Cikkek : Dzsingisz kn - 1. rsz |
Dzsingisz kn - 1. rsz
2007.01.25. 17:11
1. Fejezet: Temdzsin
A hagyomny szerint a mongol llam feltmasztsnak a gondolata a XII. szzad vgn Dzsingisz kn apjnak, Jiszgej btornak (baatur - Ligeti Lajos: A mongolok titkos trtnete – 18. old.) a nevhez fzdik. A mongolok titkos trtnete szerint Jiszgej apja, Bartan btor Kabul kagn msodik fia volt. Jiszgej btor a kijat nemzetsgbl szrmazott nemzetsgbl szrmazott, amely egy nagyobb egysgnek, a bordzsigin trzsnek vagy nemzetsgcsoportnak volt az egyik sszetevje.
Jiszgej ers nemzetsgf volt, aki mr nkerekkel vette krl magt, hatalmas magn-llattulajdonnal rendelkezett, br, gy ltszik, az idejben mg a legeltulajdon a nemzetsg kzs vagyont alkotta. Alattvali kz tartoztak a ksbb nagy szerepet jtsz tajcsiutok is.
Nevhez szmos hadjrat fzdik; hbort viselt tbbek kztt a tatrok ellen, akiket ezzel hallos ellensgeiv tett. Harcolt a kereit kn, Togril oldaln is, annak egyik nagybtyja ellen; ez a tette szerepet jtszott Dzsingisz kn felemelkedsben. Jiszgej btor vekkel ksbb a Srga-pusztban lakomz tatrokba tkztt, s nem utasthatta vissza az akkor vele ppen bkben l tartrok vacsorameghvst. Az telbe kevert mreg aztn hamarosan vgzett a kijat nemzetsg vezetjvel.
Legidsebb fia, Temdzsin, 1162-ben szletett, egy Delinboldag nev helyen, az Onon foly partjn.
A mongolok titkos trtnete szerint Temdzsin egy tatr fogolyrl kapta nevt, akit apja ppen a fi szletsekor hozott a csaldi jurtba hzi rabszolgnak.
Neve a temr – vas szra vezethet vissza, s jelentse: kovcs.
A monda szerint szletse pillanatba jobb klben alvadt vrrgt szorongatott, amely a smnok jvendlse szerint a nagyra hivatottsg jele volt.
Tizenkt ves korban apja az akkori szoksoknak megfelelen az olkunut nemzetsgbl val Dejszecsen jurtjba adta vnek, hogy ottani nhny ves munkjval leszolglja kiszemelt mennyasszonynak, Dejszecsen lnynak, Brtnek a vtelrt.
Jiszgej btor, a nemzetsgf halla gykeresen megvltoztatta az erviszonyokat. Mivel Temdzsin mg igen fiatal volt, a nemzetsgcsoport nem vetette al magt neki, hanem az addig Jiszgej al rendelt tajcsuit nemzetsg kaparintotta kezbe a hatalmat. Egy jszakn felkerekedtek, s magukkal vittk a nemzetsgcsoport minden vagyont, elhajtottk llatait, magukra hagytk Helnt, Jiszgej zvegyt gyermekeivel s nhny, a csaldhoz tartoz hsges emberrel egytt. Temdzsin, anyjval s hrom testvrvel, Kacsiunnal, Kaszarral s Temgvel, valamint kt fltestvrvel, Bekterrel s Belgtejjel a legnagyobb nyomorban ntt fel.
Hogy vgl is teljesen megmeneklt a nyomortl, abban dnt szerepet jtszott az olkunut nemzetsgbeli Dejszecsen, jvend apsa. Az gyes taktikus felismerte a fiatalemberben rejtz kivteles kpessgeket, s nem habozott lnyt Temdzsinhez adni, st, mg gazdag ajndkokkal is elltta.
2. Fejezet: Dzsingisz kn – az llam,- s hadszervez
1190-ben a Temdzsinhez csatlakozott mongol nemzetsgek knn kiltottk ki az ambicizus fiatalembert.
Temdzsin mr knn vlasztsa eltt – s ez lehet az oka a jelentsebb nemzetsgfk, a kialakul pusztai arisztokrcia mell llsnak – kezdte jutalmakkal s privilgiumokkal elhalmozni a hozz csatlakoz nemzetsgfket.
Az jonnan megvlasztott kn els tevkenysge volt, hogy megalaptotta a darhanok (a sz jelentse: kovcs) rendjt, amely hasonl volt az eurpai lovagrendhez. A rend tagjai, mindenfle ad s szolgltats all mentesek voltak, szabad belpsk volt a kn jurtjba, s els kilenc vtsgket nem volt joga senkinek sem megtorolni vagy szmon krni, ami lnyegben bntetlensget biztostott szmukra.
Dzsingisz, a rgi nomd birodalmakhoz hasonlan a szabad lakossgot a tzes szmrendszer szerint katonai szervezetbe sorolta, amelynek a legmagasabb egysge a tzezred, a tmen volt.
A tmenek lre legkivlbb hadvezreit, legkzelebbi rokonait s azokat a tmogatit lltotta, akik a kni trnhoz vezet tjn segtettk. A krje tmrlt nojonok ltalban ezredesi rangot kaptak, azaz szabad kezet az aljuk tartozk kizskmnyolsra. A tzezrek s az ezredek vezeti kisebb udvartartssal vettk krl magukat, s kzvetlen felettesei voltak a szzadok s tizedek parancsnokainak.
Dzsingisz rviddel knn vlasztsa utn kialaktotta testrgrdjt, a kesikteneket, akik kzvetlen irnytsa al tartoztak. A kesiktenek szma kezdetben nem volt nagy: 80 kebtel, azaz jszakai r s 70 turkaud, azaz nappali testr. A testrgrda jelents privilgiumokat kapott, rendelet szablyozta a hadsereg tisztsgviselihez val viszonyt. A grda viszonylag alacsonyabb tisztsgviseli a hadsereg jval magasabb rang tisztjeivel estek egyenl elbrls al.
Ez a kezdetben nem nagy ltszm csoport, ksbb megduzzadt, s elssorban ez szavatolta a kn szemlyes biztonsgt. A testrgrda tagjai a nojonok, azaz az ezredesek s a szzadosok fiaibl s testvreibl toborozdtak.
1190 s 1206 kztti trzsi hbork, nem kpzik dolgozatomat, mert ezek nem konkrt terleti hdtsok, hanem a leend Mongol Birodalom kzponti terleteit alkot klnbz npek elleni hbork, illetve a mongol terlet egysgestse, egyestse!
A najmanok legyzse utn, 1206-ban, a mai Mongol Npkztrsasg terletn nem volt mr olyan nagyobb trzs vagy nemzetsg, amely ne vetette volna al magt Temdzsinnek. A hajdani nagy trzsek, a kereitek, a merkitek, a najmanok s a tatrok megszntek ltezni.
Az 1206-ban sszehvott nemesi gyls, a kurultaji Temdzsint vlasztotta az sszes mongol nemzetsgek s trzsek knjv s kagnjv, s a 840-ben megsznt ujgur birodalom utn elszr foglalta el Bels-zsia pusztit egy hatalmas ervel rendelkez nomd llam.
Az 1206-os kurultaj azonban nemcsak knn vagy kagnn nevezte ki Temdzsint, hanem j nvvel is megajndkozta: ettl az idtl hasznlja az ismeretlen jelents Dzsingisz kn nevet, s teszi azt rettegett Koretl egszen az Adriai-tengerig.
Rviddel a kurultaji utn zajlott le a kzpontostsi trekvsek miatt httrbe knyszertett smnarisztokrcia utols tmadsa is a kzponti hatalom ellen. A smnok, akik a nemzetsgi formk kztt l skzssgi trsadalomban a nemzetsgi arisztokrcival sszefondva s hatalmukat ksbb az skzssgi trsadalom bomlsnak idejn is megrizve, zskmnyoltk ki a nemzetsgek tagjait, a kzpontosts s az llamhatalom megszilrdulsa kvetkeztben egyre inkbb httrbe knyszerltek.
A mongol llam gerinct a nomd feudlis-katonai szervezet alkotta, amely a katonai adminisztrcin keresztl fejtette ki tevkenysgt. E szervezet legkisebb egysge az ailoknak olyan csoportja volt, amely tz harcost tudott killtani, mg legnagyobb szervezeti egysgt, a tzezer harcost killt ailcsoportot tmennek neveztk. A Dzsingisz knhoz fzd hadszervezet, illetve katonai-adminisztratv szervezet rgi nomd hagyomnyokra ment vissza, s Dzsingisz kn, mint elmlt korok rksgt fejlesztette tovbb sajt birodalmban.
A kn orszgt kt nagy egysgre bontotta: a nyugati szrnyra (baragun gar) s a keleti szrnyra (dzsegn gar). A knvlaszts utn rviddel mr 95 ezreddel rendelkezett, azaz 95 ezer embert volt kpes harcra mozgstani.
Az ezredesek Dzsingisz nkerjei voltak, s a nagykn fegyveres ksrett alkottk. Az ezredkhz tartoz jurtkat, ailokat sajt hatskrkben igazgattk, s a kntl szolglataik fejben megfelel rszt kaptak a szerzett javakbl.
Az 1206-os kurultaji utn Dzsingisz testrgrdjnak, a kesikteknek ltszmt felemelte tzezerre. Ez a magas szm testrgrda rszben a kn szemlyes biztonsgt szolglta, mind az urak rszrl, mind pedig az egyszer alattvalk rszrl esetlegesen fenyeget felkelsek idejre, rszben pedig kls hborkban a kn szemlyes parancsnoksga al tartoz hadseregrszknt funkcionlt.
Rviddel nagyknn vlasztsa utn Dzsingisz hozzkezdett a rendkvl nagy kiterjeds birodalom kormnyzsnak megszervezshez is.
Az 1206-os kurultajihoz fzdik a Dzsaszag, azaz a trvnyknyv bevezetse is. A trvnyknyv s taln ms rsos alkotsok, trtneti krnikk stb. megrst az tette lehetv, hogy kurultajt megelz vekben megszletett a mongol rsbelisg.
A Dzsaszag legfontosabb clja a feudlis viszonyok megerstse volt. Meghatrozta a kialakult vagy kialakulban lv osztlyok trsadalmi helyzett, elszr mondta ki nyltan a np, legelhz ktttsgt. Szigoran megtiltotta a katonai adminisztrci alapjn szervezett kzssgek engedly nlkli elhagyst, a szzadba osztott alattvalnak teht tilos volt elhagyni szzada ktelkt s azt a terletet, amelyet a szzadba tartozk csaldjai szmra kijelltek.
Gondoskodott arrl is, hogy a trvnyeket be nem tartkat a trvnyknyvnek megfelelen megbntessk: ltrehozta a brsgokat, amelyek hivatottak voltak az alattvalk minden trvnyszeg ksrlett kemnyen megtorolni. Szigor bntetsnek vetettk al azt, aki valamilyen mdon fenyegette a nehezen sszekovcsol trsadalom egysgt: hallbntetssel sjtottk az emberlst, a tolvajlst, a hzassgtrst s a feljebbvalk parancsainak megtagadst.
A Dzsagasz megalkotsa s bevezetse a mindennapi jogszolgltatsba slyos csapst jelentett a nemzetsgi jogokra s ezzel egytt a trzsi-nemzetsgi formkra; a nojonok nutugjnak, a fldterlet magntulajdonn alakulsa, az alattvalk legelhz ktse, a testrgrda fellltsa vgleg megszntette az skzssgi trsadalmat.
A mongol llam kialakulsa a sztszrt nemzetsgekbl s trzsekbl oda vezetett, hogy a termelerk lassan fejldsnek indultak, s kezdett vette a nomd feudlis trsadalom teljes kibontakozsa.
3. Fejezet: A hdt hbork Dzsingisz kn alatt
1. rsz: a hdtsok bels okai – trsadalom s gazdasg
Dzsingisz knn vlasztsa utn rviddel hatalmasra duzzadt hadseregvel, a flelmetes kt szrnnyal s a szrnyak vezetivel, Boorcsuval s Mukalival kls hadjratokra kszldtt.
A kls expanzi okait a mongol trsadalom sajtos fejldsben kell keresnnk. A mongol gazdasg naturlgazdasg volt, amely a zord termszeti krlmnyek kzepette alig termelt annyit, hogy el tudja magt tartani. E gazdlkods keretei kztt igen lass volt a termelerk fejldse, a mongol np gyakran sz szerint hezett s a kls tmadsoktl remlte sorsa jobbra fordulst. Ugyanakkor a pusztai urak olyan termelsi produktumot ignyeltek, amelyeket a psztortrsadalom nem tudott elteremteni. A fldmvel npek mindennapi hasznlati trgyai mg a mongol trsadalom uralkod osztlya szmra is luxuscikknek szmtottak. A ms npekkel folytatott cserekereskedelem alig-alig enyhtett valamit ezen a hinyon, annl is inkbb, mivel a trsadalom megtermelt javaira get szksg volt odahaza is.
Nem elhanyagolhat vonsa volt a hborknak, hogy a hdtsok kvetkeztben httrbe szorultak a bels ellenttek. A hadjratokban a kizskmnyoltak is hdtknt lptek fel, s a mongol trsadalom tovbb differencildott, nagyszm rab biztostott j munkaert, s et jabb lkst adott a termelerk fejldsnek is.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete
Ligeti Lajos: A mongolok titkos trtnete
Osiris Kiad, Budapest 2004 – 16. – 17. old.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete
Gondolat Kiad, Budapest 1977 – 43. old.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete
Gondolat Kiad, Budapest 1977 – 43. old.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete – 45. – 46. old.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete – 49. – 52. old.
|