Cikkek : A rmai hadsereg - 1.rsz |
A rmai hadsereg - 1.rsz
2006.12.10. 01:40
A Lgio
Rmai Birodalom trtnete folyamn hossz ideig a hadsereg alapvet szervezeti egysge volt. Ltszma s szerkezete hossz trtnete sorn sokszor s sokat vltozott, hogy a ks csszrkorra vgl a hatkonyabb, mozgkonyabb alakulatok vegyk t a helyt.
A rmai hader fejldsben hrom f korszakot szoks megklnbztetni: A polgri hadsereg kora, amelyet Servius Tullius kirly s a Camillus nevhez fzd reformok tagolnak. Fejldsre komoly hatst gyakoroltak a pun hbork tanulsgai. Ez a korszak a polgrhbork korig tartott.
A zsoldos hadsereg kora, a polgrhbork kortl a kztrsasg vgig. Az lland hadsereg kora, amely a rmai csszrsggal kezddtt, s annak egsz folyamn t megvolt. Felptsben lnyeges reformok trtntek a 2. szzad els felben, majd a 3. szzad folyamn, mgnem Diocletianus egsz szervezetben megvltoztatta.
Termszetesen a rmai hadsereg nem mrl-holnapra vlt zsoldosseregg, hanem az talakulst lassan rleltk a ttnelmi fejlemnyek. Kt nagyon fontos krlmny tette elkerlhetetlenn a vltozst: az egyik, hogy meg kellett szntetni a census szerinti sorozst. Servius Tullius alkotmnya szerint a vagyonos classisok („osztlyok”) vdtk Rmt, pp azrt, mert vagyonosak, s ezrt megbzhatak, hisz a harcban sajt vagyonukat is vdelmeztk. A honvdelem teht e felfogs szerint bizalom dolga is volt, egyfajta megtiszteltets, jog. A rmai np azonban egyre szegnyebb lett: a legszegnyebb rteg censust 11000 sestertiusrl le kellett szlltani 4000 sestertiusra, teht csaknem a rgi sszeg harmadra. Ezzel a katonskods jogt kiterjesztettk. Marius kortl pedig a vagyoni helyzetnek mr semmi kze sem volt a sorozshoz. Mihelyst megsznt a katonskods jog (s dicssg) lenni, a vagyonosabbak rendre kivontk magukat alla, a szegnyebb rtegek viszont j keresetforrsra talltak benne, mert a lgikat tovbbra is a polgrok kzl soroztk. Ezek a seregek azonban mr nem elssorban a hazt szolgltk, hanem azt, aki nagyobb zsoldot adott, valamint tbb zskmnyt biztostott szmukra. Mivel megsznt a sorozs alapjul szolgl census, szksges volt megvltoztatni az els korszak lgijnak ezen alapul hrmas beosztst is. A msik knyszert krlmny a rmai polgrjog egsz Itlira val kiterjesztse volt. Emiatt kiestek a rmai haderbl a socii (knny fegyverzet gyalogsg) s a lovassg egy rsze. Csak a legik maradtak, valamint az auxilia (segdcsapatok), amelyeket a provincikban soroztak, esetleg a Rmval szvetsges seregek lltottak ki.
A korai lgik kialakulsa
A fentebb emltett kt krlmny kvetkezmnyei gy sszegezhetek:
1. Megvltozott a sorozs mdja. A legik szmra mr nem csak Rmban soroztak, hanem egsz Itliban, az a md lett ltalnoss, amely addig rendkvlinek szmtott. A polgrhbork alatt mr a libertinusokat is felvettk a szrazfldi hadseregbe, holott addig csupn a tengerszetnl volt helyk. Marius kln cohorsokat alaktott ki bellk. Pompeius, Julius Caesar a tartomnyokban soroztak gynevezett legiones vernaculaet, ezek tagjai a belpsk utn azonnal rmai polgrjogot nyertek. Brutus s Antonius gladitorokbl s ms rabszolgkbl alaktottak csapatokat, amire ezt megelzen csupn egyetlen alkalommal volt plda, a cannaei csataveszts utn.
2. A szolglati idt azeltt hadjratonknt szmtottk, ezt Marius egysgesen 16 vben llaptotta meg, de igyekeztk a mr leszolglt katonkat tovbbszolglatra brni. Ezrt a veternokbl kln csapatokat szerveztek, amelyeket ksbb, a csszrkorban vexillumukrl vexillariinek neveztek. Az olyan veternokat, akik ez id letltse utn is a seregben maradtak, evocatinak neveztk, s termszetesen klnfle kedvezmnyekben rszesltek.
3. Magban a lgi szervezetben is vltozsokat vittek vgbe, ezek:
· a.) Megsznt a triarii, principes, hastati s velites letkoron s censuson alapul megklnbztetse, mindssze emlkk maradt meg a centurik elneveztsben.
· b.) A manipulus-szervezet helybe a cohors-szervezet lpett. Ezt a vltoztatst is Mariusnak szoks tulajdontani. A cohors nv azeltt is elfordult a socii csapataira vonatkoztatva, st legionrius csapatoknl is tallkozhatunk az elnevezssel, mint a triarii, principes s hastati egy-egy manipulusnak – teht a hromnak – egyttes nevvel, taktikai egysgg azonban csak e korban lett. Az j szervezet szerint a legio 10 cohorsra oszlott, amelyek a taktikai egysgek voltak. A cohors rendes ltszma 600 ember, a legio teht 6000.
· c. A harmadik jts a jelvnyekre vonatkozott. Addig csupn a manipulusoknak volt jelvnyk, Marius ta a leginak: a sas. A jelvny – aquila – ltalban ezstbl kszlt, igen ritkn aranybl. Hordozjt aquilifernek neveztk. Bke idejn az aerariumban riztk a kztrsasg korban, hborkor a tborban egy kis szentlyben tartottk (sacellum), s mint numen legionis tisztelet trgya volt. Azt, hogy a legiobeli cohorsoknak is volt-e kln jelvnyk, nem tudjuk.
· d.) A legik, most mr mint nll csapattestek, sorszmot kaptak. Eleinte a kztrsasg sszes legijt folytatlagosan szmoztk, ksbb a – Octavianus s Antonius polgrhborjtl – minden fvezr kln szmozta a sajt legiit.
· e.) A legio kizrlag gyalogsgbl llt. A rmai lovagok mr Julius Caesarnl is kln, a cohors praetoriba voltak sorozva. A lovassgot mr nem a polgrok kzl soroztk, s a legio mell sokkal nagyobb szmban voltak beosztva, mint eddig. A legin kvl volt az auxilia, a maga gyalogos s lovas csapataival. Rszint a tartomnyokbl toboroztk, rszint a szvetsges npek s uralkodk szolgltattk ket a Rmval kttt szvetsgi szerzdsben megllaptott szmban, ritkbban idegen orszgokbl fogadtk ket. Szmerejk nem volt arnyban a legioval, mindig esetleges volt, amennyi pp rendelkezsre llt. A gyalogsgot itt is cohorsokba osztottk, ezekrl szinte semmit sem tudunk. Egy rszk megrizte eredeti nemzeti jellegt, mint funditores (parittysok), sagittarii (nyilasok), cohortes cetratae (hispniai rvid pajzsosok), scutate (hossz pajzsosok). A lovassgot alkra (szrnyakra) osztottk, ezek ltszma 3-400 fs volt, de nha kisebb egysgekre is tagoltk ket, ezeket turmnak neveztk. Az alae feje a praefectus equitum volt: ltalban rmai, de nha abbl az orszgbl szrmazott, ahonnan a segdcsapat rkezett.
Az lland hadsereg kora
Az lland hadsereg kort a rmai csszrsg kezdeteitl szoks szmtani. A csszrsgnak – mint minden egyeduralomnak – szlsge volt az lland hadseregre. A csszr volt az egyetlen imperator, akinek minden katona hsget eskdtt. Az nevben parancsoltak a provincikban a legatusok, magban Rmban a praefectus praetorio, praefectus urbi s a praefectus vigilum. Az jjszervezett hader hat rszre oszlott: a legik, auxilia, a magban Rmban llomsoz csapatok, hajhadak, mszaki csapatok, tartomnyi s municipalis militia (leginkbb a modern polgrrsggel, nemzetrsggel rokonthat).
A legik
]Kialakulsuk a korai csszrkorban Szmuk a polgrhbork alatt komolyan megnvekedett, Augustusnak az actiumi csata utn korabeli forrsok szerint 50 lgija volt. Ezek egy rszt ksbb a tnyleges katonai szolglat all felmentette, s katonai colonikba teleptette, ms rszt pedig az lland hadsereg megalaptsra hasznlta fel. A megtartott seregrszekbl nem j lgikat alaptott, hanem a rgi csapatok rgi neveiket tarthattk meg. Ez taln a kiszolglt katonk nrzetnek tett engedmny volt, megvolt azonban az a kvetkezmnye, hogy Augustus jjszervezett seregben hrom III. s kt-kt IV., V., VI. s X. szm lgi volt, amelyeket mellkneveik klnbztettek meg egymstl.
Theodor Mommsen szerint Augustus csak 18 lgit tartott meg Actium utn, amelyek sorszma I-XII; a tbbi, XIII-XX. sorszmakat 4 utn szerveztk a germaniai, pannoniai s dalmatiai hadjratok alkalmval. A csszrkori hadsereg lgiirl s azok elosztsrl az els hiteles tudsts 23-bl szrmazik, eszerint volt: Germania inferiorban: 4 lgi (I., V. Alaudae, XX. Valeria Victrix, XXI. Rapax) Germania superiorban: 4 lgi (II. Augusta, XIII. Gemina, XIV. Gemina Martia Victrix, XVI.) Hispaniban: 3 lgi (IV. Macedonica, VI. Victrix, X. Gemina) Africban: 2 lgi (III. Augusta, IX. Hispana) Aegyptusban: 2 lgi (III. Cyrenaica, XXII. Deiotariana) Syriban: 4 lgi (III. Gallica, VI. Ferrata, X. Fretensis, XII. Fulminata) Pannoniban: 2 lgi (VIII. Augusta, XV. Apollinaris) Dalmatiban: 2 lgi (VII. XI.) Moesiban: 2 lgi (V. Macedonica, IV. Schythica)
Ez volt az a huszont lgi, amelyet Augustus htrahagyott, miutn a XVII., XVIII. s a XIX. szmak a Publius Quinctilius Varus-fle teutoburgi csatban 9-ben megsemmisltek. Kegyeletbl e sorszmokat ksbb sem adomnyoztk msoknak. A lgik szma ksbb sem nvekedett rohamosan, csupn nhnyat szerveztek gy, hogy Vespasianus mr harminc lgit kapott kszen. Ez a szm egszen Septimius Severusig nagyjbl vltozatlan maradt, mindssze a megsemmisltek helyre szerveztek jabbakat.
Severus mr emelt a lgik szmn, szervezte meg a legio I., II., III. Parthict. A II. Parthica llomsul a Rma melletti Albt jellte ki, azaz Itliban fekv helyet, amire eldei alatt nem volt plda. A lgi egszen Diocletianus korig ott llomsozott, korabeli szerzk legio Albana nven nevezik. A lgi ilyen kzelre helyezse a mind zaboltlanabb vl praetorinus grda fken tartsa volt. A lgik szma Diocletianus kortl folyamatosan emelkedik, s lassan 175-re emelkedett, amelyek kzl a korai csszrsg korbl 28 szrmazott.
A lgik mellknevei
Eredetket csak rszben ismerjk. Tudjuk azt, hogy a mellknevek egy rszt a kiegszt terletrl kaptk: legio V. Urbana, IV. Sorana, II. Sabina, stb. Msik rszt arrl a nprl, amely ellen dicssgesen harcoltak: legio IV. Schythica, I., II., III. Parthica, stb. A mellknv szerzsre msik alkalom a nehz helyzetben val btor magatarts volt: pia, fidelis, constans, stb. Ms esetben valamely istensg nevbl alaktott mellknevet kapott a lgi: Apollinaris, Minervia, stb., vagy pedig az alakuls mdjt jellte: gemella (kettbl), primigenia (si).
Mommsen szerint a legio XIII. Gemina s a legio XIV. Gemina onnan kaptk nevket, hogy egyszerre alaptottk ket, msok szerint ezek is kettsek. A sorozs mdjrl kapta a nevt a legio I., s II. Adiutrix, amelyeket tengerszekbl soroztak, holott azok elvben csak segdcsapatot alkothattak volna. Taln a lgi jelvnyrl kapta a nevt a legio V. Alauda (pacsirta) s a legio XII. Fulminata (villm). A csszr nevt (Augusta, Claudia) eredetileg ppgy kitntetskpp kaptk, mint a pia, felix, constans, vindex, aeterna, victrix, stb. jelzket. Az Ulpia, Flavia, Traiana mellknevek a lgi alaptjt jelentik. Commodus kortl elfordul, hogy a csapatok mellknevei kztminden ok nlkl is szerepel az uralkod neve, Caracalltl pedig mr minden csapattest az ppen uralkod nevt is szerepelteti a neveiben, innen vannak az Antoniniana, Severiana, Alexandriana, Maximiniana, Gordiana, stb. mellknevek.
A lgi szervezete
A lgi ltszma 5-6000 f volt, amely 10 cohorsra s 59 vagy 60 centurira oszlott. Augustusnak a lgik szervezetben tett legfbb vltoztatsai a kvetkezek voltak:
1. Minden lgi 120 fbl ll, ngy turmra tagozd lovassgot kapott. Ez a lovassg csaknem minden lginl kimutathat feluratos emlken.
2. Minden lgi lland parancsnokot kapott. Mr Julius Caesar megtette, hogy hosszabb idre rbzta egy-egy lgijnak parancsnoksgt egyik legatusra. Augustus kortl ez llandan gy volt, ez az lland hadseregnek termszetes kvetkezmnye.
A lgi parancsnoka, a legatus Augusti pro praetore legionis. A lg parancsnoka alrendeltje volt a legatus Augusti pro praetori provinciaenak, a provincia kormnyzjnak, akinek annyi legtus volt alrendelve, ahny lgi llomsozott a provincia terletn. A legati legionum senatori rend volt, ha esetleg olyat lltottak a lgi lre, aki mg nem volt praetor, akkor a cme pro legato volt. A lgo parancsnoka egyben a lgi segdcsapatainak is parancsnoka volt.
3. Minden csapattest lland llomshelyet kapott. Az lland tborokban val elhelyezs j hivatalt tett szksgess: ez volt a praefectus castrorum, akinek tiszte nagyjbl a modern llomsparancsnoki rangnak felel meg. ltalban reg veternok kaptk meg ezt a rangot egyfajta jutalom gyannt. A praefectus castrorumot tbben sszekeverik a lgi parancsnokval, ennek az a magyarzata, hogy az 1. szzadban, amikor nem volt minden lginak kln tbora, hanem tbb lgi is llomsozhatott egy helyen, a praefectus castrorum cmben egyik lgi elnevezst sem lelhetjk fel, ami termszetes is, hiszen egyikbe sem tartozott.
Domitianus kortl lett csupn ltalnoss, hogy minden lgi nll tborhellyel brt, ennek praefectusa mr a lgi tisztikarnak tagja volt, s teljes cme praefectum castrorum legionis XXX volt, ahol az x-ek a lgi nevt jelzik. Ebbl rvidtettk ksbb a praefectum legionist, s mivel a lgiban tbb ilyen nem volt, nem lehetett flrerts. A rvidtett alak annyira meghonosodott, hogy Septimius Severus korrl csak ez az alak fordul el. Ilyen alakban valban alkalmas lehet arra, hogy a lgi parancsnokaknt tnjn fel az utkor eltt, a zavart pedig az is fokozza, hogy egy idben a lgi parancsnokt is igy neveztk. Miutn Gallienus a 3. szzadban a senatori rendet kizrta a hadseregbl, a lgi parancsnoka lovagrendi, s a cme praefectum legionis. Gallienus eme intzkedsnek korbbi analgija is ismert: Egyiptomba szentori rend Augustus ta csak a csszr engedlyvel mehetett, a helytart is praefectus Aegypti nven lovagrendi, valamint a lgik parancsnokai is lovagrendek praefectum castrorum nven.
4. Tribunus militum legionis az elz korszakokban hat volt, akik vltakozva parancsnokoltak a lgi felett, mint a fvezr kzvetlen beosztottai. Ez is megvltozott, a fvezr kzvetlen alrendeltje a legatus legionis lett, s k neki voltak alrendelve. Az, hogy szmuk tovbbra is hat maradt-e lginknt, nem tudjuk. Szentori s lovagrendek egyarnt lehettek, a klnbsg mindssze annyi, hogy az elbbieket tribuni laticlaviinak, az utbbiakat tribuni angusticlaviinak neveztk. Claudius kortl llt fenn a tribuni vacantes intzmnye, ezek olyan szemlyek voltak, akik a szolglati id letelte utn rendelkezsi llomnyba kerltek, hogy szksg esetn valamely rendkvli megbzatst nyerjenek. Rendes fizetst kaotak, s ebben klnbztek a tbbi vacantes jelzs hivatalnoktl, akiknl e jelzs a fizets nlkli, tiszteletbeli mivoltukat jellte.
5. A centurik szma a kztrsasg korban, tovbb a csszrsg legelejn 60 volt. A ksbbi csszrkorban ez nem annyira bizonyos, hisz pldul Hadrianus ta a lgi els cohorsnak ltszma ktszer akkora lett, mint a tbbi cohors. Krds, hogy ennek kvetkeztben a centurok s az aljuk rendelt optiok szma is ktszer annyi volt-e.
A tudomny, kori forrsok s feliratos emlkek alapjn gy oldja meg a krdst: az els cohorsban volt t centuria; 5 centurio, 5 optio, 5 adjutor; a tbbi cohorsban volt hat centuria, 6 centurio, 6 optio, nulla adjutor vagyis sszesen 59 centuria, ugyanannyi centurio- s optio, valamint t adjutor.
Az els cohors t centuriojnak rangsora ez volt: centurio primi pili, 400 ember parancsnoka centurio primus princeps, 200 ember parancsnoka centurio primus hastatus, 150 ember parancsnoka centurio pesterior princeps, 150 ember parancsnoka centurio posterior hastatus, 100 ember parancsnoka.
A tbbi cohorsra, kisebb vltoztatsokkal ugyan, de ugyanez az elv rvnyes. A felsorolsbl ltszik, hogy a centurik megtartottk rgi nevket, br a hastatim principes, triarii mr teljesen eltntek. A cohorsok els centuriinak centurioi egyttal a cohors parancsnokai voltak, hacsak -leginkbb a ksi korban- egy tribunust ki nem rendeltek a cohors parancsnokul. Ezek neve primi ordines, ksbb ordinarii. Legmagasabb rang kztk a primpilus, ezzel a ranggal ltalban be is fejezdtt a centurio plyafutsa, az ebbl val elrelps mg a csszrkorban sem volt gyakori. Legfeljebb praefectum castrorum, classis, fabrum lehettek. Ha nagyon rtermettek voltak, a csszr klns kegybl lehettek a vrosi helyrsg valamelyik cohorsnak tribunusa, vagy a lovagrendbe felvve tribunum legionis, majd procurator, esetleg praefectum praetorio, de ezek igen ritka esetek voltak.
A Domitianus korig szervezett lgik
Legio I. Adiutrix, jelvnye: kecskebak s pegazus. Minden bizonnyal Nero szervezte 68-ban a misenumi hajhad legnysgbl. Legelszr Rmban lpett fel, ahol Otho mell szegdtt. Rszt vett a bedriacumi harcban, majd Vitellius Hispniba kldta. Ott a msik kt hispniai lgival Vespasianus mell llt. Nmelyek szerint a Civilis elleni lzads leversekor is ket hasznltk, mg ms forrsok szerint csak 88-ban hagyta el Hispnit, hogy az Antonius Saturninus-fle lzads leversben rszt vegyen. A mai Mainzban volt tbora. Rszt vett mindkt daciai hadjratban, de az bizonyos, hogy nmely forrsokkal ellenttben a kt hadjrat kzt nem llomsozott Apulumban. A msodik hbor utn Brigetioba ment, s mindvgig ott maradt, az utols emltse az 5. szzadbl val. 98-ban megkapta a pia fidelis kitntet jelzket, majd az iterum pia fidelis cmet. A 3. szzad eleje ta constans is a mellkneve.
Legio I. Germanica, jelvnye, eredete ismeretlen. Augustus uralmnak utols veiben Germaniban llomsozott az ubiusok fldjn. Ezutn 68-ig nem emltik, ekkor Bonnban van. Vitellius mell llt, s pldjt a tbbi germaniai lgi is. Rszt vett a cremonai csatban, azutn ismt Germaniban talljuk a lzadk oldaln. Vespasianus kora utn nem trtnik rla emlts.
Legio I. Italica, jelvnye: vaddiszn s bika. Alaptottk: 67. szeptember 20., llomsa Ludgunum volt. Rszt vett a Nero hallt kvet harcokban, ott volt Cremonnl is. A rend helyrellta utn Moesiba ment, s ott maradt Vespasianus uralmnak vgig. Rszt vett Traianus daciai s Marcus Aureliusnak a markomannok elleni hadjratban. Tborhelye az 1. szzadban Durostorum, Hadrianus utn Novae, rvid ideig Troesmisben is volt. Az 5. szzad els veiben Novaeben llomsozott.
Legio I. Macriana, jelvnyt nem ismerjk. Clodius Macer, Nero lzad africai helytartja alaptotta Nero uralmnak utols veiben. Teljes neve: Legio I. Macriana Liberatrix. Az a kzkelet felfogs, hogy az ebbl alakult Legio III. Augustt Galba feloszlatta, tves.
Legio I. Minervia, jelvnye: Minerva s kos. Domitianus alaptotta 88 eltt, taln 87-ben, mindjrt rszt is vett az Antonius Saturninus elleni, majd a kt daciai hadjratban, ahol a ksbbi csszr, Hadrianus volt a parancsnoka. Innen Bonnba ment. Rszt vett Marcus Aurelius s Lucius Verus parthusok elleni hadjrataiban. Eredetileg Flavia pia fidelis Domitiana mellkneve van, amit az Antonius Saturninus elleni harcokban kaphatott. Domitianus halla utn a mellkneve csupn pia fidelis lett. Minden bizonnyal azonos az 5. szzad elejn ismert Minerva-lgival.
Legio I. Parthica, jelvnyt nem ismerjk. Septimius Severus alaptotta, tbora Mezopotmiban volt, feltehetleg Nisebenban. Az 5. szzad elejn mg megvolt.
Legio II. Adiutrix, jelvnye: vaddiszn s pegazus. 70-ben alakult a ravennai hajhad legnysgbl, legelszr Civilis ellen harcolt, ahonnan Britanniba ment, s Lindumban tborozott. Domitianus korban a Duna mell rendeltk, s rszt vett a dkok, majd a szarmatk elleni harcokban. A 3. szzadban Acumincumban llomsozott, majd a szzad derekn Aquincumban. Marcus Aurelius alatt a prthusok ellen harcolt, ahol ksbb is tallkozunk vele. Az 5. szzad elejn ismt Aquincumban volt. Mindjrt ltre hozsa utn megkapta a pia fidelis cmet, majd iterum pia fidelis lett. Claudius Gothicus alatt cme a constans jelzvel bvlt.
Legio II. Augusta, jelvnye: kecskebak. Egyike volt Augustus lgiinak, s taln azonos Julius Caesar msodik hispniai lgijval. Augustus hallakor Germania superiorban van, s rszt vett Germanicus 15. vu hadjratban. Claudius alatt rszt vett a britanniai harcokban, itt a ksbbi Vespasianus csszr volt a parancsnoka, itt Iscban tborozott. Nero halla utn 2600 embere tllt Vitellius mell, s rszt vett a cremonai csatban, a tbbi azonban h maradt Vespasianushoz. Diocletianus korig nincs tbb emlts a lgirl; szinte bizonyos, hogy nem hagyta el Britannit, s a 2. szzad vgig Isca maradt az llomshelye. Az 5. szzad elejn mg mindig Britanniban talljuk.
Legio II. Italica, jelvnye: Romulust s Remust tpll farkas s kecskebak. Marcus Aurelius alaptotta 170 eltt, mellkneve iterum pia volt. Eleinte taln pannniban harcolt a markomannok ellen, de hamarosan Noricumba teleplt, s fennllsnak vgig ott is maradt. Az 5. szzad elejn tbb rszre oszlott: egy rsze Lauriacumban, ms rsze Joviacumban, a harmadik Afrikban llomsozott. 211 eltt kapta a pia fidelis elnevet. Egy felirat a legio II. Divitensum Italica nven rktette meg, Divitia a mai Deutz
Legio II. Parthica, jelvnye: kentaur. Septimius Severus alaptotta, tbora az albai hegyen volt. Caracalla a lgi egy rszt magval vitte Asia provinciba. Rszt vett tbb katonai sszeeskvsben. I. Constantinus korig llomsozott els tborhelyn, onnan Mezopotmiba kldtk, ott talljuk az 5. szzad elejn is. Septimius Severustl pia fidelis aeterna elnevet kapott.
Legio II. Traiana, jelvnye: Herkules. Traianus alaptotta 108 tjn, Egyiptom szmra. Legalbb egy klntmnye rszt vett Traianusnak a prthusok, majd Hadrianusnak a zsidk, vgl Marcus Aureliusnak s Lucius Verusnak a prthusok elleni hadjrataiban. Caracalla alatt 213ban a germnok ellen harcolt, majd a bkekts utn Egyiptomba kerlt. A 2. s 3. szzadban Alexandria volt az llomshelye, az 5. szzadban a lgit felosztottk, s tbb tborhelyen helyeztk el. Mellkneve: fortis, majd a germniai hadjrat utn Germanica. Pia fidelis mellkneve csak rmken tallhat, feliratokon soha.
Legio III: Augusta, jelvnye nem ismert. Augustus lgii kzl val, s taln Julius Caesar alaptotta a polgrhbork folyamn. Augustus hallakor mr Africa provinciban talljuk. Clodius Macer bztatsra fellzadt, de annak halla utn megadta magt. A 2. szzadban klntmnyei harcoltak a birodalom klnbz rszeiben, 194-ben vagy 195-ben pia vindex elnevet kapott, amely a 3. szzad folyamn iterum pia, iterum vindexre bvlt. Az 5. szzadban (Tertioaugustani nven) mg megvan. Tbora az 1. szzadban Thevestben volt, 128 krl kerlt Lambesisbe, s vgig ott maradt.
Legio III. Cyrenaica, jelvnyt nem ismerjk. Lepidus lgija volt, majd Augustus, aki Egyiptomba kldte. Caligula alatt Alexandriban llomsozott. Rszt vett egy klntmnye a zsidk elleni hborban. 107-ben Bostrba helyeztk, ahonnan tbb hadjratban is rszt vett. Az 5. szzadban mg itt talljuk.
Legio III. Gallica, jelvnye: bika. Antonius lgija, amely rszt vett annak prthusok elleni hadjratban, ekkor valsznleg szriban llomsozott. Ezutn nem tudunk rla egsz 58-ig, amikor az armniai harcokban vett rszt. Nero korban Moesiban harcolt, br taln mg mindig Szriban van a trzse. Nero halla utn elbb Otho, majd Vitellius mell llt, de Vespasianus megrkeztvel t ismerte el fparancsnoknak. 69 telt Capuban tlttte, 70 tavaszn Szriba ment. Hadrianus kortl Phoinikban llomsozott. Elegabal alatt fellzadt, ezrt feloszlattk, egy rszt a Legio III. Augusthoz helyeztk t, de hamarosan jjszerveztk. Aurelianus alatt Zenobia ellen harcolt. Licinius korban egy csapata Egyiptomban volt. Az 5. szzadban llomshelye Danaba, Palmrtl nem messze. Mellneve: felix.
Legio III. Italica, jelvnye: glya. Marcus Aurelius alaptotta a 166-170 kzti vekben. A neve eredetileg Legio III. Concordia volt, mellkneve: pia. Reginumban llomsozott. Az 5. szzad elejn tbb rszre osztva talljuk: trzse Vallatumban volt.
Legio III. Parthica, jelvnyt nem ismerjk. A msik kt hasonnev lgival egytt alaptotta Septimius Severus.llomsa Mezopotmiban volt, megvan az 5. szzad elejn is.
Legio IV. Flavia, jelvnye: oroszln. Vespasianus alaptotta a feloszlatott Legio IV. Macedonica helyett. llomsa Moesia superiorban volt, br Pannniban is nagyon sok feliratos emlke van. Rszt vett Domitianus szarmatk elleni, Traianus daciai s Marcus Aurelius germniai hadjrataiban is. Blyeges tgli nagy szmban kerltek el Singidunum s Viminacium krnykn. llomshelye biztosan nem beazonosthat: taln Singidunum, ahol az 5. szzadben is talljuk. Egy klntmnye rszt vett Diocletianus 295. vi egyiptomi hadjratban. A felix mellknevet Traianustl kapta.
Legio IV. Macedonica, jelvnye: bika s kecskebak. Brutus alaptotta Makedniban, innen a mellkneve. Rszt vett a philippi csatban. Augustus Hispniba kldte, ahol Burgos mellett volt a tbora. Innen a mauretniai harctrre ment, majd Claudius britanniai hadjrata alkalmval Mainzba, ahol Galba korban is talljuk. A Nero hallt kvet zavaros idkben eleinte hol ennek, hol annak a prtjra llt, ksbb a galliai lzadkkal tartott. Vespasianus feloszlatta.
Legio IV. Scythica, jelvnyt nem ismerjk. Augustus korban mr van rla emlts, de nem tudjuk, akkor hol llomsozott. 33-34-ben Moesiban volt a Legio V. Macedonicval, de 62-ben mr Szriban talljuk. Marcus Aurelius idejben a ksbbi csszr, Septimius Severus volt a parancsnoka. Elegabal korban az egyik legatusa fellzadt, de a lgi gy ltszik, nem vett rszt a lzadsban, mert tovbb is megmaradt. Az 5. szzadban llomshelye Oresa volt.
Legio V. Alauda, jelvnyt nem ismerjk. Julius Caesar galliai hadjratakor szervezte meg peregrinusokbl, akiknek azonnal polgrjogot adott. Caesar africai hadjratban nagyon kitntette magt. Innem Makedniba ment, ahol ksbb Antonius mell llt. A mutinai csata utn Hispniban llomsozott Augustus korig, aki Germniba kldte, ahol balszerencssen harcolt. Augustus hallakor Veterban llomsozott. Rszt vett Caligula germniai hadjrataiban is. Nero halla utn Galbhoz prtolt, rszt vett a bedriacumi s a rmai tkzetben, s vgl a cremonaiban, de egy rsze vgig Veterban maradt. Nmely forrsok azt lltjk, hogy Vespasianus feloszlatta, msok azt mondjk, hogy 87-ben semmislt meg a daciai hadjratban vagy 92-ben a szarmatk elleni harcban. Taln azonos a csszrkor elejrl val feliratokon szerepl Legio V. Gallicval.
Legio V. Macedonica, jelvnye: bika. Feltehetleg Brutus alaptotta, rszt vett a philippi csatban, s a mellkneve azta Macedonica. Augustus Moesiba helyezte, ahonnan rszt vett a thrkok elleni harcokban. 62-ben Szriba helyeztk. Kicsivel ksbb, a zsidk elleni harcok alkalmval Alexandriba helyeztk t, ahonnan rszt vett Titus zsid hboriban, valamint egyb keleti harcaiban. Ezutn ismt Moesiba ment, s rszt vett Domitianus s Traianus daciai hadjrataiban. 167-168 utn Daciban llomsozott. Moesiai tborhelye: Troesmis, a daciai: Potaissa. Dacia elvesztse utn visszament Moesiba, ahol Oescusban llomsozott. Egy rsze az 5. szzadban is itt tallhat, de egyb rszei ms helyeken. Mellknevei: pia, pia fidelis, pia constans. E nevek nem rgebbiek Septimius Severus kornl. Taln azonos a feliratokon szerepl Legio V. Urbanval.
Legio V. Ferrata, jelvnyt nem ismerjk. Antonius lgii kzl val, amely mindig Szriban llomsozott. Az 1. szzad derektl a forrsok gyakran keverik a Legio III. Gallicval. Vespasianus csszrr val kikiltsakor Itliba indult, de a cremonai cstbl elksett, a Duna mellett val megjelense azonban jt tett a dkok fkentartsa szempontjbl. Innen visszament Szriba, ahol ksbb is rszt vett a nagyobb hadjratokban. Tborhelyt pontosan beazonostani nem tudjuk, eleinte taln Apamea vagy Raphanae, Vespasianustl Palesztina. A 2. szzad vgrl val az utols forrs rla.
Legio VI. Victrix, jelvnye: bika. Julius Caesar lgija volt, a philippi csata ta Macedonica nven is elfordul. Az Augustus-fle reform ta Vivtrix mellknvvel ismeretes. I. e. 5-ben mg Hispniban volt, Nero alatt mg ott van s valsznleg Asturicban volt a tbora. Nero halla utn Galbt ismerte el csszrnak, de kisvrtatva a tbbi hispniai lgival egytt Vespasianus mell llt. Ezutn Germniba ment, ahol Castra Veterban llomsozott. Hadrianus Britanniba rendelte a megsemmislt Legio IX. Hispana ptlsra. Ezutn vgig ott maradt, a tbora Eburacumban volt, az 5. szzadban is ott talljuk. Traianus ta pia fidelis mellkneve van, s hispniai tborozsa alatt taln Hispana is.
Legio VII. Claudia, jelvnye: bika. Ez a lgi is ott volt philippinl, s ezrt a Macedonica mellknevet nyerte el, amely a Claudius kort megelz feliratos emlkeken fordul el. E korban Illriban llomsozott. Amikor 42-ben Furius Camillus Scribonianus, Dalmatia helytartja fellzadt a csszr ellen, a lgi ngy napig mell llt, m az tdiken meglte, ezrt megkapta a Claudia pia fidelis mellknevet. Nero halla utn tallkozunk mg vele, ezidtjt Moesiban tborozott, s 2000 embert kldtt Otho tmogatsra, a bedriacumi csatbl azonban elksett, s csak a cremonaiban vett rszt. A kvetkez emltse 295-bl val, Diocletianus alatt egy csapatot kldtt Egyiptomba. Tbora Viminacumban volt, a lgi egy rsze az 5. szzadban is ott llomsozott.
Legio VII. Gemina, jelvnyt nem ismerjk. Galbnak Nero halla utn egyetlen lgija volt, a Legio VI. Victrix, s emell szervezte a Legio VII. Gemint, amelyet ezrt Galbiana mellknvvel is szoks illetni, a Gemina mellknv eredett viszont nem ismerjk. Tevkenysgt Pannniban kezdte, rszt vett a bedriacumi csatban, onnan visszament Pannniba, majd Vespasianus mell llt, akinek oldaln rszt vett a cremonai csatban. Ezutn Hispniba helyeztk, s mindvgig ott llomsozott, csupn kis ideig volt Hadrianus alatt Germaniban, illetve egy egysge Britanniban. Pannniai tborhelyt nem ismerjk; Hispniban Asturia. Az 5. szzad elejn egy rsze mg itt van. Vespasianustl felix mellknevet kapott, Caracalla utn a feliratok Gemina pia felix nven emltik. Egy verses feliraton: legio Hibera.
Legio VIII. Augusta, jelvnye: bika. Julius Caesar lgija, i. e. 31-ben Cyrenaicban harcolt, majd Szriba ment, ezidben a mellkneve taln Gallica volt. Augustus alatt elbb Dalmatiban volt egy rvid ideig, majd Pannniba, Poetoviban llomsozott. Augustus halla utn a tbbi lgival egytt ez is fellzadt, am elsknt hdolt meg. Claudius egy rszt Britanniba kldte, 46 tjn pedig rszt vett a Thrkiban foly harcokban, ekkor kapta a bis Augusta nevet. Otho korban Moesiban volt, a bedriacumi csatbl msik kt trsval egytt elksett. Vespasianushoz csatlakozott, s a tbbi pannniai lgit is hasonl lpsre szltotta fel. Rszt vett a cremonai csatban, innen Germania superiorba helyeztk. 185 krl megkapta a pia fidelis mellknevet, egy msik, Septimius Severus korabeli feliraton mint pia fidelis constans Commoda szerepel. Meglehet, hogy azonos a Notitia Dignitatumban szerepl Legio VIII. Octavianival.
Legio IX. Hispana, jelvnyt nem ismerjk. Valsznleg Julius Caesar alaptotta, mindenesetre rszt vett a philippi csatban, s ezrt megkapta a Macedonica mellknevet. Rszt vett i. e. 43-ban Caesar diadalmenetben, s ezrt truimphalis is. A Hispania (-iensis) mellknevet ksbb kapta. Augustus korban Pannniban llomsozott, ennek halla utn ez a lgi is fellzadt. 20-ban Africban talljuk, ngy v mlva ismt Pannniban. 51-ben rszt vett Claudius britanniai hadjratban, 69-ben Vitelliust segtette, de Cremonnl veresget szenvedett. Domitianus alatt egy vexillatioja Germaniban harcolt. Hadrianus uralkodsnak kezdetn a brigantesek megsemmistettk. Tbora elbb Calleva, majd Lindum, s vgl Eburacum volt. Legio X. Fretensis, jelvnye: bika s vaddiszn (vagy glya). Nevt onnan kapta, hogy hosszabb ideig fretum Siculum volt az llomshelye, ezzel magyarzzk azt is, hogy az erre a lgira vonatkoz emlkeken Neptunus kpe s a glya is elfordul. Augustus Szriba kldte, ahol Cyrrhusban volt a tbora, Titusnak Jeruzslembe val bevonulsa utn a vrosban maradt. A 2. szzad derekn a Vrs-tenger melletti Aila volt a szkhelye egszen az 5. szzadig.
Legio X. Gemina, jelvnye: bika. Feltehetleg azonos Julius Caesar X. lgijval. Nevbl arra lehet kvetkeztetni, hogy kt lgi egyestsvel keletkezett. Augustus reformja utn Hispniba kerlt, ahol csaknem egy vszzadon t maradt. Cremona utn ez a lgi is Vespasianushoz llt, aki 70-ben germania inferiorba kldte. Eleinte Arenacumban szkelt, de nem sokig, mert innen Noviomagumba ment. Traianus dciai hadjrata alatt mg ott volt, de nemsokra Vindobonban talljuk a Legio XIII. Gemina helyn, ahol a birodalom buksig llomsozott. Az 5. szzad elejn hrom rszre osztottk, de a trzse mg mindig ott volt. Mellkneve pia fidelis.
Legio XI. Claudia, jelvnye: Neptunus. Julius Caesar szervezte galliai hadjratra, tle rklte Augustus. A csszrkor elejn Dalmatiban, Burnumban llomsozott. Eleinte Otho, ksbb Vespasianus prtjn harcolt. Ezutn Germaniba kerlt, ahol Vindonissa volt a szkhelye. Traianus daciai hadjratai alkalmval kerlt a Duna mell: Brigetioban, Carnuntumban s Aquincumban vannak ottartzkodsnak emlkei. Antonius Pius 155-ben Moesia superiorba helyezte, ahol Durostorum volt a szkhelye mg az 5. szzad elejn is. A Claudia pia felix mellknevet Claudiustl kapta meg.
Legio XII. Fulminata, jelvnyt nem ismerjk. Augustus korban taln valahol Szriban llomsozott, msok szerint mkdsnek helye Germania vagy Egyiptom volt. Bizonyos, hogy 62-ben az Eufrtesz mellett harcolt, valamint ksbb rszt vett a zsid hborkban, m sem itt, sem ott nem tntette ki magt. Vgig keleten volt, mg Justinianus korban is. Fulminata mellknevnek magyarzatt nem tudjuk, mindenesetre 65 eltt kapta. A 3. szzad elejn mg Certa Constans mellknevei is vannak.
Legio XIII. Gemina, jelvnye: oroszln. Augustus alaptotta a pannoniai hadjrat sorn, mint nevbl ltszik, tbb lgi egyestsbl. Elbb Mainzban llomsozott, majd (50 krl) Vindonissban. Pannniba kerlsnek pontos ideje nem ismert. Domitianus szarmata hborjakor kerlt Vindobonba, ahol Traianus korig maradt. Ekkor a daciai hborkba ment, ahonnan nem is trt vissza tbb. A msodik hbor befejeztvel Apulumban telepedett meg, a tartomny elvesztse utn pedig Dacia Ripensisbe ment. Az 5. szzad elejn sztszrva itt llomsozott. Hadrianus ta a feliratos emlkeken pia fidelis mellkneve is szerepel.
Legio XIV. Gemina Martia Victrix, jelvnye: kecskebak. E lgit is Augustus alaptotta, akinek uralkodsa alatt Germania superiorban llomsozott. Claudius 43-ban Britanniba vitte. Amikor Otho Vitellius ellen indult, a lgi Dalmatiban volt, ahonnan a bedriacumi skra, majd Britanniba ment, Camalodunumba. Vespasianus felhvsra kszsgesen llt mell. 70-ben Germania superiorba helyeztk t, ahol Moguntiacumban volt a tbora, majd Traianus Carnuntumba veznyelte t.
Legio XV. Apollinaris, jelvnyt nem ismerjk. Feltehetleg Augustus alaptotta 6-ban a pannoniai hadjrat alkalmbl. Augustus hallakor Pannoniban llomsozott, s trsaival egytt ez is fellzadt. Tborhelyl egyes forrsok Emont, msok Carnuntumot mondjk, az utbbi a valsznbb. 63-ban keletre vittk, ahol tbbek kzt rsze volt Jeruzslem bevtelben. Innen Titusszal Alexandriba ment, majd visszatrt Pannniba. Ettl kezdve Carnuntumban van, de nem sokigmert feltehetleg Traianusnak a prthusok ellen indtott hborja miatt ismt keletre veznyeltk. Hadrianus alatt Kappadkiban van, Sattalban, ott talljuk az 5. szzad elejn is. Septimius Severus s Caracalla korbl val feliratokon pia fidelis mellkneve van, de nem tudjuk, kitl nyerte.
Legio XV. Primigenia, jelvnyt nem ismerjk. Claudius szervezte a britanniai hadjratra, neve arra utal, hogy egy mr meglv lgi kettosztsbl keletkezett. Nero hallakor Germania inferiorban volt. Eleinte Galba mell llt, de ksbb Vitelliushoz prtolt. Egyik fele rszt vett a bedriacumi s cremonai csatkban, a msik fele Civilis ellen harcolt. Vespasianus kora ta nincs tbb hrads rla, elkpzelhet, hogy a csszr feloszlatta.
Legio XI. Gallica, jelvnyt nem ismerjk. Augustus alaptotta, s tborul Moguntiacumot jellte ki, de Claudius Germania inferiorba helyezte t. Eleinte ez a lgi is Galbhoz hzott, ksbb azonban tllt Vitelliushoz. Cremonnl Vespasianus serege foglyul ejtette a lgi nagy rszt. A lgi egy rze nem vett rszt a cremonai csatban, hanem Novaesiumban maradt, ahol Civilis ellen harcolt. Vespasianus feloszlatta, Gallica mellkneve alig szerepel a korabeli forrsokban.
Legio XVI. Flavia, jelvnyt nem ismerjk. Vespasianus szervezte a feloszlatott Legio XI. Gallica helyett, s azonnal el is kldte Kappadkiba. A lgi ksbb rszt vett Traianus prthusok elleni hadjratban, majd Szriba ment. Az 5. szzad elejn Surban llomsozott. Eredetileg a mellkneve egyszeren Flavia volt, ksbb -Traianus korban- Flavia firma, majd Antoninus Pius korban Flavia fidelis.
Legio XVII., XVIII., XIX. Ezek azok a lgik, amelyek a teutoburgi csatban megsemmisltek, s amelyek szmait soha tbb nem adomnyoztk msoknak. Augustus korban Germania inferiorban llomsoztak, feliratos emlken mindssze a XVIII. szerepel eddig.
Legio XX. Valeria Victrix, jelvnye: vadkan. A pannoniai harcok alatt szervezte meg Tiberius. A Varus-fle veresgig Illriban llomsozott, ekkor Germania inferiorba helyeztk t, s itt ara Ubiorumban llomsozott Augustus hallakor. Claudius Britanniba kldte, s ezutn vgig ott maradt. Nero halla utn egy klntmnyt kldtt Vitellius tmogatsra, amely a cremonai csatban is rszt vett. Gallienus alatt a germaniai harctren volt egy klntmnye, Moguntiacumban, britanniai tbora Chesterben volt. Az 5. szzad elejn mr nem ltezett. Valeria mellknevt feltehetleg alaptjnak, Tiberiusnak nevrl kapta, hogy a Victrix nvet honnan szerezte, nem tudjuk.
Legio XXI. Rapax, jelvnye: kecskebak. Augustus alaptotta a teutoburgi veresg utn, castra Veterban llomsozott. Nero hallakor Vindonissban volt, Vitelliusszal Itliba ment, s harcolt Bedriacumnl, majd Cremonnl, ahonnan visszatrt eredeti llomshelyre. Kisvrtatva Civilis ellen rendeltk, ami utn Moguntianumban tborozott. Legksbb Hadrianus korban feloszlattk, hogy mirt, nem tudjuk.
Legio XXII. Deiotariana, jelvnyt nem ismerjk. Valsznleg Deiotarus] galatiai tetrarcha alaptotta rmai mintra, s br i. e. 25ben Galatia rmai provincia lett, mg mindig csupn segdcsapatknt szerepelt egszen a teutoburgi veresg utnig, ekkor vettk fel a rmai lgik kz. Csak Claudius ta volt Deiotariana mellkneve, a msik hasonl szmtl val megklnbztetsl; hivatalosan pedig csupn Traianus ta. Augustus korban Alexandriban llomsozott, harcolt a zsidk s a prthusok ellen. Az elsk kzt llt Vespasianus mell. Taln azonos a feliratos emlkeken csupn egyszer szerepl
Legio XXII. Cyrenaicval. Legio XXII. Primigenia, jelvnye: kecskebak. Claudius alaptotta a britanniai hadjrat alkalmval egy korbbi lgi kettosztsval, s Moguntiacumban helyezte el. Nero halla utn nem akart Galbnak engedelmeskednim csal a szentusnak s a rmai npnek, kt nap mlva azonban a lgi fele Vitellius tmogatsra Italiba ment. llomsa fennllsnak vgig nem vltozott. Hadrianus korban egy klntmnye Britanniba ment, Septimius Severus ennek tmogatsra ksbb nhny tovbbi egysgt is utnakldte. II. Gordianus egy rszt Africba helyezte t. Az Antonius Saturninus-fle lzads alkalmvak tanstott hsgrt pia fidelis mellknevet kapott.
Legio XXX. Ulpia, jelvnye: Neptunus s kecskebak. Traianus alaptotta, feltehetleg 98-ban. Eleinte Pannniban llomsozott, de az, hogy Vindobona, Carnuntum vagy Brigetio kzl melyik volt a szkhelye, nem eldnttt. 120 krl Germania inferiorba ment, ahol mindvgig maradt; llomsa csatra Vetera volt. Rszt vett Traianus daciai hadjrataiban, ekkor kapta victrix mellknevt, valamint Septimius Severusnak a trnrt vvott harcaiban, ezrt tle a pia fidelis cmet kapta.
|