Andris rajzol
Andris rajzol
Fejlc

DVZLLEK A HONLAPOMON

PARONAI ANDRS VAGYOK

 
Men
 
Zene
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Cikkek
Cikkek : III. Kroly (1711-1740) gazdasgpolitikja - 2.rsz

III. Kroly (1711-1740) gazdasgpolitikja - 2.rsz

  2006.12.08. 15:12


A Habsburg hatalom trekvseiket nem akadlyozta, de nem is tmogatta ket. 1723. vi 117. trvnycikk 15 vi admentessget biztostott az orszgba kltz kzmveseknek, s az 1723. vi 101-102. trvnycikk alapjn 1724-ben fellltott Kirlyi Helytarttancs 1725. december. 13-n krrendeletben szltotta fel a vrmegyket s a szabad kirlyi vrosokat, hogy a klnbz kzmvesek beteleptse s manufaktrk ltestse rdekben adjanak tjkoztatst szksgleteikrl. [1]

A szatmri bkt kvet vtizedekben, lassan rkeztek Magyarorszgra klnbz foglalkozs mesteremberek, fleg a Habsburg-hz osztrk s cseh tartomnyaibl, a Nmet Birodalombl, de francia, lengyel, balkni terletekrl is.

A bekltz iparosok legtbbszr sajt kezdemnyezskre, vagy egy magyarorszgi fldesr meghvsra jttek, llamilag szervezett iparosteleptsre nem kerlt sor. Iparon a XVIII. sz. 60-as veiig csak ches s kontr ipart kell rtennk. Nem meglep, hogy a XVIII. sz. els fele a chrendszer jrafelvirgzsnak kora.

Az llami chpolitikt Magyarorszgon lnyegben ugyanazok a szempontok irnytottk, mint az osztrk s cseh tartomnyokban.

A Helytarttancs 1730-ban ellenrzs cljbl bekrte az orszg sszes chlevelt, a felkldtt privilgiumokat azonban ekkor mg csak alkalomszeren cserltk ki. A chek korltozsa viszont ezzel mr kezdett vette. A Helytarttancs s nyomban egyes megyk is sorozatosan fllptek a mesterek szmnak maximalizlsa ellen. [2]

Az 1710-es vek 2. feltl kezdve srsdtek a manufaktraalaptsi ksrletek. Ezek a vllalkozsok leginkbb fri, egyhzi, kincstri s polgri vllakozsok. [3] E korai manufaktrk vagy manufaktraszer kpzdmnyek lettartama ltalban nhny esztendre korltozodott, a XVIII. sz. els felben keletkezett manufaktrk kzl csak egy kett rte meg a XIX. sz.-t. A korai manufaktrinak sorban jellegzetes helyet foglalnak el a Bnsg kincstri vllalkozsai, amelyek Claudius Florimond Mercy tbornoknak ksznhetik ltrejttket.

Az 1723 s 1733 kztt Temesvron alaptott manufaktrk rszben a kincstr sajt kezelsben, rszben polgri brlk kezn voltak. Legtbbjk letkptelennek bizonyult, mert a vidk szegnysge miatt termkeinek nem tallt piacot.

Az els fri textilmanufaktrk merkantilista gazdasgpolitikra trekv arisztokratk alaptsai voltak. [4]

Mindezeknek a vllakozsoknak kzs vonsa a tbb-kevsb tisztzatlan jelleg, a termeleszkzk ltalban a mesterek tulajdonban voltak, a nyersanyag, viszont a manufaktra tulajdonos, akitl a mesterek megveszik, s ez ltal el is adsodnak.

Fellendl a vaskohszat a XVIII. sz. els felben felplnek a sokig mkd nagyolvasztk. Az j technikt a Szszorszgbl, Cseh-Morvaorszgbl s Szilzibl bevndorolt vagy ott kpzett hazai szakemberek honostjk meg.

Eurpai minsg lesz a hamuzsrfzs. Exportra termeltnk. F terlete a Dunntl, majd a Felvidk s Erdly. [5]

A termelkenysg nvelst clozta meg a bedolgoz (n. Verlag) rendszer bevezetse, amely az egyes termelsi rszfeladatokra val bonts elnyeit kvnta kiaknzni. [6]

Magyarorszg iparban az 1710-es vektl az 1730-as vek vgig bizonyos fejlds s fellendls jelei mutatkoznak. Ez a fejlds azonban mind mreteit, mind intezitst tekintve elmarad az osztrk s cseh tartomnyok egyidej ipari fejldse mgtt. [7]

 

VIII. A magyar mezgazdasg:

A mezgazdasg f gt a gyren lakott terleteken az llattenyszts kpezet, mely klterjes jelleggel dnten szarvasmarhra szortkozott. Mellette jra alkalmaztk a kzpkorra jellemz kzs birtoklsi formkat. A szinte korltlanul rendelkezsre ll fldekbl szabad foglals tjn mvels al fogott terleteket kimerltsgig hasznltk, majd jabb terletek mvelsbe kezdtek. Ksbb sor kerlt az jraeloszts fldkzssgi rendszer alkalmazsra, amikor mr a lakossg s az llatllomny nvekedett, a fldbsg mrskldtt. A falu hatrt, kpez fldterleteket a falutl val tvolsg s a fldminsg szerint dlkre osztottk. Minden vben minden gazda nylvets tjn minden dlbl kapott egy-egy parcellt, gy tudtk kikszblni a fldterletek minsgi klnbsgbl add eltr kvetkezmnyeket.

Elszr mindenki egyforma terletekhez jutott. Ksbb, amikor a jobbgyok vagyonilag differencildtak, klnfle alapokat alkalmaztak a fldterlet elosztsban. gy kerlt sor az igsllatok szmnak alapul vtelre, majd ksbb a telkek szerinti eloszts kvetkezett. Az rutermels nvekedse vgl – a kzs birtokls vgs formja helyett – megteremtette a szilrd telekrendszert. A nyugati s szaki terleteken a mezgazdasg f ga, mind fri, mind a parasztgazdasgokban a fldmvels volt. A fri gazdasgokban mr korbban kialakult a majorsgi rutermels, ami tmenetileg megtorpant ugyan, de a szzad 2. felben mr uralkodv vlt. [8]

A nagy magyar Alfld gazdasgi emelshez a nagybirtok keletkezse felttlen szksges s hasznos volt, nlunk a nagy Alfld nagy rszt k emelik ki a koszbl, de msrszt az sem hagyhat figyelmen kvl, hogy a legszksgesebb telepts, llattenyszts s teljesen kezdetleges termels ppen nem tudomnyos, sszer s intenzv foknl tovbb a latifundiumok kezelse csak legkivtelesebb esetben halad. A latifundiumok f jvedelmi forrsa az egsz XVIII. sz.-ban a baromtenyszts.

Bertk a baromtenysztssel, elszr is azrt, mert a jvedelem igen kevs kzbe jutott, msodszor azrt, mert a hasznot nem az intenzv gazdlkods ltal elrhet haszonnal remltk, hanem hajdan egszen haszon nlkli pusztk jvedelmvel.

A baromtenyszts kevs munkaert ignyelt, a jobbgysg alig termelt bels fogyasztsra, magnak termel, mg a fldesurak a klnbz ruhanemket, ruhadarabokat klfldi orszgokbl hozatjk.

Ha a nagybirtokos pnzszerzsnek f eszkze a baromtenyszts volt is, sajt s jobbgyai lelmezsre, a hatrhoz kzel es vrmegykben kivitelre, a fldet is kezdtk mvelni.

A f termny a trkbza volt, a rozs, de j vben mgis olyan ds a terms, senki sem gondol belterjesebb, s komolyabb mvelsre. [9]

 

IX. Kereskedelem s pnzgy:

 

A merkantilizmus, amelynek gazdasgi elvei idszakunkban is az uralkod s az uralkodi kormnyszervek gazdasgpolitikjt s annak rvn a termelerk fejldst is meghatroztk, a gazdasgi let ternek a pnz forgst (circulatio pecuniae) tartotta. [10]

A belkereskedelemmel az uralkodk, magyarorszgi kamarik nem trdtek. Annak krdseit a trvnyhatsgok, elssorban a vrosok maguk szablyoztk sajt lakosaik rdekeinek megfelelen.

Az ruforgalomban, a piacokon, s a vsrokon a vrosgazdasg viszonyai uralkodtak.

Megvltozott a helyzet, amikor 1724-ben megkezdte mkdst a Helytarttancs.

A Helytarttancs az uralkod pnzgyi szempontjain kvl, elssorban gazdasgpolitikt folytatott. Gazdasgpolitikja, br a vrosgazdasgokkal szmolnia kellett, azok fl emelkedett, territorilis, orszgos gazdasgpolitika volt. Mkdsben nem az egyes vrospiaci krzeteknek, hanem az egsz orszgnak az rdekeit tartotta szem eltt, amely rdekek gyakran szembekerltek a vrospiaci krzetek rdekeivel.

A Helytarttancs mieltt kereskedelempoltikjt megkezdte volna, tjkoztatst krt az al rendelt orszgos vagy tartomnyi biztosoktl. Hasonl tjkoztatst krt a megyktl s a vrosoktl is. A jelentsekbl kiderlt, hogy az ruforgalom vrospiaci gazdlkodshoz is mrten, igen alacsony. [11]

A Helytarttancs, mivel anyagi eszkzk nem lltak rendelkezsre nem tehetett, mst, mint, hogy a belkereskeds szablyozsval, a felmerl, jogi krdsek tisztzsval forgalmat nvelni, az annak kedvez krlmnyeit llandstani, az akadlyozkat eltntetni. [12] Az orszgon belli ruforgalom tlnyom rsze a vrosi piacokon s vsrokon bonyoldott le, a vrosgazdasg korbbi szzadokbl tszrmazott formi: bels vmok, vsri szoksok, rukiraksi knyszer, idegen lakosok tiltsa stb. kztt.

A XVIII. sz.-ban, amint a gazdasgi let territorilis vagy orszgos mederbe tereldtt, ezeknek, a formknak a merevsge, a forgalmat korltoz hatsa enyhlt, de nem sznt meg.

Az orszg egyes rszeiben a XVIII. sz. els felben egytaln nem voltak mg vsrok, rtve rajtuk az venknt nhnyszor tartott nyilvnos vsrokat (publicae nundinae).

A mr meglv vsrokon a visszalsek megszntetse, rgi s j vsrok szablyainak egysgestse szintn a Helytarttancs feladata volt. Trvnytelenl szedett helypnz eltrlsn kvl a trvnyes vsrpnz nknyes nvelst, jabb fajainak meghonostst kellett akadlyoznia. Idegen vrosbeli chmesterek ruit eladsra engedlyezsk eltt fellvizsgltk, amirt taxt, n. ltpnzt (Beschaugeld) szedtek.

Az ves vsrok rendszerint 3 napig tartottak. A tulajdonkppeni vsrnap a kzps nap volt, ebbl ntt ki az antenundinalis s a postnundinalis dies – a vsr eltti s utni nap.

A vsrok clja, teht a Helytarttancs, azaz az uralkodi gazdasgpolitika szerint az volt, hogy rajtuk szabad verseny alakuljon ki, a vsrlk ne legyenek az eladk nknynek kitve. De nemcsak az eladk, a termelk rszrl fenyegette a veszly ezt a clt, hanem a vevk egy rszrl is. A sajt szksgletet meghalad vsrls az n. praeemptio vagy elvsrls az egsz orszgban elterjedt szoks volt. Eredmnye az lett, hogy egyik-msik ru ra a praeemptor egyn, trsulat, nha az egsz trsadalmi rteg akarata szerint alakult. [13]

 

Magyarorszg kereskedelme jelentsen elmaradt a nyugati llamoktl. A vezet eurpai llamok ebben az idben mr bekapcsoldtak a vilgkereskedelembe, ugyanakkor Magyarorszgot dnten a bels vsri termkforgalom jellemezte. A magnkereskedelem a hagyomnyos mezgazdasgi termkek (marha, gabona, bor) kzvettsvel foglalkozott. A bnyatermk (nemesfm, s, rz) forgalmazsa a kincstr monopliumba tartozott. Jelents volt a Bcsbe irnyul lmarha-rtkests. Velence is vsrolt lllatot. A gabonatermkek legnagyobb felvsrlja a hadsereg volt. A flsleget Itliba s Lengyelorszgba szlltottk. A bor legjelentsebb klfldi felvevhelye szintn Lengyelorszg volt. A bels forgalom fejldst akadlyozta a munkamegoszts elgtelensge s a bels vmfizetsi ktelezettsg.

A kereskedelem fejldsnek gtl tnyezje volt a pnzforgalomban rsztvev igen sokfajta idegen pnz. Ezek kiszortsra szmos rendelkezst adott ki a Helytarttancs. [14]

 

X. Beteleptsek, bevndorls:

 

Magyarorszg lakossga a XVI. – XVII. sz. folyamn a hbors pusztts s a jrvnyok kvetkeztben megcsappant. A XVIII. sz. elejn az orszg lakossga 3,5 – 4 millira tehet. A npsrsg az orszg egyes terletei kztt nagy eltrseket mutat. Legritkbban a korbbi hdoltsgi terleteket laktk, mg a dunntli vidkek npsrsg nagyobb volt. A vndormozgalom az arnyos terleti elhelyezkeds irnyba hatott. Emellett mr Kroly uralkodsnak idejn megkezddtt a ritkn lakott terletek klfldrl val benpestse, ami Mria Terzia s II. Jzsef idejn mg folytatdott. Kroly nmeteket teleptett a bakonyi, a vrtesi s a budai hegyvidkekre, Tolna s Baranya megyben. Behvtak klfldi telepeseket a furak is. A XVII. sz. vgn megkezddtt egy jelents bevndorlsi folyamat. A trk ell meneklt szerbeket, a hatrrket teleptettk le. Az szakon lak szlovkok teleplseiket dli irnyba kezdtk kiterjeszteni. Nagyarny volt a romnok beramlsa. A romnok a trk hdoltsg alatti fejedelemsgekbl Erdlybe, a Temesi Bnsgba s az orszg keleti rszeibe telepltek t. Az idegenek Magyarorszgra teleplse mr Kroly uralkodsa idejben jelentsen megnvelte az orszg lakossgt, de egyben megindtott a magyarsg kisebbsgbe szorulsnak folyamatt, egyre inkbb lehetv tve a bcsi udvar sajtos nemzetisgi politikjnak Magyarorszggal szembeni rvnyestst. [15]

 

 

 

Felhasznlt irodalom:

 

 

Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989

 

Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950-1918

Athenaeum 2000 Kiad, Budapest 2001

 

Magyar Szzadok

Ifj. Barta Jnos: A tizennyolcadik szzad trtnete

Pannonica Kiad, 2000

 

Strickern Pollacsek Laura: III. Kroly gazdasgpolitikja haznkban

Klnlenyomat a Kzgazdasgi Szemlbl

Pesti Knyvnyomda – Rszvnytrsasg, Budapest 1909

 



[1] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 636. old.

 

[2] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 637. old.

 

[3] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 638. old.

 

[4] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 639. old.

 

[5] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 640. old. – 641. old.

 

[6] Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950-1918

Athenaeum 2000 Kiad, Budapest 2001 – 363. old.

 

[7] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 641. old.

 

[8] Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950-1918

Athenaeum 2000 Kiad, Budapest 2001 – 363. old.

 

[9]Strickern Pollacsek Laura: III. Kroly gazdasgpolitikja haznkban

Klnlenyomat a Kzgazdasgi Szemlbl

Pesti Knyvnyomda – Rszvnytrsasg, Budapest 1909 – 20. old. – 21. old.

 

[10]Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 641. old.

 

[11] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 642. old.

 

[12] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 643. old.

 

[13] Magyarorszg trtnete 1686-1790 IV/I. ktet

Fszerkeszt: Ember Gyz, Heckenast Gusztv

Akadmiai Kiad, Budapest 1989 – 645. old.

 

[14] Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950-1918

Athenaeum 2000 Kiad, Budapest 2001 – 364. old.

 

[15]Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950-1918

Athenaeum 2000 Kiad, Budapest 2001 – 362. old.

 

 
id
 
Naptr
2025. Jnius
HKSCPSV
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
01
02
03
04
05
<<   >>
 

Kedves Csokoládé kedvelõk! Segítségeteket kérném a kérdõívem kitöltéséhez! Témája a CSOKOLÁDÉ MÁRKÁK! Köszön    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati hõszigetelését!    *****    * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!