Cikkek : Ipari vllalkozk - 2.rsz |
Ipari vllalkozk - 2.rsz
2006.12.08. 15:30
- ugyancsak ches mesterbl lett tks vllalkozv Thoma Jzsef budai tmrmester. ltta el a budai cipszeket brrel.
Chen kvli ipari vllalkozsok:
- Constantin Gbor srospataki posztmanufaktrja. 1801-ben alaptotta. Az lland termelsi visszaess miatt az zem 1816-ban megsznt.
- Dubovczon 1807-1808-ban Varl Borbla kemnyt s pderkszt zeme mkdtt. vi 6-700 mzsa kemnytt s pdert termelt. ruit belfldn, rszben azonban Triesztben, Klagebfurtban, Laibachban, Gratzban, Bcsben s Lengyelorszgban adta el.
- Kohner Jzsef budai tmr, 1806-ban Pesten hamuzsr ellltssal foglalkozott, majd 1808-ban Budra tette t az zemet. Ksbb brkikszt s brfest zemet rendezett be, amelyre 1812-ben befugte Fabrik engedlyt kapott
- 1807-ben alakult meg Grn s Deutsch trsas kkfest s nyomzeme.
A XVIII. szzad vgn s a XIX. szzad elejn, klnsen a napleoni hbork alatt a hadsereg szksgletei sztnzen hatott a vasgyrtsra. A hbors konjuktra a magnvllalkozkat is befektetsekre bztatta a vasmvekbe.
- a Sajvlgyben 1730-ban keletkezett Srkny Kroly tulajdonban lv radovai vasm helyett, 1810-ben magaskoh lteslt. 1814-ben az zemet korszerstettk, majd 1816 utn tervszeren bvtettk.
- 1794-ben egy trsasg Coloredo Jzsef grf rszvtelvel a Muravlgyben aclmvet ltestett
- Glncibnyn Patz Antal 1810-ben ltestett egy magaskoht
- a Borsod megyei Ddesen lteslt 1818-ban Andrssy Lipt grf vashmora
A magnvllalkozs alkalmazkodst a napleoni konjuktrhoz, mutatja a Murnyvlgyi Uni (1805) s a Rimai Koalci (1811) megalakulsa, amely ezen a terleten elkezdte a nyersvastermelsnek nhny olvasztban val kzpontostst.
A dekonjuktra idejn sok vashmort paprmalomm alaktottak t. Ilyen volt a Gyrky csald, 1825-ben.
Hirsch-fle paprmalom az 1820-as vekben jtt ltre vashmorbl.
III. 3. Az 1825-1840-es vek ipari vllalkozsai
A kereskedelmi tknek a fogyasztsi cikkeket gyrt iparba val bekapcsoldsa elssorban is az lvezeti cikkeket elllt gazatokban volt szlelhet. gy az 1830-as vekben indult meg a cukorgyrt ipar fejdse.
- az idszak egyik legnevezetesebb vllalkozsa Lichtl Kroly cukorfinomt zeme volt. Lichtl eredetileg termnykeresked volt. 1830-ban ltestette a Pesti Cukorfinomt zemt. 1834-ben fellltotta csontsznget zemt Pesten.
- Kiessling testvrek pozsonyi fszerkereskedk voltak s 1838-ban cukorfinomt s csontsznget zemet ltestettek
A harmincas vek msodik felben Pesten egyms utn ltesltek a kisebb-nagyobb drzsgyufagyrt zemek.
- Kohn Gyrgy 1837-ben knes drzsgyufagyrat alaptott
- Irinyi Jnos 1837-ben feltallta a knnlkli foszforos gyuft, majd 1839-ben, a Terzvrosban megalaptotta gyufakszt zemt
Az ignyek fokozdsval fgg ssze, hogy a faggygyertya hasznlatrl ttrtek a kevsb rossz szag s kisebb fst sztearingyertya hasznlatra.
- Jurenk Jzsef pesti gygyszersz 1840-ben alaptotta gyertyakszt zemt
Szmos szesz- s ecet-elllt zem lteslt.
- 1825-ben Schuller Mihly zeme Pesten
- Temesvron Heim Mrk zeme
- Pcsett Hermann Jnos alaptott zemet
Pest vros kzvilgtsnak fejldse, arra brta r az egyes kereskedket, hogy olajt malom fellltsra vllalkozzanak.
- Laszki Izsk, 1825-ben kapott engedlyt, hogy olajat ruljon. 1835-re mr az orszg egyik legnagyobb olajgyrtja s kereskedje volt.
Ches ipari zemekbl kifejldtt tks vllalkozsok:
- Westermager Jnos s Jzsef kocsigyrt zeme, 1829-ben alakult
- ebben az idszakban lteslt Krellwitz Vilmos budai kesztymester zeme is
Chen kvli ipari vllalkozsok:
A fejld ipar ignyei megkveteltk a hazai szerszmgyrt ipar ltrejttt, br ennek az iparnak fejldst a gyarmati iparpolitika mg fokozottabban korltozta, mint a fogyasztsi cikkeket, gyrt ipargakt.
- 1825-ben jtt ltre a Solymos testvrek aradi szerszmzeme
- 1837-ben Pcsett Kindl Ferenc gpmhelye alakult meg
- 1833-ban Szijj Smuel mezgazdasgi gpkszt, zemet alaptott
A Dunagzhajzsi Trsasg 1835-ben budn tli kiktt ltestett. Egyidejleg megvsrolta az budai szigetet hajpt zem cljaira. Eredetileg javtmhely ltestst terveztk itt, de aztn berendeztk j hajk gyrtsra is.
III. 4. 1840 – 1848 kztti ipari vllalkozsok
Az lnkl politikai mozgalmak, a bels piac tgulsa, 1840-es vek els harmada utn jelentsen reztette hatst az ipar fejldsben. Jelents vltozs kvetkezett be a paprgyrtsban is, ahol az eddigi kzmvesipari mdszereket, a mertett eljrst a folytonos gppapr gyrtsa vltotta fel.
- a hermaneci paprgyrat 1828-ban Leicht Ferenc besztercebnyai polgr alaptotta itatspapr gyrtsra
- 1845-ben Madarsz Andrs s Trsai megalaptottk a maszniki paprgyrat
A mezgazdasgi ipar egyik gban a malomiparban is vltozs kvetkezett be.
- 1841. szeptemberben nylt meg a pesti Jzsef Hengermalom
sszegzs, vlemny, kvetkeztets:
A XIX. szzad els fele az iparban az tmenet kpt mutatta. Tovbb lt a paraszti hziipar (fons, szvs, faeszkzk ksztse), st egyes vidkeken virgkort lte: a Vas megyei Pinka vlgynek vagy rva, Szepes, Sros megynek a parasztsga kereskedelmi mennyisg lenvsznat sztt telenknt. Ltszlag virgzott a ches kzmvesipar is: 1785 s 1846 kztt, becslsek szerint megtzszerezdtt, krlbell 300 ezerre ntt a kzmiparbl lk szma. Ekzben a chszervezet a bomls jeleit mutatta: hagyomnyos terletkn, a vrosokban rohamosan vesztettk el jelentsgket, kiszorultak a mezvrosokba s a falvakba. Nem tudtk llni a (fleg klfldi) gyripar versenyt sem minsgi, sem mennyisgi szempontbl. Befolysuk cskkentst mutatja a chen kvli iparzk, a kontrok szmnak erteljes emelkedse. A chek a feudlis elzrkzs erstsvel, a monopliumokhoz val grcss ragaszkodssal vlaszoltak a kihvsra, egyre kisebb eredmnnyel.
A jv szempontjbl fontosabb esemnye a korszaknak a tks manufaktrk s a gyrak megjelense. A hbors konjuktra adott sztnzst a XIX. szzad elejn a vasipari zemek, kztk a nagyobb tkvel rendelkez, polgrok s birtokos nemesek ltal laptott rszvnytrsasgok ltrehozsra (Murnyvlgyi Uni, Rimai Vasm). Rszben a hadsereg megrendelseinek, rszben a mezgazdasgi konjuktra idejn bredt paraszti ignyeknek a kielgtsre jttek ltre j textilmanufaktrk, amelyek paraszti bedolgozkat is foglalkoztattak. Az ignyek s a jmd bizonyos fok emelkedsrl rulkodott az ebben a korban alaptott kednygyrak (Kassn s Ppn voltak a legnagyobbak). Az 1970 s 1815 kztt ltezett 116 ipari zem sorban a vasmvek utn legnagyobb szmmal az veghutk s a paprmalmok kvetkeztek, de ezek mretei ritkn haladtk meg a kzmipar nagysgrendjt. Az ipari zemek ltalban kereskedk vagy birtokos nemesek vllalkozsaiknt keletkeztek.
A konjuktrt kvet vek rtkestsi nehzsgei arra sztnztk a birtokosokat, hogy termnyeik ipari feldolgozsval jussanak j jvedelmi forrsokhoz. Elszr a cukorgyrtsban lttak nagy lehetsget: 1840-ben 25 cukorgyr mkdtt az orszgban, fleg nagybirtokosok tulajdonban. A szzad msodik felben hress vl magyar malomipar mg a kezdeteknl tartott: a modern nagyzemet csak a Szchenyi Istvn kezdemnyezseknt ltrejtt pesti Jzsef Hengermalom kpviselte.
A majorsgok szeszfz zemei viszont jelents mennyisg nyerstermket (gymlcst, gabont, burgonyt) dolgoztak fel. A kereskedk ltal alaptott szeszgyrak inkbb a vrosi npessg luxusignyeinek kielgtst cloztk meg likrflesgeikkel.
A vrosi kzvilgts terjedse a nvnyolajgyrtsnak teremtett keresletet.
Az lelmiszeripar fejldse megnvelte a gpek s vasszerszmok irnti ignyt. Nvelte a keresletet az rks tartomnyok gyorsan fejld iparnak ersd nyersanyag- s flgyrtmnyignye. E kt tnyez hatsra az 1840-es vekben a vaskohszat, gp- s szerszmgyrts vlt vezet gazatt. Egyidejleg korszer, kohszati eljrsokat vezettek be, s mr az 1830-as vek elejn megkezddtt a gzgpek alkalmazsa. A gpgyrtst a mezgazdasg s az lelmiszeripar ignyei hvtk letre, mint pdul Vidats Istvn gpgyrt vagy Ganz brahm vasntdjt. A gpgyrts korabeli hatalmas sztnzje, a kzlekeds fejldse 1848 eltt Magyarorszgon egyedl az 1835-ben alaptott budai Hajgyr ltrejttben jtszott szerepet.
A vasipar mgtt a negyvenes vekben a textilipar mutatott fel szmottev fejldst. A gyralaptst megknnyt 1840. vi trvnyek s az iparprtol trsadalmi mozgalom (Iparegyeslet, iparm-killtsok, Vdegylet) ebben az gazatban mutattak fel leginkbb eredmnyt, br az rks tartomnyok textilipara mgtt mg gy is csak msodrend szerepet jtszott a honi piacon is.
Az 1840-es vek a tbbi, korbban emltett iparg szmra is fellendlst hoztak. Ekkor keletkeztek, vagy stabilizltk ltket a porceln- s kednygyrts nagy jvj zemei, mint a herendi, hollhzi vagy vrosldi manufaktrk. Nagyipari mret tglagetk jttek ltre a vrosfejlds kvetkeztben. A sajttermkek mennyisgi nvekedse, az igazgats, oktats ignyei a kis paprmalmok mellett valdi paprgyrakat is letre hvtak. A gzgpek, gzhajzs, vaskohszat s lelmiszeripar energiaignye pedig elindtotta a nagyobb volumen sznbnyszatot.
A XVIII. szzadi Habsburg – osztrk gazdasgpolitika ersen rnyomta blyegt a XIX. szzad els felnek magyar gazdasgra s trsadalmra egyarnt. A Napleon elleni hbork sorn ltszott az meg, hogy mennyire szksge van Ausztrinak egy gazdasgilag stabil s fejlett Magyarorszgra. A hbork utn igyekeztk a korbbi llapotokat visszaidzni a gazdasgba, de a fejldsnek igazn nem tudtak gtat szabni, br gy is nagyon gyenge volt a magyar gazdasg az osztrkokhoz kpest. A klnbz ipari, mezgazdasgi s szolglatsokat nyjt vllakozsok, csak helyi, ritka esetben orszgos ignyeket elgtettek ki. Azzal, hogy a Habsburgok nem tmogattk igazn a magyar ipar minden gazatban val erteljes fejldst, azzal mind kt orszgnak rosszat tettek. Elremutatva a trtnelemben: ha az osztrkok tmogatjk a magyar ipar, mezgazdasg erteljes fejldst, taln a Nagynmet egysg valsult volna meg Eurpban. Hiszen, tudjuk a poroszok nem csak politikjukban, hanem gazdasgi-ipari fejlettsgben vertk meg igazn az osztrkokat.
A magyar bnyszat, vastermels, feldolgozipar teljes mrtkben, helyben megoldhat lett volna, gy ksz termkeket lehetett volna kivinni az orszgbl. Szintn ez vonatkozik a mezgazdasgra. A fel nem vsrolt, helyben mr nem rtkesthet rukat, pedig klfldn, leginkbb egy keleti-dli kereskedelmi vonalon lehetett volna rtkesteni. Azzal, hogy tudatosan korltoztk a magyar fejldst egy „csonka”, ertlen orszg voltunk a birodalmon bell.
Ha az osztrk gazdasgi „szakrtk” s az uralkodk tmogattk volna nem csak a mennyisgi, hanem minsgi ruk ellltst Magyarorszgon s segtettek volna az rtkestsben, abbl nekik is anyagi haszon lett volna.
Ha pedig az osztrkok teljes mrtkben kvettk volna (vagy csak hasonl elkpzelseket valstottak volna meg) a bismarki porosz gazdasgpolitikt (pl.: bels vmok teljes mrtk eltrlse stb.) taln tbbre lettek volna kpesek a Nagynmet egysg megvalstsnak tjn.
Ha a nagynmet egysg valsul meg, taln nem lett volna ’48-49 s taln knnyebben, bks ton szakadunk el Ausztritl s az ltala elfoglalt nmet terletekrl.
Az osztrkok „butasga” Magyarorszgot gazdasgilag s trsadalmilag egy visszaszortott, elfojtott orszgg tette. Ksbb a Kiegyezs utn ltszott meg Magyarorszg gazdasgi-trsadalmi ereje, hiszen a szzadfordul utn s az els vilghbor kztt kzeltettk meg igazn Nyugat-Eurpt szinte minden tekintetben.
Felhasznlt irodalom:
1. Dka Klra: A pest-budai ches ipar vlsga (1840-1872)
Budapest, Akadmiai Kiad, 1979
2. Gergely Andrs szerkesztette: Magyarorszg trtnete a 19. szzadban
Budapest, Osiris Kiad, 2003
3. Millenniumi Magyar Trtnet – Magyarorszg trtnete a honfoglalstl napjainkig
Budapest, Osiris Kiad, 2002
4. Dr. Sra Jnos: A Habsburgok s Magyarorszg 950 – 1918
Budapest, Athenaeum Kiad, 2001
5. Krist Gy. – Barta J. – Gergely J. : Magyarorszg trtnete elidktl 2000-ig
Budapest, Pannonica Kiad, 2002
6. Mrei Gyula: Magyar iparfejlds 1790 – 1848
Budapest, Kzoktatsi Kiadvllalat, 1951
|