Cikkek : Dzsingisz kn - 2. rsz |
Dzsingisz kn - 2. rsz
2007.01.25. 17:12
A mongol trsadalom szerkezetnek vizsglatbl tudjuk, hogy a katonai adminisztrci szigor katonai rendszerbe szervezte a lakossgot. Amelyet a Dzsaszag, a nagy trvnyknyv utastsainak megfelelen igazgattk az erre kijellt parancsnokok. A trvnyknyv szigor fegyelmet kvetelt: az elljrk parancsainak felttlen s gondolkods nlkli vgrehajtst.
A fegyelemhez s egysghez csatlakozott mg a hagyomnyos nomd haditaktika, amely a mozgkonysgon s a fegyelmezettsgen alapult. A cseles megfutamodsok s az ldzs kvetkeztben sztszrdott ellensg megsemmistse a nomd csapatok sikeresen alkalmazott eszkzei voltak. A nehzkesen, egymsnak ellentmond utastsokat ad parancsnokok ltal vezetett ellenfelek hadseregt sorban gyztk le s semmistettk meg a mongol tmenek.
A gyzelmek okai, kz tartozik mg, hogy az ellensget tbbnyire feudlis szttagoltsg gyengtette s gyakran zsoldosokat kellett szolglatukba fogadniuk. A rosszul vezetett, zmkben csak a pnzkkel trd zsoldosokbl ll csapatok nem tudtak megbirkzni a zskmnyra hes, fegyelmezett s a mindennapos harcot gyermekkoruktl magukv tev nomdok tmadsaival.
2. rsz: a hdtsok
A Tangut Birodalom meghdtsa fontos lpst jelentett a mongolok szmra szak-Kna elfoglalsa fel, s jelents tapasztalatokkal ajndkozta meg ket. A tangutok ugyanis megerstett vrosaik vdelmben sikeresen szlltak szembe a hdtkkal. Igaz ugyan, hogy nem tudtk orszgukat teljesen megvdeni – ezt a mongol csapatok 1205-1207-ben, valamint 1209-ben tbbszr is feldltk – de a fvrosuk nem esett a hdtk ldozatul.
Klnsen az 1209-es mongol tmads fenyegette a tangut birodalmat sszeomlssal, hiszen a kezdeti, knny sikerek utn a mongol csapatok Hunghszinget az akkori fvrost krlvve igyekeztek a Huangho vizt a vros ellen vezetni s segtsgvel lerombolni a vdfalakat. A szorongatott helyzetben lv tangut uralkod, hogy trnjt megmentse, felesgl adta a lnyt Dzsingiszhez.
Miutn a kn vazalluss tette a tangut birodalmat, a kezbe kerltek a Nyugat-Turkesztnt szak-Knval sszekt fontos tvonalak, s gy kzvetlenl a gyllt dzsrcsi birodalom szomszdjv vlt.
Az 1211-es dzsrcsik elleni hadjrat kezdeti lpst az nngtk Dzsingisz kn oldalra llsa jelentette. E nhny ezres llekszm np egy vszzada a dzsrcsi dinasztia hatrain teljestett rszolglatot, s ezrt fizetsget hzott a csszroktl. Most azonban gy reztk, hogy az jonnan szletett nomd birodalom sokkal, tbb elnnyel kecsegtet, mint a rgi uraik szolglata, s megnyitottk Dzsingisz szmra a legfontosabb utakat s tjrkat szak-Kna fel.
Dzsingisz segtsgre sietett a megbukott kitaj birodalom helybe lp kitaj hercegsg, amely 1220-ig vazallusllama lett a Mongol Birodalomnak.
Az nngtk tllsa s a kitaj hercegsg kialakulsa sebezhetv tette a dzsrcsi birodalmat: szakkeleten s szaknyugaton vdtelenl llt az risi orszg.
A Kna elleni tmads mdszeres elksztse mr az 1211 – 1212-es vekben megkezddtt. A Dzsingisz kn szemlyes parancsnoksga alatt ll mongol csapatok rendszeresen dltk a knai hatrvidkeket Tatung, Sanhszi, stb. terletn. A tnyleges tmads azonban csak 1213-ban kezddtt meg.
Seregt hrom rszre osztotta, a kzps sereget, maga vezette, a tbbit fiai.
Dzsingisz kn azonban nem adta fel rgi lmt, hogy az si ellensg fvrosba, Pekingbe is bevonuljon. A hrom seregrsz krlfogta a fvrost.
A nomd hadsereg ebben az idben nem volt felkszlve olyan erssgek elfoglalsra, mint a csszri vros, s a hossz vrakozs alatta a sereg llapotban negatv vltozsok mentek vgbe.
Dzsingisz, aki ismerte seregnek erejt s hangulatt is, nem trdve vezreinek srgetsvel, trelmesen kivrta, amg a szorongatott helyzetben lv csszr bkeajnlattal fordul hozz. A trgyalsok eredmnyekppen a knai dinasztia hatalmas sarcot volt knytelen fizetni hajdani vazallusnak: aranyat, 3000 lovat, selymeket, rabokat; s Dzsingisz megkapta azt, amire minden nomd uralkod egsz letben vgyakozott: egy igazi, csszri csaldbl szrmaz hercegnt.
1214-ben Dzsingisz seregvel visszatrt Mongliba.
A knai csszr azonban megszegte a bkt s ez jabb mongol tmadsra adott indokot.
Mg ugyanebben az vben (1214) Hopej tartomny terletre vonult, s jra krlvette Pekinget; a vros felmentsre kldtt segdcsapatokat sztverte, s a vrost elzrta a klvilgtl. 1215-ben sikerlt csak elfoglalni a vrost, akik a lakossgot lemszroltk, vagyonukat elraboltk, a hzakat pedig felgyjtottk.
A gyzelmek nem szilrdtottk meg a mongol uralmat Knban.
A knai csszr erre kapott s lassan visszaszortotta a terlet rzsre htrahagyott hadat.
Dzsingisz kn, Mukalit bzta meg a knai hadmveletek folytatsval, a vezr 23 000 emberrel rendelkezett, s a kezdeti idkben sorra veresget szenvedett. vekre volt szksg, mire fordult a kocka a mongolok javra. Ht vig tart sznet nlkli hborban (1217-1223) vgl is sikerlt a csszri csapatokat visszaszortani s a dzsrcsik birodalmt Honan terletre korltozni.
A karakitaj llam a dzsrcsik ltal megdnttt Liao-birodalom menekltjeibl alakult a Csu foly fels folysa mentn.
1211 tjn a karakitaj birodalom a felbomls llapotra jutott. 1209-ben addigi hsges vazallusa, az ujgur Barcsuk lerzta az igjt, s hsgeskt tett Dzsingisznek. A hsget egy hzassggal is megpecsteltk.
1211-ben jabb csaps rte a karakitajokat: fellzadtak a karlukok, akik Arszlan kn vezetse alatt az Ili foly mentn laktak, s ugyancsak csatlakoztak Dzsingisz birodalmhoz.
1213-ban a karakitaj birodalom uralkodja nem ms volt, mint a Dzsingisz ltal megvert najman uralkod fia, Kcslg, aki itt a karakta birodalomban telepedett le s felesgl vette az uralkod lnyt.
Dzsingisz 2 tmennyi katont s egyik legjobb hadvezrt Dzsebt kldte a karakitaj birodalom elfoglalsra. Egsz Kelet-Turkesztn mongol kzre kerlt. A Dzsebe ltal vezetett had, nem fosztotta ki az orszgot, barti viszonyt igyekezett kialaktani.
A karakitajok alvetse utn Dzsingisz kzvetlenl kapcsolatba kerlt a hvrezmi birodalommal. A mongoloknak mr korbban is voltak rteslseik Hvrezm gazdagsgrl, hiszen vek ta a kezkben tartottk a nyugat-knai hatrvidket, amelyen keresztl a karavnok forgalma Kna s a hvrezmi birodalom kztt bonyoldott.
A Hvrezm elleni hadjratot megelz vekben, mintegy 1217-tl kezdden, intenzv kereskedelmi kapcsolat plt ki a kt birodalom kztt.
A bks kereskedelmi kapcsolatoknak az otrari incidens vetett vget. 1218-ban az otrari helyrsg kifosztotta s meglte a mongol kereskedelmi karavnt.
Dzsingisz kn nem tmadt egybl. Megelgelte a bnsk megbntetst – ennek azonban nem tettek eleget.
Dzsingisz hosszas habozsa s a kereskedelmi kapcsolatok erltetse felttlenl a mongol hadsereg nem megfelel felkszltsgvel fggtt ssze. Brmennyire is ersnek rezhettk magukat a mongol seregek a pusztai hadviselsben, Kna elleni hadjratuk sorn r kellett dbbennik, hogy ms dolog a pusztai harc s ms egy szilrd erssg ostroma. A mongol hadsereg azonban folyamatosan fejldtt s szert tett faltr kosokra s hajtgpekre.
1219 nyarn a mongol seregek gylekeztek, majd sszel tmadtak. A karlukok uralkodja behdolt a mongoloknak. Ugyancsak behdolt az ujgurok knja, Barcsuk is. Mindkt uralkod biztosabbnak ltta jvjt a mongolok oldaln. gy a mongol hadsereg ltszma becslsek szerint elrte a 150-200 ezres ft, de kisebb volt a hvrezminl.
1219-ben a hadsereg megrkezik Ortar vrosa al. A mongol seregek itt sztvlnak s tkaroljk a birodalmat. Ortar ht nap alatt a mongolok kezre kerlt. Dzsingisz fiai a fbb vrosokat foglaltk el.
Dzsingisz a fsereggel 1220 februrjban rkezett Buhara al, amelyet a krniksok szerint 25-30000 ember vdett. A vdsereg kitrt, de slyos vesztesgeket szenvedett.
A maradk, vd februr 16-n megadta magt.
Ezutn a mongol seregek Szamarkand ellen vonultak, ide vonta ssze eri Mohamed a hvrezmi uralkod. A perzsa trtnetrk szerint: 60000 trk, 50000 tadzsik katona s 20 elefnt vdte a vrost.
Itt rte utol Dzsingiszt a kisebb sereg, amely Ortart ostromolta.
Hiba volt elsznt a vrost vd sereg, 1220 mrciusban a vros elesett. A veresg oka, hogy a vdk kitrtek, m a mongol taktika becsapta ket s mintegy 70000 katona lelte hallt a vros eltt. A mongol csapatok felprdltk a vrost.
1220 prilisban gdej, Csagataj s Dzsocsi vezette mongol had, bevette a birodalom fvrost Urgencset.
1221-re lnyegben egsz Transoxania (a Szir-Darja s az Amur-Darja kztti vidk) mongol kzre kerlt.
1221 tavaszn Afganisztn s Horaszn terletre vezetett hadjratot Dzsingisz kn.
Kzben megszervezdtt a hvrezmi ellenlls, s hiba voltak kisebb sikereik (Pervan), 1221. november 24-n Dzselal ad-Dn, az ellenlls vezetje s Dzsingisz megtkztek Neszavi mellett. A csata a mongolok gyzelmvel vgzdtt, Dzselal elmeneklt Delhibe.
Dzsingisz 1222-ig Afganisztnban maradt, majd visszaindult Mongliba. 1225-re visszart Mongliba.
Szamarkand ostroma utn Dzsebe s Szbtej mintegy 2 tmennyi lovassal a menekl hvrezmi uralkod Mohamed utn indult s ldzte. Egszen a Kaszpi-tengerig ldztk, ahol meghalt Mohamed. Ezutn azonban nem trtek vissza Dzsingiszhez, hanem folytattk hadjratukat nyugat fel. Grzit tmadtk meg. 1221-ben, a Tbiliszi tkzetben megvertk III. Gyrgy csapatait.
Ezutn elrtk az szak-kaukzusi sztyeppket, ahol ers had vrta ket. Az alnok, a cserkeszek s a kipcsak-trkk (kunok) seregeibl llt a had, de ezt a mongolok tbb csatban is megvertk.
A kunok s az oroszok szvetsget ktttek s mintegy 80000 fs hadsereget lltottak ki a mongolok ellen. 1223. mjus 31-n a Kalka-foly mentn lezajlott tkzetben az orosz-kun hadak veresget szenvedtek. A veresg oka a hadvezets hibjbl akadt. Nem volt egysges a vezets s beleestek a mongolok hadi csapdjba. A mongolok bevonultak Kijevbe, majd tkeltek a Volgn. Itt megtkztek a bolgrokkal s a kangli-trkkkel, aztn 1223-ban a Szir-Darjn tkel Dzsingiszhez csatlakoztak.
1225-26-os telet a Tola foly partjn tlttte Dzsingisz. 1226 tavaszn kszldni kezdtek a tangutok birodalma ellen.
A tangut birodalom vazallusnak szmtott, de ahogy a mongolok kivonultak, a mongol rsget megltk, s a helytartkat elztk.
A tangut uralkodt arra ktelezte Dzsingisz, hogy megfelel szm hadinpet bocssson a rendelkezsre. Ezt azonban Asagambu a hadvezr megtagadta. A hvrezmi hadjrat miatt nem tudott Dzsingisz ezzel a terlettel foglalkozni.
Most azonban eljtt az id a srts megtorlsra. Ezen kvl Dzsingisz clja az volt, hogy a tangut birodalom elfoglalsval megersti pozcijt szak-Knban.
1226 szn indult meg a hadjrat, amelynek sorn elfoglaltk Lingcsou vrost, majd 1227 tavaszn a fvrost, a mai Ningszit vettk ostrom al. Itt azonban augusztusban meghalt Dzsingisz kn. A fvrost ennek ellenre elfoglaltk s felprdltk.
Dzsingisz kn teremtette meg az egysges Mongol Birodalmat, azonban az ltala elfoglalt terletek tnkrementek, a sok mszrls s rombols ltal. Mindent sszevetve a kn hdtsai negatvan csapdtak le, mert a fejlds megrekedt s visszamaradott lett, elssorban a mezgazdasg tern. Unokja Batu kn betr Eurpba, de ezutn a mongol birodalom lehanyatlik.
FELHASZNLT IRODALOM:
1. Lrincz Lszl: Monglia trtnete
Gondolat Kiad, Budapest 1977
2. Fldi Pl: Nagy hadvezrek
Anno kiad, Budapest
3. Ligeti Lajos: A mongolok titkos trtnete
Osiris Kiad, Budapest 2004
Lrincz Lszl: Monglia trtnete – 53. – 54. old.
Lrincz Lszl: Monglia trtnete – 54. – 71. old.
Fldi Pl: Nagy hadvezrek
Anno kiad, Budapest – 242. old.
|