Cikkek : Ostromgpek az korban s a kzpkorban |
Ostromgpek az korban s a kzpkorban
2006.12.12. 12:54
Ostromgpek az korban s a kzpkorban
A vrosok, vrak, sncok ostromhoz, de a megvdshez a kzi fegyvereken kvl olyan eszkzkre is szksg volt, amelyekkel a falak lerombolhatak, a kapuk betrhetek. Sok vltozatban kszltek. A legtbbjket fbl ksztettk, de a renesznsz hajtgpeknl mr aclrugt is felhasznltak. A fa szzadokig a legfontosabb hadi anyagnak szmtott, hiszen a vrvv s vd szerelseket, a hidakat stb. fbl ksztettk s kszlnek egyes esetekben mg ma is pl.: az n. „szksg hidak”:
A famegmunkls egyik legfontosabb eszkzt, a frszt mr az egyiptomiak is ismertk, de a frszfogakat nem hajltottk ki. Ismertk a gyalut, a vst, a frt s a szekerct. A fa alkatrszeket finoman faragot fecskefark-illesztssel erstettk ssze, alkalmaztak facsapokat, hasznltak szeget s cskapcsokat. Ez utbbiakat sokig bronzbl ksztettk csakgy, mint a klnsen ers ptmnyek kkockit sszetart kapcsokat. cskapcsot gyors munkhoz, gyalult felletek simtsra hasznltak, az cs egyike volt az kor s kzpkor legmegbecsltebb mesterembereinek.
Az ostromgpek fejldse a magas ers fallakkal krlvett vrosok elterjedsvel kezddtt, pldnak okul az antik Grgorszgban az ostromgpek gyakori hasznlata a peloponnszoszi hbor idejn terjedt el. De mr az ostromgpek eltt is s az ostromgpek mellet is hasznltak kiegszt taktikkat: vrostrom sorn a tmadk a vzzel, val elrasztssal is prblkoztak, ehhez azonban jl ismernik kellett a terepviszonyokat, szintez munklatokat kellet elvgezni, hogy a felduzzasztott vz csak az elrasztsra kiszemelt terlete ntse el.
Ismertk a vrak alaknzst, az aknaharcot is. csolattal biztostott trkat hajtottak az ostromlott erd falai, tornyai al, ott regeket stak ki, az reget feldcoltk, majd az csolatot felgyjtva visszavonultak. A fa kigse utn az reg beomlott a felette lv falrsz beszakadt.
Az ostromgpek hasznlata eleinte igen flslegesnek s kltsgesnek bizonyultak, mert a szrazfldi csapatok igen gyengk voltak az jszokban s a parittysokban, illetve a lvedkes harcszat teljes elhanyagolsa miatt. Zrtz hinyban mindenfle ostrommvelet ki volt tve az ostromlottak ellentmadsainak, gy knnyedn sszetrtk a gpeket nehz trgyak doblsval. A lvedkes harcszat bevezetse azonban lnyegesen megvltoztatta a helyzetet. A kzi hajtfegyverek kiterjedtebb hasznlatt gyorsan kvette a (hajtert feltekert nktegekbl nyer) tzrsgi eszkzk elterjedse. A nylvet katapult feltallst a szrkuzai I. Dionsziosz nevhez ktik. Ez a szerkezet egy nehz fakeretre erstett, s viszonylag nehz hegy nyilat kilv, hatalmas szmszerj volt. Makedn II. Philipposz is hasznlt alkalmazott ilyen eszkzket, amikor Kr.e. 340-ben Perinthoszt ostromolta. De a kvetkez katapultok legkorbbi hasznlata ksbbre tehet, de az mr biztos, hogy Alexandrosz (Nagy Sndor) Trosz ostromakor rendelkezett ilyen eszkzkkel.
Ostromgpeket azonban nemcsak az ostromlk, hanem az ostromlottak is hasznltak: a falakon bell lvk eslyeit nagyban nveltk, mivel erdtsei amgy is ersebbek s szilrdabbak voltak, s pthettek hozzjuk keskeny nylsokat, prtzatot, lrseket, amelyek mgl a lvszek fedezkbl lhettek. Az ostromlk ezt az elnyt hatalmas, bonyolult tornyok s vdtetk ptsvel kompenzltk, melyek szintn tartalmaztak lrseket. Az ilyen ptmnyek gyakran tartalmaztak faltr kosokat is. Ksbb bonyolultabb szerkezetek is kszltek. A kerekre is szerelhet vdtetk az aknask, falbontk, vagy az pl ostromtltseken dolgoz munksokat s munkjukat is fedezhettk. A zrtzek gyakoribb hasznlata mellett az ostromltrk hasznlata is egyre hatkonyabb vlt. Nemcsak fbl, hanem brbl s ktlhlbl kszlt hgcskat is hasznltak. A vdk deszkapalnkokat fggesztettk a prtzatra, amelyeket meglkve minden neki tmasztott ltrt el lehetett mozdtani. De ezek a palnkok tkletes clpontjai voltak az ellensg gyjtnyilainak. A hadiiparra mindkt oldal esztelen pnzt adott ki, az jabb eszkzk elleni megfelel szerkezet megalkotsrt. Egy vros bevtele termszetesen egyszerbb s olcsbb bevtele az ruls s a kiheztetse volt.
A hagyomny szerint els zben a karthgiak hasznltak faltr kost Cadiz ostromnl. Hossz, sima farnk vagy vastag gerenda, a vgn ksllyal, vagy kos fejnek kialaktott bronznehezkkel. A vrkapu bedntsekor az emberek vllon vive a kost, nekiszaladtak aclnak, egybknt felfggesztettk s a tet alatt, vittk a fal kzelbe. A faltr kost tbb fle clra is hasznltk: falrszek ledntsre, vagy meglkelsre, hogy a keletkezett rsen az ostromlk betrhessenek. Ksbb aztn tovbb fejlesztettk ket, az egyik ilyen megmaradt pldt a grgk hasznltk: a kos gerendjnak elejt fmlapokkal fedtk, a fogazott fejet pedig bronzbl ksztettk. A grgkn mozg kosnak nagy lendletet lehetett adni. A kos gerendjt ktelek s csigk segtsgvel hztk vissza. A szerkezetet tengeri hnr krbr kz prselt rtege s kls vdburkolata tette tzllv. Mr Periklsz is hasznlt ilyen faltr kost a peloponnszoszi hborban.
A peloponnszoszi hbor msik j ostrom gpe a szambk volt. A kolophni Damisz tervezte. Ez a fajta ostromltra nagy elre lps volt, mert nem kellet a pontos falmagassgot megbecslni, tovbb vdk sem tudtk eltolni, s mivel tetejn bortott volt nagyobb vdelmet is biztostott. Valamint e ltrt tvolabbrl, akr a vizesrok tloldalrl is lehetett alkalmazni. gy hasznltk, hogy elszr egy 10 fs legnysg felmszott egy ltrn a z elejn lv kamrba, majd 2, 5 tonnnyi ellensllyal raktk meg a szerkezet msik vgt, amely felemelte az elejt. Az ostromtornyokkal az egy idben a falhoz toltk, s 2 ember ltal vezrelt csrl s ellensly rendszer segtsgvel a kamrt a palnk magassgba emeltk.
A tzgyjt: Kr.e. 424-ben Dlion ostromakor a thbaiak hasznltk els zben a feljegyzsek szerint az athni clp falak ellen. A vasstben lv szenet, knt s szurkot egy katona a fcsvn keresztl, fjtat segtsgvel tartotta letben. A fa gerendjt kifrtk, vagy flbe vgtk s kivjtk a belsejt, s egy vascsvet helyeztek bele, aztn jra sszeillesztettk. A gerenda sthz kzeli rszt vaslemezekkel bortottk, hogy meg akadlyozzk a lngrobbanst s a tzgyjt nmegsemmislst. Mozgatst kt szekrrel oldottk meg gy, hogy a vgnl s a kzepnl szereltk r a szekereket, s ezltal knnyedn oda tolhattk a falhoz. A tzgyjtt tol s a fjtatt kezel katonkat zrtzekkel vdtk az ellensgtl.
A kvetkez elre lpseket a mr emltett nagymret szmszerjak, vagy ms nven a katapultok jelentettk. Az els ilyen tzrsgi eszkzt, amely nagyban meghaladta az emberi kz erejvel kiltt lvedkeket, Kr.e. 400 krl Szrakuszaiban talltk fel, de rvid idn bell bonyolultabb ostromeszkzket alkottak.
A legels ilyen szerkezet a gasztraphetsz (cspj), ami eredetileg mechanikus felhz szerkezettel rendelkez, rendkvl ers j volt. jbl, fogazott szrbl, s kioldszerkezettel elltott csszrszbl llt. A csszrszt elszr elretoltk, s kampjba akasztottk az jideget, majd az jat valami kemny trgynak (falnak, fldnek) tmasztottk, majd a szrra hajolva megfogta a markolatot, s sajtslyt kihasznlva felhzta az jat foganknt. Majd nylveszt helyeztek bele s clzs utn a kioldszerkezet rdjnak htrahzsval elstttk. A mechanikus szerkezetek tettk lehetv a sokkal nagyobb tt erej jak hasznlatt (a kzi j 18-27kp, a gasztraphtsz 68-90kp). A nagy slyuk s lass tzelsi sebessgk miatt csak ostromokkor hasznltk ket.
A fejlds kvetkezlpse a Kr.e. 375 tjn megalkotott oxlbelsz (nylvet) volt. Jval nagyobb s ersebb szerkezet volt, amely mr olyan nehz volt, hogy nem lehetett kzben tartani, ezrt llvnyra lltottk. Az jat mr karos csrlvel kellett kifeszteni. Ezen jtsok a nagyobb ltvolsgot s pontossgot rtk el.
Amikor a katapultokat kszt mrnkk elrtk az sszetett j legfelsbb hatrt megalkottk a torzis kar oxlbelszt. Az j erforrs a torzis (ktltekercses) erkar volt. A legels tpus ngyszgletes keretbe foglalt kt nktltekercsbl llt. Enyhn megcsavarva mg nagyobb ert lehetett kihozni bellk, s a ltre jtt rugkat foglaltk keretbe. A kteleket beillesztsk eltt specilis keretekre fesztettk, a vgs megfesztst s felhzst a keretek tetejn, illetve aljn tallhat ,,kulcsok forgatsval vgeztk el. Az ilyen gpeket sszefoglal nven katapelszeknek, mivel sz szerint ,,pajzstszaktknak neveztk ket, mert 400 m tvolsgon bell tszaktottk a pajzsokat s a pnclokat.
A katapelszek mretnek nvekedsvel mr kvek hajtsra is kpess vltak, ilyen szerkezet volt a lithobolosz (khajt). Ezek a gpezetek 4, 5-82 kg kztti sly kvek hajtsra voltak alkalmasak. Alakjuk hasonl, de mretk eltr volt: arnyaikat a rug tmrjre hasznlt bonyolult matematikai kplettel szmoltk ki. A szerkezeteket kzvetlen ltvolsgban (60-180 m) lltottk fel, ahonnan az erdfalak prtzatnak sztlvsre kpesek voltak.
A rmaiak termszetesen ezeket a szerkezeteket tovbb fejlesztettk: a rmai katapult s balliszta eldjeihez hasonlan ersen sszecsavar kender ktlktegben volt rgztve, a rmai baliszta nylvet volt. A katapultnl kanlszer mlyedsbe helyeztk a lvedket.
Gyakran megesett, hogy ha kifogytak a ktlbl ilyenkor lsrnyt, vagy emberi hajat hasznltak ktl gyannt, mivel a haj rendkvl ers s rugalmas, amg ki nem szrad.
A ksi grg vilg egyik rdekessge a rhodoszi helepolisz volt. Ostromtornyokat mr az asszrok kora ta ksztettek, de a Kr.e. 304-ben az athni Epimakhosz ltal Dmtriosz Poliorktsznek ptett hres helepolisz volt az kor legnagyobb ostromtornya, mely lersai megtallhatk Vitruvius, Diodorus, Plutharkhosz mveiben. A legtbb ostromtorony ennl azrt kisebbek voltak, gyapj, br, tengeri hnr rtegeivel bortottk be ket a tzes, s mindenfle lvedkek ellen, s sok mg csaphddal is rendelkezett. Az ostromok kzben a tornyot a fal ltvolsgn bellre toltk, s zrtzet adtak rla az ostromlk vdelmben. A nagy kvetk akr a prtzatot s a falakat is lerombolhattk, s miutn ezt elvgeztk, a tmadk faltr kosokat, a falakat al aknz frkat hoztak, vagy ostromltrkkal, illve ms ostromgpekkel megkezdhettk az erteljesebb tmadst. De voltak olyan alkalmak, amikor a hajk fedlzetre ptettek ilyen fajta tornyokat, de eze nem volt gyakori, mert csak vzparti vrosok ellen volt hatsos.
A rhodoszi helepolisz (vrospusztt), 43 mter magassg, 424 ngyzetmter alapterlet a kilencedik emeleten 84 ngyzetmter monstrum volt. A szerkezete fggleges gerendi fenybl, mg a vzszintes gerendi tlgybl kszltek, az sszeeresztseknl vaslemezekkel megerstve. A tz elleni vdelmet a torony hrom tmadhat oldalt vaslemezek bortsval oldottk meg. A tzrsgi nylsai mechanikusan nyithatak voltak, s a vdk nylvesszitl a br s gyapj bortsai vdtk. Az emeletek kztti sszekttets az lpcshz oldotta meg. Mozgatst 8, egyenknt 4, 6 mter tmrj kerk vgezte, amelyet megfelel mechanikus segdeszkzkkel, csrlrendszerrel 2000 ember forgatta, a tbbi ember a htulrl tolta. Diodorus szerint a monstrumot minden irnyban knnyedn lehetett mozgatni.
A hajtgpek szerepe is jelents volt az korban, de igazi virgkorukat a kzpkorban ltk. A rmaiak fejlesztettk tovbb sajt katapultjaikat hajtgpekk, s ezeket a gpeket tkletestettk tovbb ksbb a kzpkorban.
Az els hajtgpek igen hasonltottak a nylvethz, de nem nylveszt ltt ki, hanem kveket stb. Egy risi kanalat rgztettek a szerkezethez, s a nyl idege a kanl fels rszt mozgatta. A gp tartalmazott egy felhz szerkezetet, egy kiold szerkezetet, valamint az egsz gp knny mozgatsa rdekbe kerekekkel lttk el. Lteztek olyan hajtgpek is, amelyek kilv erejt egy vzszintes helyzetben fekv ktlkteg adta.
A kanalakbl kveket, cserpfazkba zrva mrges kgykat, mheket rptetek az ostromlott vrba, illetve onnan kifel. Arrl is szlnak beszmolk, hogy az ott-tartzkodst mg elviselhetetlenn tegyk, dgltt lovakat, emberi holttesteket dobtak a vrba, hogy jrvnyt keltsenek, de nha a bkekveteket is gy kldtk vissza.
A trebuchnek nevezett hajtgp, a trtnetrk szerint olyan szerkezet volt, amelynl a rpt ert a nehz ellensly leereszkedse jelentette. A ktkar emel rvidebb oldalra kvel terhelt kosarat akasztottak, a msikhoz parittya ktelet, a ktart kosarat stb. helyeztek.
Vrosok, vrak ostromok alkalmval az ostromlott vrak krl bonyolult vdmrendszereket vontak, a vros fel s az ostromlk tbortl kifel, gy a kt vonal kztt tboroz seregek biztonsgban voltak a vrosbl, illetve kvlrl esedkes felment seregek tmadsaitl, fleg a lovassgi tmadsoktl. E taktikt a rmaiak elszeretettel hasznltk
Ezt rgszeti feltrsokbl s korabeli lersokbl, beszmolkbl ismerjk, erre Alesia ostroma az egyik legjobb plda. Caesar elszr egy 6 m szles rkot satott a vlgy nyitott vgn, hogy megvdje a mgtte f ostrommveken dolgoz katonit. Az ostrommvek kt, egyenknt 4, 4 m szles s 2, 4m mly rkokbl lltak. Ahol csak lehetsg volt r, az Alesihoz kzelebb es rkot a foly elterelsvel, vzzel tltttk fel. Mgtte llt egy 3, 6 m magas, palnkkal elltott fldsnc, amelybl vills gak lltak ki. A sncot bizonyos kzkben fatornyokkal lttk el. t sor, az elmozdts megakadlyozs rdekben egye font, hegyezet, gas nyrs meredezett az rkokon tli, 1, 5 m mly csatornkban. Rajtuk is tl, vltakoz elrendezsben, gallyakkal lefedve tzben edzett hegyes kark, liliumok meredeztek 0, 9 m mly gdrk aljn. Elttk helyezkedtek el a stimulik- fldbe gyazott fatuskk, amelyek be felmered vastskket gyaztak. A vdmvek hasonlan nztek kifel is.
Az ltalam lert pldk fleg kori esemnyek voltak, de ugyan ezeket az ostromeszkzk s a technikkat hasznltk a kzpkori emberek is, kisebb-nagyobb talaktsokkal, fejlesztsekkel.
Az kor s a kzpkor nhny nagy haditechnikusrl a krnikk is megemlkeztek. Archimdsz a hagyomny szerint a Sirakuzt tmad hajkat tkrrel felgyjtotta s emelszerkezettel kiemelte, majd visszahelyezte a rmai hajkat. Vagy a renesznsz idk mvsz mrnke Leonardo da Vinci is tbb hadieszkzt tervezett.
A kzpkor vge fel alkimistk feltalltk a lport s ezzel j fejezet kezddtt az ostromgpek fejezetben.
Felhasznlt irodalom:
John Warry: A klasszikus vilg hadmvszete
|