Cikkek : Krmi hbor s a nmet egysg - 2.rsz |
Krmi hbor s a nmet egysg - 2.rsz
2006.12.08. 15:05
Ezzel szemben Niederhauser Emil, azt rja, hogy szeptember. 8-n mindkt erdt elfoglaltk. Az orosz csapatok kivonultak a romm ltt vrosbl, gy 349 nap utn a vros elesett.
A krmi veresgre mr csak igen sovny gygyrt jelentett a trkk ellen a kaukzusi fronton elrt siker, Karsz bevtele 1855 novemberben.
Pndi Lajos mvben lerja a vesztesgeket:
- Oroszorszg: 300 ezer halott
- Franciaorszg: 100 ezer halott
- Anglia: 60 ezer halott
A prizsi bke
Az 1856 februrjban megnyl prizsi bkekonferencia rangos nagyhatalmi tallkoz benyomst keltette, melyen Oroszorszgot A. F. Orlov, F. I. Brunnov, Franciaorszgot III. Napleon, s Walewski kpviselte, Anglia pedig Clarendont s Cowely-t deleglta. Piemont kldtte Cavour volt, osztrk rszrl pedig Buol-Schauensteint bztk meg a kpviselettel. A konferencia klnsebb vita nlkl zajlott le, Oroszorszg mindssze akkor fejtett ki nmi ellenllst, amikor Anglia bele akart szlni mg a keleti rendezs elveibe.
A bkeszerzds alrsa 1856. mrcius. 30-n kerlt sor Prizsban Anglia, Ausztria, Franciaorszg, Oroszorszg, Szardnia s Trkorszg kpviselinek megegyezse utn.
A bkeokmny fbb pontjai a kvetkezkrl rendelkeztek:
- a szvetsgesek kirtik a Krm-flszigetet, az orosz csapatok pedig elhagyjk Karsz krnykt
- Besszarbia dli rsze Moldvhoz kerl
- a nagyhatalmak kollektv vdnksget vllalnak Trkorszg terleti integritsa felett, s egyetemlegesen felelssget vllalnak a trkorszgi keresztnysg sorsrt
- a dunai hajzs (a torkolatvidken) az eddigi orosz ellenrzs helyett a nemzetkzi Duna bizottsg felgyelete al kerl
- a Fekete-tengert s partvidkt semlegestik, a partmenti llamoknak megtiltjk hadiflotta ltestst. Ez az intzkeds volt Oroszorszgra nzve a legslyosabb, mivel hossz tvon terleti integritst is veszlyeztette
- a tengerszoroskat az 1841-es szerzds rtelmben valamennyi nemzet hadiflottja eltt zrva, de a kereskedelmi hajknak szabad tjrst biztostanak
A trk szultn angol nyomsra 1856. februr. 18-n kiadta a Hatti-Humayun nyilatkozatot. Ebben biztostotta mind a keresztnyek, mind a mohamednok szabad vallsgyakorlatt, s ezzel jogilag egyenrangnak nyilvntotta ket.
A bkekts utn teht Oroszorszg helyzete a legslyosabb, de nem csekly a szvetsgesek ltal a gyzelemrt hozott anyagi s emberi ldozat. Tvolabbi kvetkezmnyeit tekintve azonban a krmi hbort tekintjk tbb vtizedre visszamenleg a legjelentsebb esemnynek, mely egy teljes politikai trendezdst indtott el, s teret engedett a nemzetllamoknak Eurpban.
Ezzel egyidejleg rirnytottk a figyelmet Oroszorszg llapotaira, katonai erejnek gyengesgre. Prizs visszahdtotta Szentptervrtl a diplomciai vezet szerepet.
II. Fejezet
Poroszorszg 1849 – 1862 kztt
Az abszolutizmus vei (1849 – 1857)
1849-et kveten az abszolutizmus uralma ismt megszilrdult, de utoljra a nmet trtnelemben. jbl a politikai reakci vei kvetkeztek, a halad trekvsek elnyomsnak, a demokratk ldzsnek, a forradalmi eredmnyek felszmolsnak, a politikai gylsek s egyesletek rendrsgi betiltsnak elkesert, a nmet llamokban az elz vtizedekbl mr ismert rvei.
Az abszolutizmus pozciinak megszilrdulsa s a halad erk ellen irnyul politikai nyoms ellenre azonban a gazdasgi fejlds szmra szabad utat biztostottak a kormnyok. Intzkedseikkel a feudalizmusbl mg visszamaradt akadlyokat elhrtottk az ipar s a kereskedelem tjbl. Ezek nlkl elkpzelhetetlen lett volna az a nagyarny gazdasgi fellendls, amely az 50-es s 60-as vekben kvetkezett be. Az ipari forradalom, a kzi munkrl a gpi-gyri termelsre val ttrs ebben az idben lpett dnt stdiumba. Egyik szembetn sajtossga az volt, hogy mikzben a knnyipar is gyorsan fejldtt, a legnagyobb elretrs a nehziparban mutatkozott. A nmet gazdasgon bell a nehzipar vlt a legfontosabb ipargg, s ez a krlmny Nmetorszg egsz ksbbi gazdasgi s politikai lett befolysolja.
Poroszorszg ipara, gazdasga
Abban Tokody Gyula, Niederhauser Emil s Bihari Pter is egyetrt, hogy az 50-es, 60-as vekben, a nmet llamokban az ipari termels a ktszeresre, a kereskedelmi forgalom pedig hromszorosra ntt.
j ipargak keletkeztek, amelyek kzl mindenekeltt az elektrotechnika s a kmiai ipart kell megemltennk.
Poroszorszgban, a gpgyrtsban s a finommechanikai cikkek termelsben az zemek gyri mreteket rtek el, munksok s alkalmazottak szma meghromszorozdott (1848-ban 19 f, 1861-ben 56 f), mikzben a szvdk tlagosan 44-45 ft, a ruhzati zemek pedig 24-25 ft alkalmaztak. 1850 s 1870 kztt a textilgazat sszgazdasgi rszesedse jelentsen visszaszorult, relatve mg mindig tbb munkst foglalkozatott (1850-ben 1,6 milli f, 1875-ben 2 milli f). A msodik helyre a fmipari zemek zrkztak fel (1850-ben 333 ezer, 1875-ben 751 ezer f), kiszortva ezzel az lelmiszeripart.
A ksznbnyszat 1848-tl 1871-ig meghtszerezdtt s megkzeltette a 30 milli tonnt. Ugyanilyen tem emelkedst lthatunk a vasrc s a nyersvastermels tern is.
Az ipari fellendlst jabb s jabb tallmnyok, elterjedse gyorstotta. A vasrcek kohsts a mindinkbb kokszols kohkban trtnt, s az elavult faszenes eljrs fokozatosan kiszorult. Az acltermelsben az angol Henry Bessemer eljrsa gyzedelmeskedett, s ez ltal jelentsen javult a dstsi folyamat produktivitsa, valamint az acl minsge.
Az els gzgpet Poroszorszgban mr 1783-ban zembe helyeztk, mg Angliban mr 1819-ben 5 ezer gzgp mkdtt, Poroszorszgban, 1840-ben csak 634 gzgp zemelt.
Poroszorszgnak 1846-ban mr 1139 gzgpe volt. A gzgpek energiatermelse mellett az ipari forradalmat fknt a gazdasg ezzel egyidej, kzi zemrl gpi zemre trtn tllsa hajtotta elre. 1846-ban 2529 porosz szvdben kereken 4600 gpi s csaknem 80 ezer kzi szvszk volt zemben. 1861-ben mr csak 1900 szvdben mkdtt tbb mint 15 ezer gpi szvgp, valamint mg 28 ezer kzi is.
A gpestsi folyamattal prhuzamosan zajlott a kibontakoz koncentrci, ennek megfelelen az alkalmazottak szma, zemenknt tlagosan 2-3 szorosra emelkedett.
A porosz mezgazdasg
A kapitalista termelsi mdszerek 1849 utn az addiginl gyorsabb temben hdtottak teret a mezgazdasgban is. Ez sszefggtt az 50-es vek konjuktrjval, az ipar fellendlsvel, a vrosi lakossg nvekedsvel s a krmi hbor miatt sznetelt az orosz gabona konkurencija.
A nmet mezgazdasgot ebben az idben a gpek s a mtrgya nagyarny felhasznlsa, valamint a termshozamok nvekedse jellemezte. A mezgazdasgban az agrrstruktrt rint vltozsok mellett a nvnytermeszts s az llattenyszts is fejdtt. A kzpkor hromnyomsos gazdlkodsi mdszernek helybe a vetsforg lpett, amely lehetv tette a fldek folyamatos hasznlatt. Mikzben 1800-ban mg ngy paraszt ltott el egy fogyasztt, 1900-ban egy paraszt mr 4 fogyasztt szolglt ki. Az lelmezsi helyzet, a gygyts s a hignia javulsa alapveten hozzjrult a lakossg ltszmnak nvekedshez. Nmetorszg lakinak szma az 1816. vi 24,8 millirl 1871-re 40,9, 1900-ra pedig 56 millira ntt.
A mezgazdasgban foglalkoztattak arnya 1870-re 50% al cskkent. Ekkor az agrrszektor 40%-kal rszesedett a nemzeti jvedelembl. Az emberek jobban tpllkoztak: 1850-ben mg vi 20kg/f alatti volt a hsfogyaszts, 1870-re 30kg/f fl emelkedett, a helyi hnsgek vgleg megszntek.
A mezgazdasgi iparnak az a fejldse, amely mr a forradalom eltti vtizedekben is megfigyelhet volt, most jelentsen meggyorsult. Kedvez hatst gyakorolt a forradalom utn bevezetett agrrreform. A porosz kormny 1850. mrcius. 2-n kibocstott agrrtrvnyben a szolgltatsokat s a robotot felszmoltk pnzbeli megvlts ellenben, amelyet tbb mint 40 ven t kellett trlesztenie a parasztsgnak. Pnz helyett a rgi trvnyekhez hasonlan ezttal is lehetett flddel fizetni. A feudlis terhek megvltsa, amelyet az 50-es vekben jabb kiegszt jelleg rendeletek szablyoztak, vglegess tette a mezgazdasg fejldst. Ennek megfelelen szmos feudlis maradvny – a kis parcellkon tengd parasztok, szinte jobbgyi fggsge a junker nagybirtoktl – jellemezte az 50-es, 60-as vek porosz falvait.
A falu urai a fldbirtokosok mellett mindinkbb a gazdag parasztok, az n. Grossbauerek lettek. A mezgazdasgi proletrok szma mindentt ntt. Poroszorszgban, 1854-ben trvnyt hoztak, amely a mezgazdasgi munksok minden sztrjkszervezsi ksrlett brtnbntetssel sjtotta, egyben megtiltotta szervezkedsket is.
Porosz vastpts
Poroszorszgban, 1835-ben adtk t a vast, els 6 km-es szakaszt Nrnberg s Frth kztt. A negyvenes vektl a vastpts felgyorsult.
1850-ben a vasthlzat 6000 km hossz volt.
Niederhauser Emil s Bihari Pter szerint 1870-ben a vast hossza megkzeltette a 20 ezer km-t.
Ezzel szemben Engelmann azt rja, 1850-ben 3869 km hossz volt a porosz vasti snhlzat. Ez a szm 1860-ig 7169 km, 1870-ig, tbb mint, 11500 km-re ntt. A porosz vasutak 1850-ben 1284 szemly- s 6825 teherkocsit hasznlhattak, 1870-ben pedig mr 5552 szemly- s 76824 teherkocsijuk volt.
A sugr- s hlalakzatban kiptett vonalak elssorban a gazdasgi s a politikai kzpontokat ktttk ssze. A vast katonai jelentsgt korn felismertk. A porosz s badeni vezrkar mr az 1848-49-es harcok idejn hasznltk csapat- s utnptls szlltsra. Az 1866- os s 1870-71-es hborban a katonai felvonuls s a tovbbi csapatmozgsok mr teljesen a vasti szlltsokra pltek. gy a vast nemcsak rendkvli termelerknt, hanem destruktv erknt is hatott.
Nmetorszgban a tks gyripar f nvekedsi szakaszban a vastpts a nyersvas termels egynegyedt kttte le. Az tvenes vek els felben a vasti snek s a grdlanyag gyrtsra alakult vllalkozsoknak sikerlt az angol konkurencit kiszortaniuk, ami kihatott a nehzipar, mindenekeltt a szntermels fejldsre is. A vasti kocsik s mozdonyok gyrtsa a 40-es vek kzepn, nhny ven bell szinte a legfontosabb termelsi gazatt vlt. A vastptsek gyorsan s rendkvli mrtkben megvltoztattk a vidket, vele az emberek let- s kzlekedsi szoksait, st a vrosi letet s annak vonzskrzett. A vast az utazsi lehetsgek bvtsvel hozzjrult a szocilis kiegyenltdshez.
A kzlekedst a gzhajzs is fejlesztette.
A porosz bankok s rszvnytrsasgok
A rgimdi kiszemek ez a modern nagyzemm fejldse addig nem tapasztalt tevkenysgi teret nyitott meg a tke eltt, amely most rszvnytrsasgok formjban aktivizldott.
1826-tl 1850-ig 102 rszvnytrsasgot alaptottak Poroszorszgban, ezek ssztkje 683 milli mrkt tett ki. 1851-tl 1870-ig jabb 295 alapts kvette ket, ssztkjk meghaladta a 2400 milli mrkt. Az sszes rszvnytrsasgi beruhzs 70%-a jutott kizrlag a vasutakra, a maradk a bnyszatba, a kohszatba, a bankokba s a biztostkba kerlt.
A legnagyobb tkebefektetseket a vastptkezsek ignyeltk. Itt 1851 s 1870 kztt 20 rszvnytrsasg jtt ltre. Hasonl koncentrcis folyamat figyelhet meg a banktke esetben is. 1848-tl 1856-ig Nmetorszgban 14 rszvnybankot alaptottak, kztk a nmet gazdasgi letben ksbb is nagy szerepet jtsz Disconto Gesellschaft-ot (1851) s a Darmstadter Bank-ot (1853). Mg nagyobb jelentssge volt a Deutsche Banknak, amelyet 21 bankintzmny sszevonsval 1870-ben hoztak ltre.
Nmetorszg gazdasgi sszkpe s az urbanizci
Az iparosods nemcsak Poroszorszg tjkpt vltoztatta meg, hanem eleinte lassan, majd egyre gyorsabban talakult az orszg klnbz rszeinek gazdasgi jelentsge s politikai rangja is. A rajnai-vesztfliai iparvidk svnyi kincsei folytn, amelyeket a szzad elejn alig vettek figyelembe, jelentsgket pedig Poroszorszg s Nmetorszg vilghatalmi pozciba emelkedse tekintetben igencsak lebecsltek, a Ruhr-vidk 1850 utn Berlinnel verseng, j gazdasgi kzpontt lett. Amilyen mrtkben fejldtt iparilag a Ruhr-vidk, de a Saar-vidk, a tvoli Fels-Szilzia s a Szsz tartomny is, ugyangy cskkent a lnyegben mezgazdasgbl l porosz trzstartomnyok jelentsge s vele egytt a nagybirtokain rostokol junkerek is.
Font Mrta - Krausz Tams – Niederhauser Emil – Szvk Gyula: Oroszorszg trtnete
Pannnia Kiad, 2001 – 361. old.
Weiszkr Attila – Weiszkr Balzs: Hbork lexikona
Athenaeum Kiad, 2004 – 273. old.
Pndi Lajos: Kztes Eurpa 1763-1993
Czvek Istvn: Fejezetek a hossz 19. szzad trtnetbl
Bessenyei Gyrgy Knyvkiad, Nyregyhza 2005 – 221. old. – 225. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Bihari Pter: A nmetek – 2000 ve Eurpa kzepn
Mszaki Knyvkiad, Budapest 2002 – 161. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 180. old.
Vadsz Sndor: 19. szzadi egyetemes trtnet 1789-1890
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 180. old.
Vadsz Sndor: 19. szzadi egyetemes trtnet 1789-1890
Korona Kiad, Budapest 2001 – 194. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 313. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 180. old.
Vadsz Sndor: 19. szzadi egyetemes trtnet 1789-1890
Korona Kiad, Budapest 2001 – 194. old.
Bihari Pter: A nmetek – 2000 ve Eurpa kzepn
Mszaki Knyvkiad, Budapest 2002 – 162. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 180. old.
Vadsz Sndor: 19. szzadi egyetemes trtnet 1789-1890
Korona Kiad, Budapest 2001 – 195. old.
Bihari Pter: A nmetek – 2000 ve Eurpa kzepn
Mszaki Knyvkiad, Budapest 2002 – 162. old.
Bihari Pter: A nmetek – 2000 ve Eurpa kzepn
Mszaki Knyvkiad, Budapest 2002 – 162. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 – 180. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 314. old.
Vadsz Sndor: 19. szzadi egyetemes trtnet 1789-1890
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 314. old.
Tokody Gyula – Niederhauser Emil: Nmetorszg trtnete
Akadmiai Kiad, Budapest 1972 -180. old.
Bernt Engelmann: Poroszorszg – A lehetsgek hazja
Gondolat Kiad, Budapest 1986 – 314. old.
|