Rajzoljunk ft
2012.01.04. 16:37
A mai rn lombos ft fogunk rajzolni. Ktfle technikt mutatok majd be. Kezdjk a knnyebbikkel.
Amire szksged lesz: simalap gyakorlfzet, ceruzk s egy radr. Mieltt vgrehajtasz egy lpst, figyelmesen olvasd vgig s nzzd meg a hozz kapcsold brt. J MUNKT!
1. lps
Rajzolj H-s ceruzval egy nagyjbl alma nagysg kr alak formt, halvnyan. Nem kell tl ersen rnyomni a ceruzt, ppen elg, ha ltszik. Ez lesz a Fa lombja. Ezutn rajzolj neki egy kezdetleges trzset. Ha ez megvan, most a nagy krbe rajzolj nhny kisebb karikt, szintn halvnyan. Az 1. brn lthatod, hogy nzzen ki. Nem kell, hogy szablyos karikk legyenek. A lnyeg, hogy ssze ne rjenek s legalbb 5-6 darab legyen belle. Az se baj, ha kiss kilg a Fa leend lombjbl. Ezek lesznek a kis lombok.
2. lps
Most a B-s ceruzddal a kis karikk szlt szaggatott hullmos vonallal rajzold krbe. Nem kell, hogy szablyos vonalak legyenek. A 2. brn lthatod, hogy nzzen ki. A kislombokba rajzolj nhny apr hullmot.A nagylomb vonala kr rajzolhatsz hullmos vonalakat.

1. bra 2. bra
3. lps
Ha ez ksz, megrajzoljuk a Fa gait. Ehhez a 2B-s ceruza szksges. Alulrl felfel dolgozunk, teht az alsbb gak vastagabbak lesznek, mg kifel haladva egyre vknyabbak. Minden kis lombhoz legalbb kt gat rajzoljunk. A 3. bra mutatja, hogy nzzen ki. Nem kell tl sok g, ne legyen sr. A trzset a kvetkezkppen satrozzuk be. A bal szlt szintn a 2B-s ceruzval balrl jobbra haladva kb a trzs felig satrozzuk. Ezutn kiss gyengdebben rnyomjuk s a trzs jobb felt is besznezzk. A lnyeg, hogy ne fgglegesen, hanem vzszintesen rajzojunk. Technika: fektesd r a paprra a ceruza hegyt s gy sznezz. Ne a hegyvel, hanem a grafithegy oldalval ksztsd a tnust.Ezzel a technikvalal azt rjk el, hogy igyeksznk relisan brzolni a fa trzsnek hengeres alakjt. A 3. brn szintn lthatod, hogy milyennek kell lennie.
4. lps
Ha ksz a trzs, satrozzuk be B-s ceruzval a kis lombok kztti teret. Nem kell, hogy tkletesen elfedje s kitltse a teret, hagyj benne vilgos vagy fehr rszeket. A 3. brn ezt szintn lthatod.
5. lps
Most jra a 2B-s ceruzt fogd a kezedbe s a kislombok hullmos szleit s a bennk lv kisebb hullmvonalakat rajzold krbe. Nem baj, ha nem pontosan kveted az elz vonalakat. A 4. bra mutatja, hogy hogyan nz ez ki.

3. bra 4. bra
6. lps
A H-s ceruzval a kislombokat satrozzuk be, szintn mr a fentebb emltett technikval. Azaz ne a ceruza hegyvel, hanem a grafithegy oldalval szneznk. Elszr nem kell tl ersen rnyomni, 2x - 3x is t lehet satrozni. s nem kell az egsz lombocskt besznezni, hagyjunk benne vilgosabb foltokat. Az 5. brn ezt lthatod. Vgl javtgathatunk a fnkon, sttthetjk vagy szebben kitlthetjk egyes rszeit. Nem baj, ha nem pont olyanra sikeredik, mint amilyen az brn van. GYAKORLS! Ha rajzolsz 4-5 ft, egyre jobban fog sikerlni.

5. bra Sznesben
A bal als sarokban kattints a Tovbb gombra!
A kvetkez rajzolsi technika, kiss idignyesebb, nagyobb trelmet ignyel. Viszont sokkal realisztikusabb ft rajzolhatunk vele.
1. lps
Hzz a lapodra egy fggleges, egyenes, halvny vonalat H-s vagy 2H-s ceruzval. A hossza elg ha fele akkora, mint a ceruzd (kb. 8 -10 cm). Ezutn plcika mdszerrel, rajzoljuk meg a trzst, az gakat s a gallyakat. Fontos! Itt egyetlenegy vonal se legyen teljesen egyenes. Legyen benne nhny trs. Ezt sem kell tl srre rajzolni. 3-4 fg, melybl 4-5 kisebb gat hzunk. Ezekbl pedig egy 2-3 fel gaz gallyakat rajzolunk. Ez mivel mg vzlat, halvnyan dolgozz. Lsd az 1. brt.
2. lps
Most megrajzoljuk a trzset s az gakat. Alulrl felfel haladunk. A trzs a legvastagabb, aztn a fgak, vgl a gallyak. A gallyakat elg ha nhnyszor thzod. Ennl a rajzolsnl H-s ceruzt hasznlj. Az gak egyik oldalnak hasznld az elbb hzott segdvonalakat. De vigyzz, ne legyen benne tkletesen egyenes g. Trd meg kiss, vagy hajltsd meg. Rajzolhatsz bele letrt gcsonkokat is. Az gazat szleire rajzolhatsz mg nhny apr vkony gallyacskt. 2. bra. Ha zavar a mr nem szksges segdvonalakat radrozd ki. Csak finoman, a radr lvel vagy sarkval.
 
1. bra 2. bra
3. lps
Most jn a nehezebbik rsze. A levelek megrajzolsa. Elre szlok, hogy ez idignyes, sok trelmet ignyel. B-s ceruzra lesz szksg.
Elsknt kivlasztunk egy gallyacskt s e kr rajzolunk, gyors, apr ceruzamozdulatokkal kis ellipszis alak levlkket. A lnyeg, hogy ne legyenek szablyos darabok. n a kvetkez technikt alkalmaztam. Rajzoltam egy apr krt s elnyjtoittam valamely irnyba. s gy tovbb a kvetkezt. Arra gyelj, hogy az g, amelyikre levelket rajzolsz, ne klnljn el ltvnyosan a levelektl, teht az gat is befedhetik a levlkk. Ne legyen szablyos a levelek ltal alkotta kis lombocska, vegyen fel valamilyen alakot, gazzon el tbbfel, rajzolhatsz mg plusz gallyacskkat s azokat is "levelezd" be. 3. s 4. bra. Tipp: mieltt elkezded a levelket rrajzolni a fra, eltte gyakorlod a levelek rajzolst. Egyes gakon a levelket rajzolhatod 2B-s ceruzval is.
 
3. bra 4. bra
Ezt addig kell folytatni, mg a fa nem kap egy szp lombozatot. Nem muszj ilyen srre rajzolni a levelket, lehet ritksabban is. Ha kszen vagytok egy lombocskval, a kzps rszeket, finoman be lehet satrozni, hogy "tbbnek" tnjn. Ha nem haragszotok, n most nem rajzolom meg a teljes lombozatot, hanem ttrnk a kvetkez fzisra.
4. lps
Megcsinljuk a fa trzsnek rnyalatait. Elszris dntsk el, honnan rkezzen a fny. n a jobb oldalt vlasztom. Fogjuk a 2B-s ceruzt s a fa trzsnek s vastagabb gainak bal oldalt kb. a felig besatrozzuk szpen. Az 5. bra mutatja.

5. bra
Most pedig trjnk r a befejez fzisra, legyen ksz a fa trzse.
5. lps
Itt H-s ceruzt hasznlunk. Lnyegben nem kell semmi mst csinlnunk, mint az gakat besatrozni. Ha a vilgos s a sttebb rszeknl szp tmenetet szeretnl, hasznld a HB-s ceruzt. A kt "szn" hatrnl szpen, finoman satrozd el az ls kontrasztot. 6. bra Ha ksz, akkor mr csak csinostani kell s az aprb hibk eltntetse maradt htra.

6. bra
|