Cikkek : III. Kroly (1711-1740) gazdasgpolitikja - 1.rsz |
III. Kroly (1711-1740) gazdasgpolitikja - 1.rsz
2006.12.08. 15:11
PARONAI ANDRS
III. KROLY GAZDASGPOLITIKJA
I. A Habsburg birodalmi gazdasgpolitika s Magyarorszg:
Az 1711-tl 1765-ig terjed idszak Magyarorszg trtnetnek abba a korszakba tartozik, amelyet a trtnetrs a feudalizmusbl a kapitalizmusba val tmenetnek nevez.
Eurpa nyugati orszgaiban megkezddik a tks fejlds. A fejlds tendencija mindentt azonos volt, az egyes orszgokban azonban nem egyforma mdon, nem is egy idben rvnyeslt.
A tks termels kibontakozst tbb tnyez befolysolta:
- a termels s a fogyaszts viszonya – ezt a viszonyt az hatrozza meg, hogy a termels kinek a rszre trtnt, hogy mekkora volt a termelt javak felvev piaca
- munkamegoszts, piac – a termel sajt fogyasztsra egyre kevesebbet, a piacra egyre tbbet termelt
- a munkamegoszts lassan haladt elre, s csak akkor gyorsult fel, amikor a kzmvesipart a gyripar vltotta fel, ami az ipari forradalom hatsra trtnt
A feudalizmusbl a kapitalizmusba val tmenet idejt 3 peridusra lehet oszatni:
- a vrosgazdasgok
- territorilis gazdasg
- nemzetgazdasg
Vrosgazdasgok: a piac terlete egy-egy vrosra s a krnyez falvakra terjed ki. A termels az egyes krzetek fogyasztsi ignyhez igazodik, a termelt ruk tlnyom tbbsge a vros piacn t, jut el a fogyaszthoz.
Territorilis gazdasg: a piac hatra kitgul, s tbb vrost fellel orszgrszek hatrval esik egybe.
Nemzetgazdasg: a piac hatrai az llamok vagy orszgok hatraival azonosak.
II. Magyarorszg helye a Habsburg birodalmi gazdasgi rendszerben:
Magyarorszg tks fejldsnek vizsglathoz 2 tnyezt figyelembe venni:
- 1526 ta az orszg uralkodi Habsburgok, akiknek ausztriai birodalmhoz Magyarorszgot tnylegesen a relis uni szlai ktnek
- Magyarorszg a trk hdts kvetkeztben tbb rszre szakadt, s ez az llapot a trk kizse utn is fennmaradt. Az egyes rszek llamjogilag is, gazdasgilag is klnllottak, a relis uni szlai kln-kln kapcsoltl ket a Habsburg Birodalomhoz
E kt tnyez gazdasgilag azzal a kvetkezmnnyel jrt, hogy Magyarorszgon csupn a territorilis piac alakult ki.
Ezeket, a territorilis piacokat egy, az orszgnl jval nagyobb piac, a Habsburg Birodalom kzs piaca fogta ssze.
III. A Habsburg birodalmi gazdasgpolitika kialakulsa:
Az uralkodi gazdasgpolitikbl szrmaz rdekellentt Magyarorszg s a birodalom egsze, valamint egyes rszei kztt azta fennll, amita az uralkodk birodalmi gazdasgpolitikt folytattak, s ezt a politikt Magyarorszgra is kiterjesztettk.
A Habsburgoknak ktfajta politikjuk volt: pnzgyi s gazdasgi.
A pnzgyi politika: clja az uralkodi, vagyis az llami jvedelmek nvelse volt, a gazdasgpolitik: a jvedelmek forrsainak erstse. A pnzgyi politika tbb adt, nagyobb vmokat akart, a gazdasgpolitika jobb md adzkat, nagyobb ruforgalmat.
A Habsburg Birodalom gazdasgpolitikjnak elvi alapjait a XVII. sz. 2. felben az osztrk kameralistk dolgoztk ki.
m az eszmk nehezen rvnyesltek a gyakorlatban. F akadlyai a birodalom lland hbori, a heterogn llamjogi sszettel, a rendek ellenllsa, a kormnyszervezetben rvnyesl fiskalizmus s brokratizmus jelentettk.
A kameralistk nemzetgazdasgi eszminek gyakorlati ereje III. Kroly uralkodsa alatt bizonyosodott be.
A birodalom egyes orszgaiban s tartomnyaiban, az 1710-es vekben a gazdasgi let irnytsra kln kormnyhatsgokat szerveztek:
- a csehorszgi Kommerzkollege-t 1715-ben
- a szilziait 1716-ban
- a bels –ausztriai Kommerzienrat-ot 1716-ban
- az als-ausztriai Hauptkommerzkoll-t 1718-ban
Ezek a hatsgok lettek a birodalmi gazdasgpolitika orszgos szervei, mg a pnzgyi politika tovbbra is a kamark hatskrben maradt.
A gazdasgpolitika birodalmi kzponti irnytsra kln kormnyszervet az 1710-es vekben mg nem lltottak fel. Ez arra mutat, hogy ekkor meg a territorilis, nem pedig a nemzetgazdasgi piac irnytsn volt a hangsly.
IV. Magyarorszg gazdasgi jelentsge a Habsburg Birodalom egszben:
Magyarorszg gazdasgi jelentsgt a Habsburg Birodalom szempontjbl az uralkod s udvari tancsosaik csak nehezen ismertk fel. A trk ellen vvott felszabadt hbor els szakasza mg vget sem rt, amikor Bcsben mr tfog tervezet kszlt az orszg j berendezsre, az Einrichtungswerk. Ebben vannak ugyan gazdasgpolitikai gondolatok is, gazdasgi krdsekkel azonban inkbb pnzgyi vonatkozsban foglalkozik. A benne foglaltak kzl sok elgondols megvalsult, rszben mg a Rkczi-szabadsgharc eltt, de inkbb 1711 utn.
Az Einrichtungswerk egyik leglnyegesebb megvalsult javaslata a Helytarttancs megszervezse volt. A szkebb orszgban az a kzponti kormnyhatsg lett az uralkodi gazdasgpolitika kpviselje, azt a feladatot kapta, amelynek vgrehajtsra az osztrk-cseh rks tartomnyokban kln gazdasgi orszgos kormnyszerveket lltottak fel az 1710-es vekben.
A Helytarttancs mkdsbl az llapthat meg, hogy III. Kroly idejben az uralkodi gazdasgpolitika Magyarorszgon, miknt a birodalom ms rszeiben is, mg a vros, - s territorilis gazdasg szintjn maradt, az egsz birodalmat fellel nemzetgazdasg kialaktsra, abban Magyarorszg helynek meghatrozsra nem trekedett. Magyarorszg gazdasgi jelentsgt a birodalom szmra mg nem ismerte fel III. Kroly.
V. Bnyszat s ipar:
A Habsburg Birodalom valamennyi tartomnya kzl Szilzia volt iparilag a legersebb.
Az Udvari Kamara mr 1698-ban kameralista szemmel mrte fel a tartomnyszksgleteit, textilipar tovbbi fejldst mozdtotta el I. Jzsef 1708-ban, majd III. Kroly 1718-ban s 1738-ban kibocstott vmrendelete, amely megneheztette a klfldi ruk behozatalt s ugyanakkor exportra sztnztt. Az 1720-as vekben j vszon, -poszt, - s brgyrt manufaktrk keletkeztek (Neustadt, Brieg, Glatz, Breslau), a posztipar termelse 1720 s 1735 kztt 59 ezer vgrl 95700 vgre emelkedett, a tartomny egy vi exportjnak rtke az 1730-as vek elejn elrte a 8 milli tallrt.
Az osztrk tartomnyok iparnak fejlesztsben az 1720-as s 1730-as vekben fontos szerephez jutott az 1719-ben, Bcsben megalaptott Orientalische Compagnie. Ennek a trsasgnak a feladata tulajdonkppen az lett volna, hogy a pozsarevci bkt kvet kereskedelmi szerzds rvn uralkod helyzetet foglaljon el a balkni s levantei kereskedelemben. Ezrt a Trkorszggal val kereskedelmre kizrlagos privilgiumot kapott, s hogy ezzel lni is tudjon, ipari vllalkozsokba kezdett. A kereskedelmi remnyek nem teljesltek, ipari vllalkozsaival mgis hozzjrult a Habsburg Birodalom fejldshez
Az Orientalische Compagnie els ipari ltestmnye az 1720-as vek elejn a trieszti hajpt mhely, valamint a nhny vig mkd fiumei gyertyant s hajktlver manufaktrk voltak. Valban jelents vllalkozsnak a linzi posztmanufaktra megvsrlsa (1722) s a schwehati textilmanufaktra megalaptsa (1724) bizonyult.
III. Kroly uralkodsa alatt az Orientalische Compagnie ipari vllalkozsain kvl is szp szmmal keletkeztek manufaktrk klnbz tartomnyokban, Szilzia mellett elssorban Bcsben s krnykn, valamint Csehorszgban, 1717-ben a holland Claude du Paquier alaptotta meg Eurpnak msodik porceln- s majolikaedny manufaktrjt Bcsben. 1717-ben a genfi Francois Dunan alaptotta meg az els tafotamanufaktrt. Als-Ausztriban az Orientalische Compagnie, 1727-ben Hainburgban alaptott zemet, ami magyarorszgi nyersanyagot dolgozott fel a magyar piac szmra. A magyarorszgi dohny feldolgozsra alaptottk a hainburgi (1722) s a stjerorszgi frstenfeldi (1723) dohnymanufaktrt, az 1730-as vekben pedig kt paprgyrt manufaktra lteslt Als-Ausztriban.
Csehorszgban ezekre, az vtizedekre esik nhny fri textilmanufaktra szletse. Martinitz grf 1710-ben Pnicn, Waldstein grf 1715-ben Horn Litvnovban fejlett munkamegosztssal dolgoz, nhny szz munkst, foglalkoztat posztmanufaktrt alaptott.
Ms tartomnyokban csak egy-kt manufaktra lteslt.
1720-ban, Grazban nhny keresked barhentszv manufaktrt alaptott, de exportra nem termelt.
Karintiban s Krajnban a tartomnyi rendek foglalkoztak posztmanufaktra alaptsval. Grzben kamarai selyemfilatrium mkdtt.
Az osztrk s cseh tartomnyok manufaktraipara a XVIII. sz. els felben hatrozottan fejldtt. Ennek ellenre nem beszlhetnk ekkor mg a Habsburg monarchia manufaktra korszakrl. A kereskedelem s az ipar cltudatos fejlesztse csak tartomnyi szinten alakultak Commerz-Collegiumok, iparral foglalkoz kzponti kormnyszerv III. Kroly egsz uralkodsa alatt nem jtt ltre. Az j ipargak meghonostsa, a chek elzrkzsnak lekzdse tern a kormnyzat a manufaktraalaptsok nem mindig kielgt tmogatsa mellett fokozottan lt az udvari mentest- s vdlevelek kibocstsnak hagyomnyos eszkzvel.
A Hofbefreite, Niederlagsverwandte, s a hasonl chen kvli iparosok sorban 1725-ben j jelenik meg, a Schutzverwandte kategria. III. Kroly bizonyos pnzsszeg lefizetse ellenben vrl vre 4-5 ezer kontrnak s protestns vallsa miatt chen kvl maradt kzmvesnek engedlyezte az iparzst, s 1733-tl kezdve arra knyszerttette a cheket, hogy e vdlevllel rendelkez kzmveseket fokozatosan fogadjk be a mesterek sorba.
VI. Magyarorszg bnyszatnak rekonstrukcija:
A Rkczi-szabadsgharc terleti sszeszklsvel, majd buksval Magyarorszg bnyavidkei jra Habsburg kzre, a bcsi Udvari Kamara irnytsa al kerltek. A legsrgetbb feladat a hollandoknak lekttt rztermels biztostsa volt. A hitelezk a besztercebnyai s az jra kamarai tulajdonba vett szomolnoki rzbnyszat folyamatossga rdekben havi 5-5 ezer forinttal jrultak hozz a bnyamvels kltsgeihez. A fkamaragrfsg egymst kvet intzkedsei nyomn az rvlgyi rzbnyk termelse 1715-ben elrte az vi 2ezer mzst, mg 1734-ben elrte a 6ezer mzst. Mivel egyidejleg a szomolnoki termels is egyre ntt, 1735-ben vgre a hollandiai hitelezket kielgtettk, s a rzelrstst elszr a Palaz testvreknek, majd ms osztrk vllalkozknak adtk brbe. A rzbnyszat magas termelsi szintje viszont llandsult, gy biztos fedezete lett az osztrk rksdsi hbor idejn felvett angol s holland klcsnknek. A rztermels fejlesztsnl is nagyobb sly volt a selmecbnyai ezstbnyk rekonstrukcija. Hell Mt Kornl fgpmester tervei szerint megkezdtk a vlgyzr gtak s az azokkal sszefgg, nagy kiterjeds vzfog rkok ptst, valamint ervzgyjt tavak ltestst, hogy azok vizvel hajtsk a vzemel s szllt gpeket.
A Krmcbnyai Kamarnak 1734-ben volt az utols deficites ve, 1739-ben vi nyeresge 100ezer forint fl emelkedett. A Selmecbnyai Kamara Sternbach kamaragrfsga idejn havi 20ezer, majd 1735-43 kztt havi 80-100ezer forint nyeresget knyveltek el.
A bnyamvels harmadik, orszgos fontossg gazata a sbnyszat volt. Magyarorszg sbnyi kzl az Eperjes melletti svri 1592 ta llt a bcsi Udvari Kamara kezelsben; az Erdlyi Fejedelemsg megszerzse rvn Habsburg kzre jutottak a mramarosi s az erdlyi sbnyk is. A sbnyszat a kzpkor ta regljog volt, a s forgalomba hozatalnak ebbl kvetkez monopliumt III. Kroly ptette ki. Az erdlyi fejedelmek idejn Magyarorszgra exportl mramarosi s erdlyi ksbnyk most mr belfldinek szmtottak, a bcsi kormny felhagyott az osztrk s magyarorszgi terjesztsvel, ehelyett a magyarorszgi s erdlyi sbnyk rekonstrukcijra, termelsk fokozsra fordtotta a figyelmt.
1741. vi 14. trvnycikk alapjn 1743-ban a bcsi Udvari Kamartl tvette a sbnyk kezelst a Magyar Kamara.
A szatmri bke utn gyorsan helyrelltottk a nagybnyai s felsbnyai arany- s ezstbnykat s legalbb az aranybevlts jobb megszerzsvel, igyekeztek elmozdtani a bnyszatot s az aranymosst az erdlyi rchegysgben.
A magyar bnyszat fellendlst a XVIII. sz. els felben az llamhatalom aktv kzremkdsvel lehet magyarzni. Ezt a fejldst kt tnyez tmasztja al:
- az Udvari Kamara s a neki kzvetlenl alrendelt als-magyarorszgi fkamaragrfsg cltudatos s kvetkezetes szervezmunkja
- a kivl technikusok tevkenysge, akik klnbz vzemel gpek feltallsval s zembe helyezsvel megoldottk a bnyk vztelentsnek problmjt.
A hazai bnyszat s kohszatban a 18. sz.. vgn mindenesetre 30-50ezer f dolgozott. A bnyszat felfutst rszben a termels szerkezetnek talaktsa, rszben szervezeti irnytsi, tovbb komoly technikai jtsok segtettk. A bnyamvelshez szksges ismeretek knnyebb elsajttst szolglta a Selmecbnyn 1735-ben fellltott, eredetileg ktves kpzsi idej bnyatisztkpz iskola, amelyet 1762-70 kztt akadmiv fejleszettek.
VII. Magyarorszg ipara:
A Rkczi-szabadsgharc gazdasgpolitikai tapasztalatai, az ausztriai s a csehorszgi iparfejlds pldi, a kamaralista irodalom terjedse egyfell, a politikai konszolidci s az orszg npessgnek nvekedse msfell felbresztettk nhny magyarorszgi arisztokrata, kzpbirtokos nemes s vrosi polgr vllalkoz kedvt ipari ltestmnyek
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 501. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 502. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 503. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 504. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 505. old. – 506. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 506. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 627. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 628. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 629. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 630. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 631. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 632. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 633. old.
Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet
Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv
Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 635. old.
Magyar Szzadok
Ifj. Barta Jnos: A tizennyolcadik szzad trtnete
Pannonica Kiad, 2000 – 93. old.
|