Paktum s a Kanadval kttt szerzds azt jelentette, hogy az egsz nyugati flteke vdelmrt az USA vllalja a felelssget.
Az ANZUS (Csendes-ceni Biztonsgi Szerzds) a Csendes-cen dlnyugati trsgben teremtett elktelezettsget.
1954 – SEATO (Dlkelet-zsiai Szvetsg)
1955 – Bagdadi Paktum, ksbb CENTO – benne volt, Nagy Britannia, Trkorszg, Irak, Irn, Pakisztn, USA.
A Kzel-Kelet ms trsgben az USA rvidesen klnleges szerzdseket kttt vagy szndkozott ktni Izraellel, Szad-Arbival s Jordnival, amire az alapot vagy a szoros amerikai-zsid kapcsolatok szolgltattk, vagy pedig az arab orszgoknak amerikai segtsget knl, 1957-es Eisenhower – Dulles doktrna.
1970 elejn:
„az Egyeslt llamok 30 orszgban, tbb mint egymilli katont llomsoztatott, ngy regionlis vdelmi szvetsg tagja, egy tdiknek aktv rsztvevje, klcsns vdelmi szerzdst kttt 42 llammal, 53 nemzetkzi szervezetnek volt a tagja s az egsz Fldn, csaknem 100 orszgnak nyjtott katonai vagy gazdasgi segtsget.”
Az enyhls idszaknak kezdete:
1957. februr. 19-e: Hrucsov az SZKP ftitkrnak interjja a New York Herald Tribune szmra: „a szovjet csapatokat Eurpa ssze olyan orszgbl ahol most llomsoznak, visszavonnk a Szovjetuni terletre”. Egyidejleg a nyugat-eurpai orszgok is hazahvnk idegen orszgban llomsoz csapataikat; az USA „visszavonn Eurpban s zsiban lv erit”, az „sszes klfldi katonai bzist” felszmolnk.
1957. mrcius. 14-e: Christian Herter amerikai klgyminiszterhelyettes Londonba rkezsekor kijelenti: az USA ksz megtenni „az els lpst” a fegyvercskkents fel.
1957. mrcius. 15-e: Zsukov szovjet honvdelmi miniszter szerint hbor esetn a SZU f tereje a termonukleris arzenl lenne. Egy j hbor „klcsnsen megsemmisten mindkt oldalt”
1957. mrcius. 18-a: szovjet leszerelsi terv az ENSZ-ben. Zorin klgyminiszterhelyettes a fegyveres erk lgi s fldi ellenrzst javasolja. A szovjet indtvny szerint betiltank az atomfegyvereket. Stassen amerikai ENSZ-kpvisel, Eisenhower leszerelsi tancsadja egyetrtett azzal, a szovjet javaslattal, hogy az amerikai s a szovjet erket 2, 5 milli, a francia s a brit erket, pedig 750 ezer fre cskkentsk. Stassen szerint a katonai tervek cserje s a lpsrl-lpsre trtn fegyvercskkents 9 hnapon bell eredmnyhez vezethet a leszerelsben.
1957. prilis. 12-e: Stassen, az ENSZ Leszerelsi Albizottsgnak, amerikai kpviseljnek leszerelsi javaslata: 1958-tl kezdden bks felhasznlsra irnytsk t a vilg hasadanyag-kszlett, s lltsanak fel egy nemzetkzi nukleris felgyeleti szervet.
1957. prilis. 30-a: A SZU benyjtja a „nyitott gbolt” terv szovjet vltozatt, amely az USA, a SZU, Nyugat- s Kelet-Eurpa s Kna szovjetek ltal felsorolt rszeinek lgi megfigyelst irnyozza el.
1957. augusztus. 26-a: a szovjet kormny, hivatalosan bejelenti, hogy az elmlt napokban sikeres kilvsi ksrletet hajtott vgre egy interkontinentlis ballisztikus raktval (ICBM – 8000 km-es hattvolsg). Az USA mg nem tudott sikeres ksrletet vgrehajtani. Az amerikai vdelmi miniszterhelyettes szerint a bejelents nem rte meglepetsknt az USA-t s beismerte, hogy a SZU „jelents sikereket rt el az ICBM terletn”.
1957. augusztus. 27-e: Dulles szerint a szovjet eredmny nem bortotta fel a katonai egyenslyt az USA s a SZU kztt.
Washingtont megrzta ez az orosz elretrs s annak a gondolata, hogy amerikai vrosok s amerikai bombz erk is ldozatul eshetnek egy hirtelen szovjet, tmadsnak, arra az elhatrozsra brta, hogy komoly erforrsokat szenteljenek interkontinentlis ballisztikus raktk fejlesztsre, hogy a szovjetek javra billent „raktaegyenslyt” helyrelltsk. De az atomfegyverkezsi verseny nemcsak ezekre, a rendszerekre szortkozott. 1960-tl kezdve mindkt fl nagy temben fejlesztette a tengeralattjrkrl kilhet ballisztikus raktk technikjt s erre az idre mr nukleris fegyverek s rvidebb hatsugar raktk egsz arzenlja llt a rendelkezskre. Ha arra knyszerlnek, hogy nagy hattvolsg hidrognbombt dobjanak szovjet vagy amerikai fldre, az mindkt flnek pldtlan embervesztesget s krokat okozna.
Moszkva s Washington teht bennrekedt egy Churchill ltal klcsns megflemltsi egyenslynak nevezett llapotba, s mivel nem tudtk meg nem trtntt tenni a tmegpusztt fegyverek feltallst, ezrt mind tbb pnzt ldoztak a nukleris hadvisels technolgijnak kifejlesztsre.
1957. augusztus. 29-e: az ENSZ Leszerelsi Albizottsgnak londoni lsn az USA, Kanada, Franciaorszg, Anglia, benyjtja a Nyugat tfog tervt a keleti-nyugati leszerels els lpsrl, amely a konvencionlis s nukleris fegyverzetcskkentssel foglalkozik. Moszkva elutastja a javaslatot.
1957. szeptember. 18-a: Dulles amerikai klgyminiszter tanulmnya az USA biztonsgpolitikjrl: a „tmeges megtorls” doktrnja a taktikai atomfegyverek megjelensvel elavultt vlt. Hagyomnyos tmads esetn mr nincs szksg a teljes ter bevetsre, az elhrtsra a mozgathat indtlls taktikai atomfegyver is alkalmas lesz; ha sor kerl egy terleti vdelmi rendszer kiptsre.
Az USA azrt adta fel a tmeges megtorls elvt, mert a SZU kpess vlt interkontinentlis ballisztikus raktk clba juttatsra az USA terletn.
1957. oktber. 5-e: a SZU bejelenti, hogy fldkrli tra bocstotta els mestersges mholdjt – Szputnyik.
Jackson szentor szerint a szputnyik fellvse „megsemmist csapst mrt a vilg, vezet tudomnyos – technikai hatalmnak tartott USA tekintlyre.
1957. oktber. 8-a: Dulles szerint a szputnyik csak propagandaelnyt biztostott a SZU szmra.
1957. oktber 19-e: az amerikai klgyminiszter elmondja, hogy az USA kzepes hattvolsg raktkat (IRBM) kvn Eurpba telepteni. A vdelmi miniszter szerint a raktkat 1959 kzeptl szlltjk Anglinak
1957. december. 6-a: az USA sikertelen szputnyik-ksrletet hajt vgre. Lyndon B. Johnson szerint a kudarc az USA trtnetnek egyik legnagyobb publicitst kapott, legmegalzbb kudarca.
1958. janur. 12-e: az amerikai elnk bejelenti, hogy hajland tallkozni, a szovjet, vezetkkel, a keleti-nyugati problmk tisztzsra.
1958. janur. 31-e: az USA felbocstja els mestersges mholdjt.
1958. prilis. 11-e: a szovjet kormny javaslata szerint a SZU, az USA, Franciaorszg s Anglia, prilis 17-n kezden el a diplomciai trgyalsokat egy, mjusban sorra kerl klgyminiszteri konferencia elksztsre. Erre a tallkozra szvesen elmenne az amerikai elnk is.
1958. prilis. 18-a: a SZU azzal vdolja az USA-t, hogy nukleris bombzk, tbbszr trepltek a sarki terletek felett a SZU hatrai fel – az USA klgyminisztriuma cfolja ezt.
1958. jlius. 1-e: Genfben kelet-nyugati szakrti trgyalsok kezddnek a nukleris ksrletek felfggesztsnek lehetsgeirl.
1958. oktber. 31-e: Genfben megkezdnek az USA – SZU – Anglia atomcsendtrgyalsok
1959. jlius. 22-e: Nixon amerikai alelnk Moszkvba rkezik
1959. jlius. 24-e: televzis vita Nixon s Hrucsov kztt – bks egyms mellett ls
1959. szeptember. 15-e: Hrucsov kthetes ltogatsra Washingtonba rkezik – Camp David
Itt a klnbz nemzetkzi problmkrl trgyalnak:
- a nmet krds, Berlin egyestse
- kereskedelmi szerzdsek az USA s a SZU kztt
- leszerels, a nukleris arzenl s a tmaszpontok felszmolsa
- atomcsendegyezmny
1960. februr. 3-a: az amerikai elnk bejelenti, hogy Amerika hajland atomfegyvert adni, olyan orszgoknak, amelyek az USA mellett llnak.
1960. mrcius. 15-e: megkezddnek a genfi leszerelsi trgyalsok
3 lpcss leszerelsi folyamat:
1. lpcs: a fegyveres erk cskkentse – hadsereg s nukleris fegyverek
2. lpcs: megfelel ellenrzsi intzkedsek a meglepetsszer tmads ellen
3. lpcs: a fegyveres erk tovbbi cskkentse
1960. mrcius. 19-e. Eisenhower biztostja Hrucsovot, hogy az USA nem ad t atomfegyvert nyugati szvetsgeseinek.
1960. mjus. 1-e: a SZU fltt lelnek egy U-2 tpus amerikai feldertgpet s elfogjk piltjt Francis Gary Powers-t. Hrucsov raktatmadssal fenyegeti azon orszgokat, akik tengedtk a lgterk fltt az U-2-t.
Az USA biztostja szvetsgeseit, hogy megvdi ket egy esetleges, szovjet tmadstl.
1960. mjus. 16-a: a prizsi konferencia sszeomlik, mert Eisenhower nem kr bocsnatot az U-2 incidens miatt
1960. jlius. 11-e: a szovjet lgvdelem lel egy RB-47-es amerikai replt, amely lltsuk szerint feldertst vgzett a SZU terletn – az USA tagad.
1960. oktber. 13-a: Hrucsov ltalnos s teljes leszerelst kvetel.
1961. janur. 25-e: szabadon engedik az RB-47-es legnysgt.
Felhasznlt irodalom:
1. 20. szzadi egyetemes trtnet - III. ktet 1945-1995
Eurpn kvli orszgok
Szerk.: Diszegi Istvn, Harsnyi Ivn, Nmeth Istvn
Korona Kiad, Budapest
2. 20. szzadi egyetemes trtnet – II. ktet
Eurpn kvli orszgok
Szerk.: Nmeth Istvn
Osiris Kiad, Budapest 2005
3. Az Egyeslt llamok trtnete II.
Fordtotta: Siklsi Mikls
Gondolat Kiad, Budapest 1964
4. Charles Sellers – Henry May – Neil R. McMillen: Az Egyeslt llamok trtnete
Maecenas Knyvek, Budapest 1995
5. John Lukacs: Az Egyeslt llamok XX. szzadi trtnete
Eurpa Knyvkiad, Budapest 2002
6. Borhi Lszl: Az Egyeslt llamok s a szovjet zna (1945-1990)
MTA Trtnettudomnyi Intzete, Budapest 1994
7. Paul Kennedy: A nagyhatalmak tndklse s buksa
- Gazdasgi vltozsok s katonai konfliktusok 1500-2000 -
Akadmiai Kiad, Budapest 1992
20. szzadi egyetemes trtnet - III. ktet 1945-1995
Eurpn kvli orszgok – 11. – 12. old.
20. szzadi egyetemes trtnet – II. ktet
Eurpn kvli orszgok – 121. old.
Az Egyeslt llamok trtnete II.
Fordtotta: Siklsi Mikls – 305. old.
Paul Kennedy: A nagyhatalmak tndklse s buksa
- Gazdasgi vltozsok s katonai konfliktusok 1500-2000 – 366. – 367. old.
Borhi Lszl: Az Egyeslt llamok s a szovjet zna (1945-1990) – 57. – 61. old.
Paul Kennedy: A nagyhatalmak tndklse s buksa
- Gazdasgi vltozsok s katonai konfliktusok 1500-2000 – 365. – 366. old.
Borhi Lszl: Az Egyeslt llamok s a szovjet zna (1945-1990) – 61. – 80. old.
|