Andris rajzol
Andris rajzol
Fejlc

DVZLLEK A HONLAPOMON

PARONAI ANDRS VAGYOK

 
Men
 
Zene
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Cikkek
Cikkek : A rmai hadsereg - 2.rsz

A rmai hadsereg - 2.rsz

  2006.12.10. 01:41


A rmai hadsereg rendje s felptse

A rmai hadsereg kezdetben hrom ezred gyalogos (milites) s hrom szzad (centuriae) lovas katonbl llt. Az ezredeknek kln-kln ms vezrk volt, a lovassg egy kzs vezr parancsainak engedelmeskedett. Ezt a polgrok soraibl lltott sereget, amelynek fvezre maga a kirly volt, neveztk leginak, (legere=sszeszedni, legio=sszeszedett, sszetoborzott).

Servius Tullius a hadsereget 17-46 ves polgrokbl szervezte.
Kt, kln-kln 4200 gyalogost s 1800 lovast szmll legit lltott fel.
A csatarendet a sr tmegben, egyms mgtt hat sorban fellltott phalanx alkotta, melyben az els sorban ll katonk fegyverzete volt a legteljesebb. A lovassgot a phalanx kt oldaln lltottk fel.
A rmai hadsereg az idk sorn rengeteg vltozson ment t. Camillus nevhez fzdik tbbek kztt a zsold bevezetse. ltalnos jellemzje e vltozsoknak, hogy az risi sereget mind kisebb s kisebb, knnyebben irnythat egysgekre bontottk. Marius a legit 10, cohorsnak nevezett csapatba osztotta, melynek mindegyike 500-600 katont szmllt, az egsz legio teht 5000-6000 katonbl llt.

Caesar a lovassg szmt nvelte meg, minden legio mell mintegy 1000 lovast adott a segdcsapatokbl, maga a sereg pedig nehz fegyverzet legikbl s knny fegyverzet segdcsapatokbl plt fel. Caesar seregben, egy-egy legijban mr 3000-4000 ember is volt.

A vezr latin neve: dux, a tisztek praefecti vagy ductores.
Kezdetben a kirly vezette a sereget, a kztrsasg idejn a consul, kivteles esetben a dictator. A provinciban a helytart volt a vezr (imperator). A csszrsg alatt a fvezri tiszt a csszrt illette meg, aki legatusaival kormnyozta a csapatokat.

A legatusok voltak az alvezrek, a legik els tisztjei. Utnuk kvetkeztek a tribunusok, szm szerint hatan, akik kettesvel kt-kt hnapig egymst vltva vgeztk tiszti teendiket. A rangltrn a tribunusokat kvettk a centuriones, a szzadosok, szm szerint hatvanan, k vezettk a centurikat.

A szzadosok s a kzlegnyek kztt voltak az optiones, illetve a lovassgnl a decuriones.
A kzlegnyek sorbl kiemelkedtek a tessarii, aki a kis viasztblra rt jelszavakat kiosztottk, tovbb a signiferi, krts jeladk s zszltartk.
A sorozst kezdetben a Capitoliumon, ksbb a Mars mezn, mita pedig a polgrjogot a szvetsgesek is megkaptk, egsz Itliban orszgszerte tartottk. A zsoldos sereg fellltsa utn a sorozs helybe a toborzs lpett, melyet a vezr nevben toborzk (conquisitores) vgeztek.
Felmentst kaptak, akik 46. letvket mr betltttk, akik a trvnyes idt mr leszolgltk, akiket magasabb tisztsgre vagy papi szolglatba emeltek, illetve a testi fogyatkosok. Akik a sorozson nem jelentek meg, megbntettk, illetve eladtk rabszolgnak.
A kztrsasg korban minden polgr 17. vtl 46 ves korig volt katonai szolglatra ktelezhet, de ltalban elgnek bizonyult, ha a gyalogos 16-20, a lovas legfeljebb 2 (egy-egy vig tart hadjratban rszt vett. Marius ta a szolglati v rendesen 20 vig tartott. A szolglat leteltvel a katona emeritus lett s elbocstottk.
A kiszolglt katonkat Sulla ta katonai gyarmatokon teleptettk le, illetve vgkielgtsknt pnzt vagy telket kaptak.


A katonk ruhzata, fegyverei s a hadi jelek

A katonk ruhzata rvidujj gyapjing (tunica) volt, melyet a pncl alatt viseltek, tovbb a kpnyeg (sagum) tartozott hozz, amely a vezr rszre bborpiros hadi palst volt.Lbbelijk srn tekerg szjak s saru tvzete, amely a lbujjakat szabadon hagyta. A nadrgot a csszrsg korban a galloktl vettk t, de csak az szaki orszgokban llomsoz katonasg viselte.

Fegyerzetk szerint ktfle katonk voltak: milite gravis armaturae, vagyis nehz fegyverzetek, illetve milites levis armaturae, knny fegyverzetek. A nehz fegyverzet vd s tmad fegyverekbl llt, ilyenek voltak: sisak, pncl, lbvrt, pajzs, tmadsra kardot s hajt fegyvereket hasznltak. A sisak rcbl kszlt, bbjra lfarkat vagy tollforgt tztek. A sisakot csak az tkzet eltt vettk fl, menet kzben mellkre akasztva viseltk. A forgt csak a csata eltt tztk fel. Ez is mutatja, milyen lehetett egy antik csata koreogrfija, ahol mindennek meg lehetett tallni a szakrlis jelentsgt.

A rmaiak legrgibb hadijele a vexillum, vagyis a zszl volt. A lgik hadijele az ezstbe foglalt rdon l vagy ll, szrnyt sztterjeszt, karmai kzt villmot tart sas volt.
A katonknak, amire csak szksgk volt, magukkal kellett vinnik. Fegyvereiken kvl teht mg mintegy 20 kg sly poggyszt cipeltek magukkal.
A poggysz az lelmiszeren kvl a legszgsgesebb holmikbl llt: fzednyek, kosarak, ktelek, szekerck, lncok. Mindezeket egy csomban rdra vagy lndzsjukra ktzve, bal vllukon vittk.
A napi menet utn, ha egy kitztt helyre eljutottak, tbort tttek. A tbor helyt az elre kldtt centurik mrtk s cvekeltk ki, jobbra domboldalon, nem messze vztl, ftl, takarmnytl. Az egyes csapatok helyt kis sznes zszlkkal s lndzskkal jelltk ki gy, hogy a bevonul csapatok azonnal eligazodhattak. A megrkez sereg, gyakran mg mieltt a fegyvereket letettk volna, rokkal s snccal erstette meg altbort, csak ezutn lltottk fel a fvezr, a ftisztek, vgl a legnysg strt. A strak clpkre ktelekkel kifesztett sima vagy gyapja brbl kszlt kis kunyhk voltak, melyeket tlen deszkastor vltott fel. A strakban rendszerint 10-10 katona foglalt helyet. A centuriktl kezdve flfel minden tisztnek kln stra volt.

A menet
Az ton lv sereget agmen-nek hvtk. A rendes napi menet ltalban 7 ra hosszat tartott. A slyos poggysszal megterhelt katonk egy napi tja krlbell 20 km lehetett. A menetrendet a helyi krlmnyek szabtk meg, vagy az, hogy mennyire volt tlk az ellensg.
Ell mentek a feldertk (exploratores), akik az ellensgrl hreket szereztek, a tbor helyt kinztk. Utnuk kvetkezett a lovassgbl s knny gyalogsgbl ll elhad, majd a derkhad. A derkhad, amennyiben nem tartottak ellensges tmadstl, hadoszloponknt haladt elre, gy, hogy minden lgio utn annak mlhs csapata vonult, majd egy knny csapatbl ll htvd osztag.
 
Az tkzet
A sereg tborbl vonult ki tkzetre vagy menet kzben harcolt.
A kivonuls eltt a vezr auspiciumot vgeztetett, majd vrs zszlt tztek strra s trombitval csatajelet (signum) fvattak. A sereg csatarendbe llt a tbor eltt, ilyenkor a vezr rendszerint buzdt beszdet tartott, utn adtak jelt a tmadsra.
A harcot tbbnyire a knny csapatok kezdtk sztszrdva kzpen, a legik eltt, a csapatok kztt.
Amikor kb. 20 lpsnyire voltak az ellensgtl, a legik folytattk a harcot, eleinte drdkkal, majd kivont karddal, ember ember ellen. Ha a harcot flbe kellett hagyni, visszavonult fjtak.
A lovasok a csatarend szrnyn foglaltak helyet vagy nylt sorokban kzdttek, gyakran leszlltak lovaikrl s gyalog folytattk az tkzetet.
Mindent egybevetve, a lovassgnak a rmai hadseregben nem volt kiemelked szerepe.
A megerstett vrosokat hirtelen tmadssal vagy ha ez nem sikerlt, ostromzrral vettk be. A vrost lvsnyi tvolsgon kvl rokkal s snccal vettk krl s kiheztetssel igyekeztek megadsra brni. Ha ez nem sikerlt, ostrommal prblkoztak. Az ostromban legnagyobb szerepet a ostromgpek jtszottk: ostromltrk, faltrk, falbontk, tolhat tornyok, lvgpek.
 

Rmai katonk

A rmai katonai tborokat maguk a harcosok ptettk. Szablyos ngyszg alakban elegyengettk a fldet, majd fldsncot sva bekertettk. rtornyokat is emeltek, ott helyeztk el a flelmetes hajtgpeket. A tbor mind a ngy oldaln egy-egy kaput hagytak, az egymssal szemben lv kapukhoz pedig szles utat ptettek.

Az utak olyan szlesek voltak, hogy a harci, de mg az ruval megrakott szekerek is elfrtek egyms mellett. A tbor kzepn lltottk fel a parancsnokok strait. Itt volt a piac, s kln helyet jelltek ki az iparosok szmra, akik a katonk felszerelst javtottk, fegyvereket kovcsoltak. A fldsncon bell, a falak mentn szigor rendben helyezkedtek el a katonk strai. Az lelem beszerzst, a fa- s vzhordst mindig ms csapat vgezte. Az egsz lgi egyszerre tkezett. Lefekvsre, rsgre, felkelsre krtszval adtak jelet. Mindent parancsra s krtszval vgeztek, egyszerre s nmn.

Akkor sem volt riadalom, ha el kellett hagyni a tbort. Tborbontsra felhangzott az elnyjtott krtsz, parancsszavak pattogtak, s mindenki tudta feladatt. Els krt jelre lebontottk a strakat, elksztettek mindent az elvonulsra. A msodik, a srgetbb krtsz jelezte, hogy kzeledik az induls. Ekkor mr felerstettk az llatokra a nehz csomagokat, nehezebb fegyvereket. Majd a sncot felgyjtottk, hogy az ellensg ne tudja hasznlni az erdtmnyt. A harmadik krtszra mr katons sorban lltak. A lgi fegyelmezetten s pontosan vgrehajtotta a feladatt, jabb csatra vagy hborra indult.

Az olyan helyeken, ahol viszonylag hosszabb idt tltttek, kbl ptettk az erdtmnyeket a katonk. Az ilyen kerdtmnyek mr valdi vros formj helyek voltak. Laktanyaszer kpletekben ltek, s a tbor terletn nemcsak fegyverjavt mhely, piac, magtr, raktr volt, hanem tglavet mhely, krhz s gyakran a katonk szrakozst biztost krsznhz is. Ezt amfitetrumnak neveztk. Egy ilyen sznhz romjai mg Budapesten, Aquincumban is megtallhatk.

 

A kiszolglt katont veternnak neveztk. 16 v, nha mg hosszabb szolglat utn elbocst levelet, diplomt kaptak. Ezutn letelepedtek valamelyik rmai tartomnyban - provinciban -, s nagy tekintlyk volt. Sokat lttak, sokfel jrtak, lettapasztalataikra a rmai birodalom vrosaiban is nagy szksg volt.

m nem alakult ilyen knnyen a tbbsg sorsa, az egykori vitzsg hamar feledsbe ment, mint a kvetkez trtnet is tanstja.

Augustus csszrnak, akirl egy hnapunk kapta a nevt, volt egy peresked vetern katonja. A brsg el kerlve arra krte az ppen ott lv csszrt, hogy vllalja el a vdelmt. Augustus erre valakit kijellt a feladat megoldsra a ksretbl. Az reg katona azonban sebeire mutatva gy kiltott: Bezzeg Actiumnl, mikor veszlyben forgott az leted, csszrom, n nem kerestem helyettest, hanem magam kzdttem rted! A csszr - elszgyellve magt - maga vllalta a vd szerept, ha hihetnk a fljegyzsnek.

Rma hdtsaival a lgik szma is nvekedett. A rmai katona kemny, a mainl szigorbb kikpzsben rszeslt. Mai mrcvel is hatalmas tvolsgokat jrt be, s hihetetlen megprbltatsokban volt rsze. Magas hegyeken s folykon, mocsarakon s szk hgkon t menetelt. A gyalogosan menetel katona a sajt fegyvern kvl tbb napi lelmt is az iszkjban vitte. A tborvershez szksges eszkzk mellett majdnem harminckilnyi teher nyomta a vllt.

A katonk bkeidben sem pihentek. Ktboraikat, a tborokat sszekt utakat a rmai birodalomban s a hatrokon maguk ptettk. A hadiutakhoz szksges kveket a kzeli bnykbl k fejtettk, a tglt is a katonk gettk. A rgszek szmos olyan tglt talltak, amely a lgi szmt s nevt rizte meg. Amikor nem kellett harcolni, akkor a katonk llami kzmunkt vgeztek.

Az erdtmnyek s a tborok kztti utakon kisebb-nagyobb tvolsgra egymstl rtornyokat ptettek. Ezek fbl vagy kbl kszltek, attl fggen, hogy a krnyken melyik anyag volt megtallhat. A torony teteje alatt krbefut erklyrl felvltva figyeltk jjel-nappal a szolglatban lv rmai katonk a vidket. Szksg is volt figyel tekintetkre, hisz a rmai birodalom mentn l npek szmtalanszor megtmadtk a birodalom hatrait.

Az rtornyok srsge attl fggtt, hogy a rmai hatrokon hol volt gyakori a harc a szomszdokkal. A Duna-kanyarban pldul fl kilomterenknt voltak ilyen burgusok (rtornyok); az Alflddel hatros terleten ritkbban, hiszen ott tvolabbra is ellthattak a rmai katonk. A tornyokat gy ptettk, hogy ltsszk a msik torony, gy az zeneteket, jelzseket knnyen szrevehettk. Klns postaszolglat, tvr szolglat volt az rtornyok kztt. A korabeli utaz fst jeleket vehetett szre, amelyek nappal, s fnyjeleket, amelyek jjel adtak hrt a hatron lv csatk kimenetelrl, a kzelg ellensgrl.

A rmai hadsereg elssorban a szrazfldi harcot kedvelte. A szrazfldi hadsereg regebb katoni nem szvesen harcoltak a tengeren. A hres actiumi csata eltt, amit a tengeren vvtak a rmaiak, gy kiltott fel egy katona: "Impertor! Mirt becsld sebhelyeimet s kardomat kevesebbre nhny hitvny deszknl? Harcoljanak csak az egyiptomiak s a fnciaiak a tengeren, neknk szrazfldet adj, ahol megvethetjk lbunkat, s vagy meghalunk, vagy legyzzk ellensgeinket."

A rmaiak ksbb megkedveltk a hajzst, szmos kereskedelmi s hadihaj szelte a Fldkzi-tenger hullmait. A hadihajkat a vitorlkon kvl evezs rabszolgk hajtottk. A haj nagysgtl fggen egytl egszen tig terjedt az egyms fltt l evezsk sora. Tvolrl hadigpekkel lttk az ellensges hajt, majd megkzeltettk, s hozzsimulva, csaphdon t rohamoztak a rmai tengerszek.

Julius Caesar vezetsvel sok sikert rtek el a rmai lgik. Az egyik csatban a kegyetlen rmai hdtk jl felfegyverzett katonikkal tmadtk az elkeseredetten vdekez gallokat. Caesar egy dombra vezette csapatait, s mg elrekldtt lovassga fedezte, ngy, veternokbl ll lgit helyezett el hrom sorban. A dombrl lefel tmad rmaiak elszr drdkat hajtottak az ellensgre, majd kardot rntva hadakoztak. A gallok hiba vdekeztek pajzsokkal, a drdk ttttk azokat, st nem lehetett az elgrblt drdkat kihzni bellk. A pajzs nlkl vdtelenl maradt gallok sorra hullottak a rmaiak csapsai alatt. Ekkor a gallok meneklve egy hegyre hzdtak. m a rmaiak pillanatnyi sznetet sem hagyva nekik, ztk, vgtk ket. A csata dlutn egy rtl estig tartott, s dnt rmai gyzelemmel rt vget.

Knyrtelenek voltak a gallokkal, a halott katonkat kifosztottk, straikat felgyjtottk, az elfogottakat rabszolgaszjra fztk, hen a Livius ltal fljegyzett mondshoz : ,, Jaj a legyztteknek !"

 Kpeket tallsz a men-Kpek-Rmai hadsereg menpontban.

 

 
id
 
Naptr
2025. Jlius
HKSCPSV
30
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
<<   >>
 

* Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. * Beugrós munkavállalók éjjel-nappal. *    *****    Elindult a Játék határok nélkül rajongói oldal! Ha te is szeretted a '90-es évek népszerû mûsorát, nézz be ide!    *****    Megjelent a Nintendo Switch 2 és a Mario Kart World! Ennek örömére megújítottam a Hungarian Super Mario Fan Club oldalt.    *****    Homlokzati hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    &#10024; Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott &#8211; ismerd meg a &#8222;Megóvlak&#8221; címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.