Cikkek : Az izreali Merkava harckocsicsald 1. rsz |
Az izreali Merkava harckocsicsald 1. rsz
2010.02.09. 19:19
A Merkava harckocsi
Izrael 1970-ben gy dnttt, hogy sajt harckocsi fejlesztsbe kezd, miutn (akkoriban) egyetlen llam sem volt hajland modern harcjrmveket eladni nekik. Egszen addig fleg msodik vilghbors, vagy kzvetlen az utni harckocsitpusokkal harcoltak, elssorban Sherman-okkal, amelyeket a legklnbzbb helyekrl szeretek be, s amelyeket igen sokfle kpen alaktottak t (tovbbi fbb tpusok a Franciaorszgtl vsrolt AMX-13 knny harckocsik, majd ksbb a Centurion mellett az amerikai M-48 Patton). Az 1960-as vek msodik felben a britek a Cheftain harckocsi fejlesztshez szksges pnz egy rszt az ppen levltani kszlt Centurion harckocsik Izraelnek val eladsbl kertette el (az igazsghoz hozz tartozik, hogy eredetileg az Izraeliek is beszlltak a Cheftain fejlesztsbe, s az egyezsg szerint k is vsroltak volna a Cheftain-okbl, de a Anglia a kzel-keleti politikai nyomsra 1969-ben felmondta a szerzdst - ez utn merlt fel a sajt harckocsi fejlesztse). Miutn az Izraelt krlvev arab llamok a Szovjetunitl jelents mennyisg modern harckocsit s pncltr fegyvereket vsroltak, az elavult tpusok tovbbfejlesztse nem tnt megoldsnak, s egy teljesen j, kizrlag a helyi viszonyoknak megfelel harcjrm fejlesztsbe kezdtek.
1973-ban, a Jom Kippuri hborban az zsid llam harckocsieri jelents vesztesgeket szenvedtek az arab harckocsik s drtvezrls pncltr rakti ltal. Mivel az orszg hadrafoghat npessge korltozott (fleg a krnyez llamok seregeinl ltszmt figyelembe vve), az j harckocsi fejlesztsnl klnsen nagy figyelmet fordtottak a szemlyzet biztonsgra. Eredetileg azt terveztk, hogy a rendelkezsre ll alkatrszekbl, eszkzkbl hoznak ltre egyfajta szvr jrmvet, de hamarosan rjttek, hogy ez nem jelent megoldst a legtbb krdsre, teht egy, az alapjaitl j jrmvet kell terveznik. Mivel a harcjrmre nagy szksg volt (br kaptak/vettek Ameriktl M-60 harckocsikat, csak viszonylag kis szmban, s nem volt biztos az utnptls), ezrt gy dntttek, hogy "teleszkpos fejlesztst" alkalmaznak. Vagyis a prototpust mr azeltt elkezdik sorozatban gyrtani, hogy elvgeznk a teljeskr tesztelst, s az esetleges vltoztatsokat menet kzben vgzik el (ez nagyban hasonlt a msodik vilghbor vge fel a nmetek ltal alkalmazott mdszerhez azzal a klnbsggel, hogy a nmeteknek a nyersanyaghinnyal is meg kellett kzdenik).
Az egyik els dnts a Jom Kippuri hbor utn az volt, hogy a meghajtst harckocsiknl szokatlan mdon a jrm elejbe helyeztk t, amely szembl val tallat esetn plusz vdelmet nyjt a szemlyzetnek. A vdelmet tovbb egy gynevezett "reges pnclzat" (spaced armour) segtsgvel nveltk, melynek lnyege, hogy a pnclzatban elre kikpzett regek vannak (gyakorlatilag kt pnclrteg kztt egy rs tallhat), amelyek jelentsen cskkentik a HEAT lvedkek hatst. A vdelem nvelsre tovbb alacsonyra terveztk a jrmvet, s mindenhol dntttre alaktottk ki a pnclzatot. Az els vltozatott a mr kiprblt 105mm-es, huzagolt csv L7-es lveggel szereltk fel, amelyet megtallhatunk szmtalan korabeli harckocsin is - pl. a korbban mr emltett M-60A1 s A3 harckocsikon is. rdekessg, hogy a harctr hts rszt, ahol normlis helyzetben lszert trolnak, egyben kpes gyalogos katonk befogadsra is, amennyiben a lszert kipakoltk onnan. gy a Merkava mondjuk egy bekertett egysg kimentsnl maximum 9 ft tud magval vinni.
Tmege: 63 tonna
Hossza (gyval): 8,8 m
Szlessge: 3,7 m
Magassga: 2,6 m
zemanyag kapacitsa: 900 liter
Motor: egy 900 lers diesel-motor
Hattv (mton): 400 km
Cscssebessg mton: 46 km/h
Fegyverzete: 1db 105mm-es huzagoltcsv gy s egy koaxilis 7,62mm-es gppuska.
A Merkava Mk1.-et 1979-ben lltottk rendszerbe, s igen sikeresnek bizonyult, mikor 1982-ben sszecsaptak a Szriai T-72-esekkel, ami az akkori legfejlettebb szovjet harckocsi volt. Ugyanakkor a harcok alatt gyjttt tapasztalatokkal felvrtezve nekilttak a kvetkez generci megalkotsnak, mely elssorban j tzvezetrendszert kapott, kiegszt pnclzattal lttk el a pncltr raktk ellen, s egy 60mm-es aknavett helyeztek el a harctrben, amellyel a legnysg a fedezkbe (dombok vagy pletek mg) bjt pnclelhrt gyalogsg ellen harcolhatott hatkonyan, az aknavet maximlis hattvolsga 2,7 km. Az j, Mk2.-es vltozat 1983-ban jelent meg. Az Mk 2.-nek ngy alvltozata van, melyek a folyamatos fejlesztseknek megfelelen egymsra plnek: az Mk 2.A az alapvltozat, az Mk 2.B fejlettebb tzvezet rendszert s infravrs jjellt rendszert kapott, az Mk 2.C tornynak tetpnclzatt megerstettk a fentrl jv tmadsok elleni vdekezsl, az Mk 2.D pedig tovbbi kiegszt pnclzatot kapott a toronyra s a testre.
Tmege: 63 tonna
Hossza (gyval): 8,8 m
Szlessge: 3,7 mm
Magassga: 2,66 mm
zemanyag kapacitsa:1250 liter
Hattvolsga: 500 km
Motor: egy 900 lers diesel-motor
Max. sebessge mton: 46 km/h
Fegyverzete:1db 105mm-es huzagoltcsv gy, egy koaxilis 7,62mm-es gppuska, egy vagy kett 7,62mm-es kls rgzts gppuska, egy 60mm-es aknavet.
|