A rajzols kezd lpsei
2012.01.03. 20:46
Rajzfelszerels kezdknek
A rajzolshoz, nem kell Picassnak vagy da Vinci-nek szletni. A rajzolshoz, nem kell ms, csak egy kis trelem, j felszerels s sok gyakorls.
Most lerom, hogy ha kezd rajzol vagy, milyen felszerelsre lesz szksged.
1. Nem kell azonnal a legdrgbb eszkzket megvsrolni. Kezdsnek kb. 1000 forintbl is ssze lehet lltani a j kellkeket.
2. Paprlap. Elszr is, kell egy spirlozott simalap fzet. Ebbe j lesz gyakorolni, vzlatokat kszteni. Msodszor kell egy olyan Vzlatfzet, melybe majd a „rendes” rajzaidat kszted el.
Fontos! Ha szp s j rajzot szeretnl kszteni, azt olyan lapra rajzold, amely famentes. Az iskolai rajzlapok erre nem jk. Brmely paprboltban beszerezhet pr szz forintrt a Vzlatfzet vagy Vzlatok felirat fzet. Ezeknek a lapjai szp fehrek s vastagabbak az tlag lapoktl. n szemly szerint a mszaki rajzlapot sem ajnlom, mert nekem az kiss puha.
3. A ceruzk. Nem kell tbb ezer forintrt kszleteket vsrolni. Felesleges. gy sem hasznlod ki.
A kvetkez ceruzkra lesz szksged: 2B, B, HB, H, 2H (B – puha, H – kemny). Ezeket a kemnysgi jelzket, a ceruza vgn tallod meg. A 2B ebbl a legsttebb, a 2H a legvilgosabb. Fontos a ceruzk mrkja s minsge! A ceruza mindig fbl kszljn. Ne vegyl manyag, vagy brmely ms szintetikus anyag ceruzt. Csakis ft. Sokkal jobb hegyezni s fogni. Ajnlott ceruzamrkk: a HARDTMUTH „KOH-I-NOOR”s a LYRA. A Koh-i-noor az olcsbb a Lyra kiss drgbb, de szpen lehet velk dolgozni. Hasznlhatsz rotringceruzt is, de azt csak akkor, ha valamilyen mr ksz vonalat erstesz meg vele.
n magam is a kt fent emltett mrkj ceruzt hasznlom. Knny ket felismerni is, a Hardtmuth stt krmszn s a vge barna, a Lyra fekete.
4. Radrok. Sokan azt gondoljk, hogy a radr nem olyan fontos, hiszen vonalat kell csak eltntetni vele. Na, itt a bkken. Az rendben van, hogy vonalat tntetnk el vele, csak az nem mindegy, hogy utna hogy nz ki a radrozott fellet. Felejtsd el a szagostott, ehet, Hello Kitty-s stb. radrokat. Az ltalnos iskola els osztlyba val. Ezek a radrok leginkbb csak maszatolnak, tredeznek vagy tl puhk, elkenik a grafitot s nehz ket tiszttani.
A legjobb a szintn Koh-i-Noor cg ltal ksztett „elefntos” radrok. De ebbl sem kell a legnagyobbat megvenni! Ellenkezleg, minl kisebb annl jobb.
s szksg lesz mg egy radrfajtra. Ez a radr gy nz ki, hogy mindkt vge ferdre le van vgva. Ez a fajta akkor j, ha kt egyms mellett lv vonal kzl akarsz radrozni. A hegyvel s az lvel szpen el lehet tntetni a kvnt vonalat.
5. Hegyez. n szemly szerint a manyagtokos hegyezket hasznlom. A fbl vagy fmbl kszltek szmomra nem vltak be. A fahegyez hamar tnkremegy s a pengeszort csavar knnyebben kilazul. A fmhegyezket pedig azrt nem mert sok hegyezben a pengeszort csavar nincs rendesen beletekerve s a penge enyhn ltyg. Ha neked mgis a fmhegyezk jnnek be, vsrlskor enyhn rzogasd meg, gy meghallod, hogy ltyg-e a penge. Vagy mozgasd meg a krmddel.
6. Egyb kellkek. Egy doboz fltisztt, lehetleg manyag s egy csomag sminklemos vatta. Ezek akkor kellenek majd, ha grafittal satrozol be egy felletet s szpen el lehet vele kenni s nem ltszik a ceruza vonalazsa. A fltisztt akkor kell, ha apr felletet kell satrozni pl. szj, orr, fl stb., a vatta, ha pedig nagy felletet, pl. arc, haj, ruha stb.
Vattbl csakis a sminklemoss j, ez kr alak s kb. fl cm vastag. A csomagos nagy vatta vagy ilyen vattalabdkat felejtsd el. Ezek semmire nem jk. A sr s tmr vattk a jk.
Ha mindezeket sikerlt beszerezni, akkor kezdhetjk
A rajzols kezdse
Mieltt mg rszletesebben belevgunk a rajzols rejtelmeibe, felsorolnk, nhny rk rvny jtancsot, hasznos inft.
- a kezed legyen mindig folt,- zsr,- s piszokmentes. Rajzols eltt mosd meg jl szappannal s trld le alaposan, szrazra.
- mindig teremts magadnak olyan krnyezeti s szemlyi feltteleket, melyben jl rzed magad s semmi sem zavar az alkotsban. Pldul hesen, szomjasan vagy fradtan ne kezdj rajzolni. A szoba, ahol rajzolsz, legyen kellemes hmrsklet, ne fzz, s ne legyen meleged sem. n szemly szerint rajzols kzben zent szoktam hallgatni, gy jobban tudok koncentrlni. Legyen elg hely a rajzlapodnak, s a kezed mozgsnak az asztalon.
- a fnyviszonyokrl nhny szt. Embere vlogatja, hogy kinek honnan megfelel a vilgts vagy a napsts. Mivel n jobbkezes vagyok, azt szeretem, ha fny bal oldalrl rkezik. Ha ablaknl lsz, mindig az ellenttes oldalrl jjjn a fny, mint amilyen kezes vagy. Ugyangy, ha asztali lmpa vilgt neked. Knny megtallni a j s helyes fnyviszonyt, csak prblgatni kell. Fontos! Nem j, ha tl ers a fny, mert az zavar s a rajzlap visszatkrzi a fnyt.
- soha ne kezdj gy rajzolni, hogy sietsz, vagy menni akarsz valahova. Rajzolni akkor lj le, ha van kedved s idd, legalbb egy ra.
- mivel a rajzols a kznek, a szemnek s a htnak kiss megerltet, ezrt 15-20 percenknt tarts egy kis pihent. llj, fel, jrklj, pihenj. Ha tl sokig lsz egyhelyben, az izmaid elfradnak vagy lemerevednek. Mozgasd meg az ujjaidat. Szortsd, klbe majd engedd el, rzogasd meg egy prszor. A pihen elg ha max. 4-5 perc. Frisslj fel. n pldul kb. fl rnknt tartok egy 8-10 perces pihent. Kinyjtzom, elmegyek inni vagy enni, kiszellztetek a szobba, hogy kellemes friss leveg legyen. Higgytek el legalbb annyira fontos a j krnyezeti s szemlyi felttel, mint a rajzeszkz vagy a tehetsged.
|